کد خبر 649004
۲۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۹
آخرین وضعیت موادمخدر در دنیا و ایران

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه طبق گزارش سازمان ملل، ۹۰ درصد تریاک و ۴۶ درصد مرفین جهان را ایران به ‌تنهایی کشف می‌کند، گفت:در سال ۹۹، ۱۲ هزار میلیاد تومان به بنیادهای اقتصادی قاچاقچیان ضربه وارد شد.

به گزارش تهران نیوز، اسکندر مومنی، دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در جمع رؤسای پلیس مبارزه با مواد مخدر سراسر کشور به وضعیت موادمخدر در دنیا و کشورمان پرداخت و گفت: سازمان ملل براساس آخرین گزارش خود، مصرف، تولید و قاچاق موادمخدر در دنیا را فزاینده اعلام و از کشورهایی مثل امریکا، کانادا و کشورهای اروپایی که مصرف کانابیس را آزاد کرده‌اند، انتقاد کرده است که این اقدام، موجب افزایش تولید، قاچاق و مصرف موادمخدر در دنیا شده است.

وی افزود: بر اساس این گزارش، در برخی از این کشورها، آمار مصرف‌کنندگان در یک دوره پنج ساله، سه برابر شده و افزایش یافته است، این کشورها می‌خواستند با آزاد کردن مصرف خانواده کانابیس، شیوع اعتیاد کاهش یابد اما بالعکس موجب افزایش مصرف شده است که به‌نظر پشت پرده اینگونه اقدامات قاچاقچیان بین‌المللی هستند.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر بیان داشت: همچنین سازمان ملل از افزایش تولید و قاچاق موادمخدر در فضای مجازی انتقاد کرده و آن را از دیگر شگردهای قاچاقچیان موادمخدر بین‌المللی برشمرده و گفته است پنجاه درصد قاچاق موادمخدردر فضای مجازی مربوط به سه کشور اروپایی است؛ لذا دولت‌ها باید اقدام جدی علیه آن انجام دهند تا توزیع و تبلیغ موادمخدر در این فضا به حداقل ممکن برسد.

مومنی ادامه داد: همچنین سازمان ملل در این گزارش به افزایش روز افزون موادمخدر در بین زنان و دختران اشاره داشته است.

وی تصریح کرد: در گذشته قاچاقچیان بین‌المللی در عین اینکه همه جامعه هدف را دنبال می‌کردند؛ اما امروزه تمرکز عمده آنان بر گرایش زنان و نوجوانان به اعتیاد است.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به شایعه‌ «معتادان کرونا نمی‌گیرند» که در روزهای نخست شیوع کرونا مطرح شد گفت: قاچاقچیان موادمخدر در روزهای نخست شیوع کرونا و قبل از اینکه دانشمندان و محققین بتوانند وجه‌های آن را بشناسند، بلافاصله این شایعه را پخش کردند که سریعا تکذیب شد.

مومنی گفت: سال گذشته در کمیته درمان ستاد، تصمیم گرفته شد که به این موضوع به طور خاص رسیدگی شود؛ لذا اقدامات برای پیشگیری و مراقبت از معتادانی که در خیابان‌ها یا مراکز هستند، انجام شد. پخش ماسک، ژل و موادضدعفونی و ارائه آموزش‌های لازم در زمینه پیشگیری از ابتلا به کرونا انجام شد.

وی افزود: با همکاری بین‌بخشی با سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت از گسترش اپیدمی کرونا و مرگ و میرهای مبتلایان به اعتیاد جلوگیری شد. گام دیگری که در خصوص پیشگیری از ابتلا به کرونای معتادان برداشتیم، افزایش مدت زمان نگهداری این افراد در مراکز بود و با تمهیدات و رعایت پروتکل‌ها این زمان به یکسال افزایش پیدا کرد.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر بیان داشت: جمهوری اسلامی ایران، علی رغم شرایط کرونایی، بیشترین کشفیات موادمخدر را به خود اختصاص داده است و در ده ماه امسال نیز یک هزار تن مواد مخدر کشف کرده است که رقمی بی‌سابقه است و ۷۶ درصد این کشفیات از سوی نیروی انتظامی بوده است؛ بی تردید نیروی انتظامی در خط مقدم مبارزه با مواد مخدر در دنیا است.

مومنی افزود: طبق گزارش سازمان ملل، ۹۰ درصد تریاک، ۴۶ درصد مرفین و ۲۴ درصد هرویین جهان را ایران به‌تنهایی کشف می‌کند.

وی گفت: ما در دنیا صرفا با پدیده‌ای به نام کشت موادمخدر مواجه نیستیم بلکه با باند شبکه جهانی مواد مخدر مواجهیم که امریکایی‌ها از آن حمایت می‌کنند، در عین حال ایران به دلیل تحریم‌های ظالمانه از تجهیز امکانات مبارزه با مواد مخدر محروم است؛ در حالی که مبارزه با مواد مخدر نیاز به تجهیزات جدید و به روز است که در اختیار ایران نیست؛ این عدم همراهی در تجهیز امکانات، جنگ تمام عیار است.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: ایران نسبت به مبارزه با مواد مخدر، نگاهی بشردوستانه دارد و معتقد است نجات انسان نجات جامعه است و برایش فرقی بین جوانان ایرانی و غیرایرانی نیست؛ لذا برای نجات بشریت تلاش می‌کند.

مومنی گفت: با اقداماتی که از سوی کشورمان در کاهش شیوع اعتیاد، انجام شد، میزان اعتیاد در زنان کاهش یافت و همچنین نرخ اعتیاد در میان جمعیت دانش‌آموزی با همکاری وزارت آموزش و پرورش متوقف شد.

وی افزود: در سال ۹۹، ۱۲ هزار میلیاد تومان به بنیادهای اقتصادی قاچاقچیان ضربه وارد شد.

دبیرکل ستاد با بیان اینکه بیش از ۷۸ درصد کشفیات موادمخدر مربوط به استان‌های شرق و حاشیه شرق است؛ گفت: اقدامات داخلی کشور در مبارزه با مواد مخدر حول سه محور «تمرکز بر مرزها»، «تمرکز بر کار اطلاعاتی» و «تمرکز بر فعالیت قاچاقچیان و باندهای بزرگ» است.

مومنی افزود: تا سال ۹۶، تهران دارای شش هزار ظرفیت نگهداری معتادان متجاهر بود که طی دو سال اخیر در تعاملی بین بخشی و همچنین اجرای تفاهم نامه جدید با سازمان زندان‌ها، این ظرفیت به ۱۴۵۰۰ نفر می‌رسد که دیگر در این حوزه، دغدغه‌ای نخواهیم داشت.

وی بیان داشت: معتادان متجاهر نیز انسان هستند و درست نیست در خیابان و پارک‌ها بخوابند و در تلاش هستیم علاوه بر نگهداری و درمان، آنان نیز در این مراکز توانمند شوند و به زندگی سالم و جامعه بازگردند.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه مانایی در درمان کم است؛ گفت: گریزی نداریم که روش‌های درمانی را اصلاح و روش های جدید را اعمال کنیم که با همکاری خوب وزارت بهداشت و معاونت فناوری ریاست جمهوری شاهد تحولات خویی خواهیم بود.

مومنی بیان کرد: هر چهار حوزه مقابله، پیشگیری، درمان و بازتوانی باید همسو با هم پیش بروند و در این مسیر نیاز به همراهی همه مسئولان و مردم است تا شاهد مصون سازی جامعه باشیم؛ علت تصویب و اجرای طرح یاریگران زندگی نیز برای این بود تا همه ارکان جامعه در حوزه دیشگیری از اعتیاد مشارکت کنند.

منبع: فارس

انتهای پیام/

کد خبر 649004

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =