بعد از انقلاب اسلامی در تولید اقلام معیشتی خودکفا شدیم/ نحوه برخورد با مفاسد باید تغییر کند

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران و نماینده ادوار مجلس گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در تولید اکثر اقلام ضروری معیشت مردم به خصوص در حوزه کشاورزی به خودکفایی دست یافته‌ایم.

محمدعلی اسفنانی، مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران و نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس اجتماعی شبکه خبری تهران نیوزر، با بیان اینکه هیچ شکی در آن نیست که ایران پیش از پیروزی انقلاب اسلامی یک وابسته بود، اظهار داشت: حتی مهره‌های رده‌بالای رژیم پهلوی مانند وزرای امور خارجه آن دوران زبان به اقرار باز کرده‌اند که وابستگی ایران قبل از انقلاب به حدی بالا بود که غیرقابل توصیف است؛ یعنی حتی زمانی‌که شاه می‌خواست در سطح کلان کشور برخی تصمیمات ساده را اتخاذ کند پیش از آن نیازمند رضایت برخی از قدرت‌های خارجی بود یا حداقل با هماهنگی آنها این تصمیمات اتخاذ شود.

تفاوت جمهوری اسلامی با رژیم طاغوت

وی افزود: در آن زمان بحث شروع یا توقف جنگ بنا به رضایت قدرت‌های خارج بود، اما متأسفانه عده‌ای بدون نظر گرفتن این گذاره می‌گویند که فلان کشور می‌خواست در زمان شاه به ایران حمله کند که ظرف 48 ساعت این موضوع منتفی شد اما در عراق به جمهوری اسلامی حمله کرد و هشت سال درگیر جنگ با این کشور بودیم.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران با اشاره به مقایسه تولیدات اقلام ضروری معیشتی مردم در قبل از انقلاب با بعد از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: در زمان طاغوت تولیدات کشاورزی ایران به شدت به خارج از کشور وابستگی داشت و این وابستگی به نحوی بود که اگر خارجی‌ها اراده می‌کردند نیازهای معیشتی مردم ایران را تأمین نکنند، قحطی کشور را فرا می‌گرفت.

اسفنانی در همین رابطه ادامه داد: همچنین یک بخش عمده‌ای از گوشت مورد نیاز مردم که آن زمان به گوشت یخی معروف بود وارد می‌شد و در سایر موارد هم چنین وابستگی‌هایی را از رژیم پهلوی شاهد بودیم. وابستگی رژیم شاه به حدی بود که ابعاد دیگر را هم در بر می‌گرفت و نمی‌توان تنها آن را به حوزه مواد غذایی محصور کرد.

وی با اشاره به اصلاحات ارضی در زمان رژیم طاغوت گفت: اصلاحات ارضی یا انقلاب سفید یکی از سنگین‌ترین ضربه‌هایی بود که به سیستم کشاورزی کشور وارد کرد اگرچه گاهی ظاهر آن پسندیده به نظر می‌آید اما واقعیت امر این بود که هدف از اصلاحات ارضی تقویب وابستگی به خارج از کشور و خُرد کردن سیستم کشاورزی ایران بود تا نتواند به صورت خودکفا نیازهای داخلی را تأمین کند.

در تولیدات اقلام معیشتی جامعه خودکفا هستیم

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در تولید اکثر اقلام ضروری معیشت مردم به خودکفایی دست یافته‌ایم، بیان داشت: امروز الحمدالله در برخی از موارد حتی به‌غیر از تولید محصولات غذایی جزء اولین‌های دنیا محسوب می‌شویم. به‌عنوان مثال در بخش پزشکی باید بگویم در پیش از انقلاب اسلامی پزشکان هندی، پاکستانی و حتی افغانستانی در ایران مشغول فعالیت بودند، اما امروزه جمهوری اسلامی ایران نه‌تنها کمبودی در این زمینه ندارد بلکه یک قطب بسیار ارزشمندی از حیث بهداشت و سلامت در دنیا محسوب می‌شود و از سایر کشورهای به‌خصوص از کشورهای عربی برای انجام برخی از امور درمانی مهم و سخت به ایران مراجعه می‌کنند و بعضاً مشاهده شده شهروندان کشورهای همسایه به‌ویژه بانوان تمایلی به درمان در کشورهای اروپایی ندارند و ایران را انتخاب می‌کنند؛ لذا با قاطعیت می‌گویم اگر انقلاب اسلامی رقم نمی‌خورد امروز شاهد چنین دستاوردهای عظیمی نبودیم.

نمی‌توان مانند اول انقلاب با برخی مشکلات برخورد کرد

او در پاسخ به این پرسش که مردم از این موضوع گله‌مند هستند که چرا مسئولان از رفتارهای انقلابی در برخورد با احتکار وکنترل قیمت‌ها غفلت کرده‌اند؟ گفت: گاهی به عناوین مختلف هم در فضای مجازی و هم در فضای حقیقی انتقاداتی نسبت به ما مطرح می‌شود. به‌عنوان مثال در فضای مجازی کلیپی را مربوط به اوایل انقلاب منتشر می‌کنند که در آن کلیپ فرد گران‌فروشی را نشان می‌دهد که در ملأ عام او را محاکمه، شلاق و کالای‌هایش را ضبط و به بازار عرضه می‌کنند.برخی از ما توقع دارند که چرا مانند اوایل انقلاب این‌‎چنین با افراد گران‌‎فروش و محتکر برخورد نمی‌شود؛ اولاً به اعتقاد من 42 سال از انقلاب اسلامی گذشته و قیاس اینکه امروز همانند اوایل انقلاب با جامعه رفتار شود، اشتباه است؛ چون وقتی انقلاب در کشوری بروز و ظهور پیدا می‌کند تمام شیرازه حاکمیتی برهم می‌ریزد و یک مجموعه جدیدی شکل می‌گیرند تا این انقلاب را مدیریت و حفظ کنند. اینکه گاهی گفته می‌شود انقلاب کردن خیلی سخت نیست اما انقلابی ماندن و حفظ انقلاب سخت و مهم‌تر است به این علت است زمانی‌که انقلاب صورت می‌گیرد مهم‌ترین رکن مدنظر انقلابیون حفظ انقلاب است.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران در ادامه این مطلب افزود: بنابراین اگر در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی کار را به دست فردی غیرمتخصص اما متعهد به انقلاب می‌سپردید خیلی مورد سرزنش قرار نمی‌گرفتید اما وقتی‌که 40 سال از انقلاب گذشته سپردن کارهای تخصص به افراد غیرمتخصص اصلاً با هیچ منطقی سازگار نیست و امروزه نگرش مردم و اطلاعاتی که نسبت به شرایط قانونی دارند با اوایل انقلاب به هیچ‌عنوان قابل مقایسه نیست، پس ما نمی‌توانیم بگوییم که می‌توان مانند اوایل انقلاب با تخلفات برخورد کرد؛ زیرا امروز راه‌های مقابله با تخلفات متفاوت شده و اشراف مردم به قوانین بیشتر از آن زمان است.

باید برخی قوانین اصلاح شوند

اسفنانی با بیان اینکه روش‌های مبارزه با مشکلاتی مانند گران‌فروشی، مواد مخدر و مفاسد اقتصادی و قاچاق کالا و ارز اشتباه است، خاطرنشان کرد: روش‌ها در نوع مقابله با این مشکلت اشتباه بوده و باید تغییر کند؛ لذا اگر روش‌ها درست بود چرا باید بعد از 40 سال همچنان با قاچاق کالا و ارز مواجه بود.

وی به ضعف‌های قانونی در حوزه قانون تعزیرات حکومتی اشاره کرد و گفت: قانون تعزیرات حکومتی و قانون تعزیرات حکومتی در امور بهداشتی هم‎‌زمان در یک روز و در یک ساعت در سال 1367 توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب شده و آن زمان مرحوم هاشمی رفسنجانی هم رئیس‌جمهور بوده و هم رئیس مجمع تشخیص مصحلت نظام؛ بنابراین قوانین تصویب‌شده با ضعف روبه‌روست و آن زمان گاهی اقتضاء می‌کرد که با شدت و یا با ملایمت برخورد شود، اما از سال 67 تا به امروز این قوانین اصلاً اصلاح نشده و بارها ما پیشنهاداتی را به مجمع تشخیص ارائه داده‌ایم اما یک مشکلی در این بین وجود دارد و آن است که وقتی قانونی را مجمع تصویب می‌کند بعد از آن مجلس شورای اسلامی به‌عنوان مهم‌ترین مرجع قانون‌گذاری کشور نمی‌توانست اصلاحش کند؛ لذا قانون‌گذاری در شأن مجلس شورای اسلامی است و مجمع تشخیص مصلحت نظام به هیچ‌وجه نباید قانون‌نویسی کند و فقط می‌تواند میان نظر شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی یک نظر را بهتر اعلام کند. جالب است بدانید که قانون مبارزه با مواد مخدر را مجمع تشخیص تصویب کرده اما در آن بندی را آورده که به مجلس شورای اسلامی اجازه می‌دهد تا بتواند این قانون را اصلاح کند اما در مورد قانون تعزیرات حکومتی چنین بندی نیامده و هرگاه به مجلس می‌گفتیم مصوبه مجمع در خصوص قانون تعزیرات حکومتی را اصلاح کنید می‌گفتند نمی‌توانیم مصوبه مجمع را مورد اصلاح قرار داد که بعدها شورای نگهبان گفت اگر 10 سال از تصویب قانون بگذرد مجلس می‌تواند آن را اصلاح کند که الان مجلس اجازه اصلاح آن را دارد و دولت باید لایحه‌ای را در این خصوص ارائه دهد که تا الان چنین طرحی ارائه نشده است.

نقش بسیج در کمک به سازمان تعزیرات حکومتی

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی به نقش بسیج در کمک به سازمان تعزیرات حکومتی اشاره کرد و بیان داشت: ما قدردان زحمات بسیج در حوزه کشف تخلفات و انبارهای احتکار اقلام ضروری هستیم و رقم قابل توجهی از این انبارها توسط بسیج کشف شده است؛ لذا بسیج یک نهاد مردمی است که حاضر است بدون هزینه به هر سازمان و نهاد دیگری کمک کند.

انتهای پیام/*

کد خبر 647906

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =