کد خبر 648596
۲۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۵
مهار 98 درصد آتش سوزی گمرک هرات با همکاری ایران

والی هرات گفت : آتش سوزی گمرک هرات از توان اداره محلی هرات خارج بود و با همکاری جمهوری اسلامی ایران توانستیم تا این فاجعه را کنترل کنیم که در حال حاضر 98 درصد آتش خاموش شده و تا پایان امروز دوشنبه کار مهار آتش پایان خواهد یافت.

 به گزارش شبکه خبری تهران نیوز،  وقوع آتش‌سوزی گسترده در گمرک اسلام‌قلعه خسارات زیادی را به پیکر اقتصادی هرات وارد کرد، در این رویداد بیش از صدها میلیون دلار اموال بازرگانان از بین رفت و صدها خودروی باربری در آتش سوخت.

«سید وحید قتالی» والی هرات در نشست خبری امروز گفت: پس از وقوع آتش‌سوزی در گمرک هرات بلافاصله رئیس جمهور، معاون اول رئیس جمهور و مشاور امنیت ملی افغانستان دستور دادند تا اقدامات ضروری با هماهنگی کشور ایران در همسایگی ولایت هرات صورت گیرد که با تلاش مسوولان هر دو ولایت هرات و مشهد این حادثه مهیب کنترل شد.

وی افزود: بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد که برخلاف گذشته شمار خودروهای حاضر در گمرک هرات که باید 700 خودرو می‌بود اما 2 هزار و 500 خودرو بوده است و بر اثر مشکل فنی در یک تانکر گاز این آتش‌سوزی ایجاد شده که با اعزام نیروها و همکاری جمهوری اسلامی ایران توانستیم تا 85 درصد از این خودروها را از منطقه خارج سازیم و تنها 15 درصد آنها در آتش سوختند.

وی همچنین خاطرنشان کرد: پس از شدت گرفتن آتش با هماهنگی گمرک ایران 1500 خودرو باربری به این گمرک انتقال داده شد و بیش از 310 خودروباربری و ترانزیت در بخش کمیساری گمرک هرات انتقال یافته و 650 خودروی دیگر نیز از مجاورت آتش به شاهراه هرات اسلام قلعه در ایستگاه روزنک انتقال یافته است که به تدریج این خودروها به گمرک شهر اعزام شدند.

وی تاکید کرد: به سرعت در کنار مهار آتش نیروهای ارتش، کماندو، نیروهای پلیس در شاهراه‌ها، گمرک مستقرشده و راه‌های مختلف را علاوه بر تامین امنیت مسدود ساخته اند تا دزدان و سواستفاده گران از این فرصت پیش آمده استفاده نکنند.

وی همچنین گفت: نیروهای امنیتی در این روز 70 خودروی به سرقت رفته را دوباره به شاهراه ها برگرداندند و تا 48 ساعت دیگر خودروها و اموالی که به غارت رفته اند دوباره به مالکان اصلی خود داده خواهد شد.

وی تصریح کرد: اسناد زیادی از افراد سواستفاده‌گر، دزد، کارمندانی که در وظیفه شان غفلت کرده اند در اختیار اداره محلی است و به زودی انها به مراجع عدلی و قضایی معرفی خواهند شد و برخورد جدی با انها صورت می‌گیرد و گزارش‌های بیشتر از جریان آتش‌سوزی و چگونگی وقوع آن پس از بررسی هیئت ارائه خواهد شد.

والی هرات گفت: کمیته ای مشترک با جمهوری اسلامی ایران ایجاد شده که سرنوشت خودروهای متوقف شده در گمرک ایران روشن شود و پس از سپری کردن مراحل قانونی دوباره به گمرک هرات انتقال یابند.

قتالی تصریح کرد: به مدت یک هفته روند کاری گمرک هرات در بخش خودروهای باری متوقف است و در این مدت میزان خسارات وارد شده به بازرگانان و علل این رویداد بررسی می‌شود.

وی با ابراز قدردانی از جمهوری اسلامی ایران گفت: آتش سوزی گمرک هرات از توان اداره محلی هرات خارج بود و با همکاری جمهوری اسلامی ایران توانستیم تا این فاجعه را کنترل کنیم که در حال حاضر 98 درصد آتش خاموش شده و تا پایان امروز دوشنبه کار مهار اتش پایان خواهد یافت.

والی هرات همچنین گفت که در رویداد اتش سوزی گمرک هرات تنها 17 تن زخمی شده اند که 5 تن انها برای درمان بیشتر به کشور ایران انتقال یافته‌اند.

منبع: فارس

کد خبر 648596

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =