«تهران نیوز» گزارش می‌دهد؛

اسکناس‌های سبک‌بار

انتشار اسکناس‌های جدید بدون چهار صفر!
کد خبر 648051
۲۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۶:۰۸
اسکناس‌های سبک‌بار

بانک‌مرکزی در روزهای اخیر از اسکناس‌های طراحی شده جدید خود در راستای هدف حذف چهار صفر رونمایی کرده درحالی که هنوز قانون حذف صفر، تائیدیه خود را از مجلس نگرفته است.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز - سرویس اقتصادی، لایحه تبدیل واحد پولی کشور از ریال به تومان که مورد ابهام شورای نگهبان قرار گرفته بود و برای رفع ایردات و ابهامات آن به مجلس شورای اسلامی عودت داده شده چند وقتی است در میان انبوه لوایح و طرح‌ها همچنان مسکوت مانده تا بانک مرکزی هم چراغ خاموش به کارخودش برای اجرای این طرح بپردازد.

حالا بانک مرکزی با رونمایی و انتشار طرح‌های جدید اسکناس‌های جدید ۱۰، ۵۰ و ۱۰۰ هزار تومانی، نشان داد که آماده اجرای سریع این مصوبه پس از تایید آن توسط نمایندگان مجلس و شورای نگهبان است.  

صفرها به کجا می‌روند؟

در این اقدام بانک مرکزی نسل جدید ایران‌چک‌های ۱۰۰ هزار تومانی و اسکناس‌های ۱۰ هزار تومانی را وارد بازار کرده که در آن‌ها چهار صفر به شکل کم‌رنگ چاپ شده تا شاید یک تمرین برای اجرای سیاست حذف چهار صفر از پول ملی باشد. مشخصه جدید این اسکناس‌ها و چک‌ها، کم‌رنگ شدن چهار صفر در فرمت فارسی عددی آن‌ها و حذف چهار صفر در فرمت انگلیسی آن‌هاست. سیاستی که البته هنوز هم تائید نهایی را برای اجرا کسب نکرده، اما بانک مرکزی با طرح جدید اسکناس‌ها به‌دنبال آماده‌سازی ذهنی مردم است.

بانک مرکزی معتقده که افزایش امنیت، کارآیی و بهینگی در تولید، کاهش هزینه‌های تولید و کاهش سرانه اسکناس در کشور از جمله مزایای تولید و انتشار اسکناس‌های جدید است. کم‌رنگ شدن چهار صفر در اسکناس‌های جدید عامدانه و نشانگر جهت‌گیری بانک مرکزی در راستای اجرای لایحه حذف چهار صفر از پول ملی است و با این اقدام و در صورت تصویب نهایی این لایحه، آمادگی ذهنی لازم برای مردم ایجاد می‌شود، ضمن این‌که اتلاف منابع کمتری خواهیم داشت و قانون مذکور با سهولت و سرعت بیشتری اجرا می‌شود.

مُسَکِنی بی ثمر در اقتصاد کشور

حسین منتظری، کارشناس اقتصادی در این باره به خبرنگار سرویس اقتصادی تهران نیوز گفت: سیاست حذف صفر از پول ملی اثری بر متغیرهای کلان اقتصادی ندارد و بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس حذف صفر آخرین حلقه از اصلاحات پولی و بودجه‌ای است و اقدامات موردنیاز برای اصلاحات پولی و بودجه‌ای کشور باید مقدم بر حذف صفر از پول ملی باشد.

وی گفت: حذف صفر تقریباً هیچ تاثیری بر متغیرهای بنیادین اقتصاد نظیر رشد اقتصادی، تورم و ارزش پول ملی ندارد و اجرای آن تنها فرآیندهای اجرایی پُرهزینه، زمان‌بر و دقیقی را می‌طلبد که قطعاً بخشی از توان اجرایی کشور را درگیر خواهد کرد.

این کارشناس اقتصادی اجرای طرح حذف چهار صفر از پول ملی را اقدامی نمایشی در جهت بروکراسی‌های رایج توصیف و عنوان کرد: شرایط اقتصادی کشور به‌گونه‌ای نیست که با تحمیل بار اضافی از این مصوبات نامعلوم هزینه تراشی شود و هیچ اقدامی هم در راستای رفع مشکلات اقتصادی کشور انجام نشود.

وی با بیان این‌که عارضه‌های جدی گریبان بخش واقعی یعنی حوزه اشتغال و تولید و نیز بخش پولی و مالی اقتصاد کشور شده است، افزود: اگر دولت بخواهد در نقطه‌ای تمرکز کند و آن نقطه این همه انرژی اجتماعی، رسانه‌ای و فضای تخصصی را برای مدت‌ها صرف خودش کند، آن نقطه و اولویت حذف صفر از پول ملی نیست چراکه این اقدام تنها یک مُسَکِن مقطعی برای رفع مشکلات در حوزه تبادلات پولی رایج در کشور است.

هرچند به گزارش بانک مرکزی، حجم اسکناس در گردش کشور در سال ۱۳۹۸، حدود ۸ میلیارد قطعه بوده است که این امر منجر به تحمیل هزینه‌های بالای چاپ، توزیع، جمع‌آوری و امحاء اسکناس، زمینه‌ساز افت حیثیت ظاهری واحد پول ملی در مقابل سایر ارزها و همچنین عدم کارایی مسکوکات در مبادلات روزمره بر اقتصاد کشور شده است که با تعلل در تصویب این لایحه، همچنان این هزینه‌های گزاف و بی‌ثمر بر اقتصاد کشور تحمیل خواهد شد، اما نباید از یاد برد که اولویت اقتصادی کشور در شرایط فعلی ارتقای شاخصه‌های اقتصادی و افزایش ارزش پول ملی است نه اسکناس بازی!

انتهای پیام/*

کد خبر 648051

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =