نفوذ نرم آمریکا برای تبدیل ایران به یک کشور خنثی در منطقه

آمریکا درپی آن است که با نفوذ نرم خود ایران را از یک مخالف منطقه‌ای و جهانی به یک کشور خنثی تبدیل کند که دیگر مانعی بر سر برنامه‌های آمریکا نباشد.

به گزارش سرویس سیاسی تهران نیوز؛ رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه ای با وب‌سایت رسانه‌ای مایک می‌گوید که با امضای توافق دست نیروهای معتدل‌تر در ایران را قوی‌تر کردیم و اگر کابینه روحانی این‌طور وانمود کند که اتفاق خوبی برای مردم رقم زده‌اند، دست آنها در مقابل تندروها قو‌ی‌تر می‌شود.
 آمریکا باید یک استراتژی تهاجمی ترویج اصلاحات سیاسی و اجتماعی در ایران را دنبال کند. آمریکا در این موضوع که قبل از انقضای توافق هسته‌ای، شاهد اصلاحات سیاسی در ایران باشد، یک منفعت و علاقه زیادی دارد. همچنین اوباما معتقد است که این توافق موجب تقویت جناح میانه‌روی داخل ایران شده و ایران را در مسیر اجتماعی مطلوب آمریکا قرار می‌دهد.
از سوی دیگر برداشته شدن تحریم‌ها باعث تقویت جامعه مدنی در ایران و در نتیجه باعث تقویت جبهه نیروهای میانه‌رو خواهد شد که آنها هم طرفدار مذاکره هستند. این سرمایه سیاسی باعث خواهد شد دولت ایران بتواند در سطوح سیاسی و اقتصادی اصلاحاتی را به وجود آورد تا از طبقه متوسط تحصیل کرده حمایت شود.
این در حالی است که یکی از اقداماتی که اوباما باید دنبال کند، تغییر نظام ایران است. اوباما نباید رئیس‌جمهور بعدی را ترغیب به حمله به ایران کند بلکه باید توان خود را صرف حمایت از گروه‌های اپوزسیون این کشور کند. اوباما امروز باید نگران جانشین رهبر ایران باشد. اوباما می‌تواند برای تغییر نظام از سران فتنه شروع کند.
اگر سیاست تغییر حاکمیت در ایران رخ دهد دیگر نگرانی بین ایران و عربستان نخواهد بود و این دو کشور می‌توانند به هم بیشتر نزدیک شوند. اگر ایران می‌خواهد به کشورهای مثل آلمان، سوئد و فرانسه تبدیل شود باید ساختار مذاکرات خود را تغییر دهد و شیوهای جدید را پیش بگیرد. یکی از سیاست‌های کلان و اصلی آمریکا در این مذاکرات، «تغییر ذهنیت» ایرانی‌ها نسبت به آمریکا و به عبارت روشن‌تر و استکبار زدایی ذهنی از ایرانیان نسبت به چهره این رژیم است.
  و این مستلزم آن است که در داخل ایران وضعیتی روی دهد تا به این نتیجه برسند که شعار مرگ بر آمریکا یا انکار هولوکاست در میان رهبران این کشور یا تهدید به نابودی رژیم صهیونیستی یا رساندن سلاح به حزب‌الله که در لیست گروه‌های تروریستی است باعث می‌شود ایران در چشم بخش بزرگی از جهان منزوی شود. واحد اطلاعات ارتش اسرائیل معتقد است: توافق هسته‌ای همچنین می‌تواند در مهار حمایت ایران از اقدامات مسلحانه در سایر نقاط جهان تاثیرگذار باشد و زمینه همکاری ایران و آمریکا در مورد مسائل منطقه‌ای را فراهم کند. از طرف دیگر آمریکا در پی آن است تا از این توافق حداکثر بهره را ببرد و به این ترتیب توافق هسته‌ای با ایران یک بعد دیگر هم دارد و آن خنثی کردن ایران و استفاده از آن به عنوان اهرم علیه منطقه اوراسیا است. در پایان باید خاطرنشان کرد که آمریکا درپی آن است که با نفوذ نرم خود ایران را از یک مخالف منطقه‌ای و جهانی به یک کشور خنثی تبدیل کند که دیگر مانعی بر سر برنامه‌های آمریکا نباشد. انتهای متن/*      

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =