«تهران نیوز» گزارش می‌دهد؛

قدمتی به بلندای تاریخ ایران

از رنج تاریخ تا زخم آسیب به بناهای تاریخی شهرری
کد خبر 648074
۲۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۱
قدمتی به بلندای تاریخ ایران

شهرستان ری دارای ۱۹۸ اثر ملی تاریخی ثبت شده است که بسیاری از این آثار تاریخی ارزشمند در اثر بی‌وجهی و نبود اعتبارات لازم در حوزه مرمت و بازسازی در حال تخریب هستند.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، یک ایران بود و یک ری و از همان ابتدای تشکیل تمدن اسلامی در ایران، ری مرکز تبادل فرهنگی و حضور علما و اندیشمندانی مختلف از سراسر دنیای اسلام بود و به این دلیل است که امروز این شهر کهن و تاریخی که در جنوب‌شرقی پایتخت ایران قرار گرفته دارای آثار تاریخی به جا مانده فراوانی از گذشتگان است.

وجود ۱۹۸ اثر ملی ثبت شده در شهرستان ری گواه این مدعاست که شهرری از دیرباز دارای تمدنی کهن و پایگاهی قدیمی برای شکل گیری مبادلات سیاسی و در روزگاری نیز به‌عنوان پایتخت ایران فعالیت‌های مختلفی را سازماندهی کرده است همچنان که این خطه با بیش از ۷ هزار سال قدمت در سه دوره مادها، سلجوقیان و آل‌بویه پایتخت ایران زمین بوده است.

بسیاری از تاریخ نگاران بنای نخستین این شهر را به شیث ابن آدم و گروهی به شاهان اساطیری باستان منسوب کرده و آن را زادگاه زرتشت دانسته‌اند. نام‌های راگا، راکس، رازی، اروپوس، ارشکیه و محمدیه از جمله نام‌های خطه ری در دوره‌های مختلف تاریخ بوده است.

این شهرستان دارای آثار تاریخی شاخصی همچون چشمه‌علی، آتشکده ری، قلعه گبرها، برج استودان، دژ رشکان، گنبد اینانج، کاروان سرای شاه عباس، برج طغرل و بازار سنتی است که از جمله جاذبه‌های گردشگری ری به‌شمار می‌رود.

وجود بارگاه ملکوتی حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه‌السلام شهرری را در زمره شهرهای مهم مذهبی و زیارتی کشور قرار داده که همه ساله هزاران زائر داخلی و خارجی این بارگاه ملکوتی را زیارت می‌کنند و گاه شمار این زائران در یک سال به 15 میلیون نفر نیز می‌رسد آنچنان که نام این شهر را در اصطلاح قبله تهران می‌خوانند.

وجود ۳۲ بقعه متبرکه و آرامگاه‌های پر اهمیتی همچون شیخ صدوق (ره)، شیخ کلینی (ره)، رازی و ده‌ها تن از مشاهیر علم و ادب و تاریخ ایران، درخشش ری را صد چندان کرده است.

اما این شهر با این همه آثار تاریخی و مذهبی حالا از کمترین زمینه‌های توسعه گردشگری به دلیل همجواری با پایتخت و دیده نشدن این ظرفیت‌های گردشگری محروم مانده است. آنچنان که به گفته رئیس اداره میراث فرهنگی این شهرستان، استحکام ۴۰ اثر تاریخی شاخص شهرری در معرض خطر است.

‌آثاری همچون کاروانسرای دوقلو، خانه اربابی، دژ رشکان، ارگ سلجوقی، برج نقاره‌خانه، بقعه جوانمرد قصاب و نقش برجسته چشمه‌علی از آثار اولویت‌دار برای مرمت هستند که برای مرمت آن‌ها نیاز به اعتباراتی گسترده است.

نبود موزه‌ای جامع و واحد برای نگهداری اشیای تاریخی کشف شده در این شهرستان و انتقال این اشیا به موزه‌های تهران از دیگر مشکلات بخش میراث تاریخی شهرستان ری است که نیازمند توجه مسئولان برای رفع آن است.

ایجاد مرکز باستان‌شناسی ری

حسین توکلی کجانی، معاون استاندار تهران و فرماندار ویژه شهرستان ری در این ارتباط به خبرنگار سرویس اجتماعی تهران نیوز گفت: تا قبل از سال مرکز باستان شناسی ری با تخصیص اعتبارات ملی ایجاد می‌شود که این مرکز در کنار اداره میراث فرهنگی شهرری با مدیریتی مستقل فعالیت خواهد کرد و بودجه آن نیز مستقیماً از وزارتخانه می آید و در حال نهایی شدن است.

وی با اشاره به تخصیص اعتبارات لازم به منظور مرمت آثار تاریخی این شهرستان افزود: مبلغی معادل 10 میلیارد ریال اعتبار برای احیای میراث تاریخی شهرستان ری پیشنهاد شده که در صورت تصویب این مبلغ و ابلاغ آن، بخشی از مشکلات برخی نقاط تاریخی رفع می‌شود.

فرماندار ویژه شهرستان ری با اشاره به بهره‌برداری از هتل و زائرسرایی در جوار آستان حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه‌السلام بیان کرد: همچنین با آستان حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه‌السلام مذاکراتی انجام شده و قول مساعدت دادند که مکانی را به‌عنوان موزه شهرری در نظر بگیرند و به این منظور مقدمات و اساسنامه این مجموعه در نظر گرفته شده است.

وی ایجاد موزه شهرری را گامی موثر در نگهداری آثار تاریخی این شهرستان دانست و ادامه داد: با ایجاد این مرکز که می‌تواند در حفظ میراث تاریخی این شهرستان تاثیرگذار باشد می‌توانیم در جذب گردشگر و افزایش زیرساخت‌های توسعه گردشگری گامی موثر برداریم.

توکلی با اشاره به لزوم توجه بیشتر دستگاه‌های متولی به زمینه‌های گردش مالی میراث تاریخی این شهرستان و نبود اعتبارات مناسب  در حوزه میراث تاریخی گفت: برخی از این میراث تاریخی اگر در شهرستانی دیگر بود گردش مالی فراوانی به دنبال داشت اما وجود این مشکلات و بی‌توجهی‌ها و مغفول ماندن میراث تاریخی این شهرستان به‌دلیل اتصال شهرری به پایتخت است.

وی از احداث موزه صنعت در این شهرستان و ظرفیت‌های موجود خبر داد و عنوان کرد: شهرداری تهران در حال پیگیری ایجاد مجموعه‌ای به عنوان موزه صنعت در فضای سیمان قدیم شهرری است که فضای آن را تحویل بگیرند البته مصوبه آن را از هیئت دولت اخذ کرده‌اند و طرح آن نیز نهایی شده اما مشکلات و معارضانی دارد که در حال پیگیری است و این پروژه نیز می‌تواند از پروژه‌های خوب در حوزه میراث فرهنگی باشد.

انتهای پیام/*

کد خبر 648074

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =