3 میلیون زوج نابارور در کشور داریم/ آلودگی هوا، فست‌فودها و سموم غذایی عامل ناباروری

قائم‌مقام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: آلودگی‌های هوا، صوتی، فست‌فودها، ردپای هورمون‌ها و انواع سموم در مواد غذایی، مشکلات پزشکی، عفونت‌های ویروسی کودکی و آندومتریوز از عوامل ناباروری در کشور است.

به گزارش سرویس اجتماعی تهران نیوز به نقل از فارس، شاهین آخوندزاده در افتتاحیه کنگره بین‌المللی تولید مثل گفت: اولین تحقیقات مربوط به آمار و ارقامی که درباره زوج‌های نابارور در کشور وجود دارد را پژوهشگاه ابن‌سینا انجام داده است. در تحقیقی که بر 17 هزار زوج انجام گرفت مشخص شد که نرخ شیوع ناباروری اولیه در کشور حدود 20.2 درصد است و اگر این آمار را با سایر کشورهای جهان مقایسه کنیم که نرخ باروری در آنها بین 12 تا 15 درصد محاسبه می‌شود ملاحظه می‌کنیم شیوع ناباروری در کشور قابل توجه و زیاد است.

وی افزود: آمارها نشان می‌دهد 3 میلیون زوج نابارور در کشور داریم که درصد قابل توجهی از جمعیت کشور را شامل می‌شود. عوامل محیطی مانند آلودگی‌های هوا، صوتی، ردپای هورمون‌ها و انواع سموم در مواد غذایی، مشکلات پزشکی، عفونت‌های ویروسی که در سنین کودکی ایجاد می‌شود و آندومتریوز از عوامل ناباروری در کشور است.

قائم‌مقام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: آنچه در کشور ما متفاوت دیده می‌شود شیوع بالاتر نرخ ناباروری نسبت به دنیا است

وی افزود: 40 درصد ناباروری مربوط به فاکتورهای مردانه، 50 درصد فاکتورهای زنانه و 10 درصد نیز ناشناخته است.

وی با بیان اینکه درصد فاکتورهای مردانه در کشور به شدت در حال افزایش است، تصریح کرد: خوشبختانه نسبت به بسیاری از کشورهای منطقه استیگمای ناباروری در ایران در زوج‌ها کمتر است و فرهنگ عمومی کشور کمک می‌کند که این زوج‌ها بتوانند با کف حمایتی راحت‌تر با این مسئله برخورد کنند.

قائم‌مقام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با تأکید دوباره نسبت به آلودگی‌های زیست محیطی در ناباروری اظهار داشت: آلودگی‌های هوا، صوتی و سبک زندگی که حضرت آقا نیز به ‌آن تأکید کردند و خواستار تغییر سبک زندگی شده‌اند در ناباروری مؤثر است بسیاری از متخصصان معتقدند که تغذیه و استفاده بیش از حد فست‌فودها و همچنین بحث اعتیاد و دخانیات نقش چشمگیری در شیوع بالای ناباروری در کشور دارد و شاید درصد بالاتر آن در ایران نسبت به سایر کشورهای جهان به این عوامل برمی‌گردد.

آخوندزاده ادامه داد: فقه پویای شیعه یکی از نقاط قوت ما در درمان ناباروری است همچنین در نازایی تحقیقات ریشه‌دار و قوی نیز در کشور انجام گرفته است ما دانشگاهیان همیشه متهم هستیم که فقط مقاله نوشته‌ایم و کاری نکرده‌ایم اما با نگاهی به تحقیقات در بحث درمان خواهید دید که دانشگاهیان به جز مقاله نوشتن کارهای دیگری هم کرده‌اند که به چشم نمی‌آید.

وی با بیان ارزان بودن درمان ناباروری در ایران نسبت به سایر کشورهای جهان گفت: قیمت تمام شده هر تولید صنعتی در ایران نسبت به سایر کشورها گران‌تر است اما درمان سیکلی برای زوجی نابارور بین 2 تا 4 میلیون تومان هزینه دارد در حالی که این درمان در ترکیه 8 هزار دلار و در کشورهای اروپایی و آمریکایی بین 12 تا 15 هزار دلار است.

قائم‌مقام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت افزود: بسیاری از کارهای درمانی در کشور متکی بر دانش بومی است گاهی اوقات 3 سیکل درمانی برای زوج‌های نابارور لازم است و دولت‌ها هزینه‌های سرسام‌آوری برای درمان زوج‌های نابارور پرداخت می‌کنند. این هزینه در کشور ما برای هر سیکل بین 2 تا 4 میلیون تومان است و اگر چه برای سرانه درمان بالاست اما در مقایسه با سایر کشورهای جهان بسیار ناچیز است.

آخوندزاده با بیان اینکه ایران در تحقیقات ناباروری و تولید مثل در رتبه سی و پنجم جهان قرار دارد اظهار داشت: جستجو بر اساس درمان ناباروری نشان می‌دهد که ایران رتبه شانزدهم جهان را به خود اختصاص داده است و از بسیاری کشورهای اروپایی در درمان ناباروری رتبه بالاتری دارد که این مهم مدیون کار بیمه‌بخشی بین علوم پایه و بالینی است و تحقیقات بین‌المللی رتبه قابل توجهی در این حوزه به کشور ما داده است.

وی ادامه داد: طبق اعلام یکی از سایت‌ها ایران در 2011 در این زمینه  258 مقاله داشته‌ایم، در 2012 تولید مقاله از سوی محققان و پژوهشگران داخلی به 301 مقاله رسیده است و در سال 2013 با افت کوچکی مواجه بوده‌ایم، در 2014 رشد قابل توجهی داشته‌ایم و در حدود 5 ماهی که از 2015 می‌گذرد 109 مقاله در بحث باروری ارائه داده‌ایم.

قائم‌مقام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: برگزاری چنین جشنواره‌هایی موجب رشد پژوهشگران جوان در عرصه علم و فناوری می‌شود همچنین این وعده را می‌دهیم که به 3 برگزیده این جشنواره از سوی معاونت تحقیقات فناوری وزارت بهداشت نفری 10 میلیون تومان برای کارهای پژوهشی پرداخت کنیم.

انتهای پیام/ش

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =