مصوبه‌ای که آمریکا را گیج کرد

مصوبه اخیر مجلس در مورد پروتکل الحاقی سبب شده آمریکا در تصمیمات خود نسبت به برجام با دوراهی مواجه شود و این نشان می‌دهد که این مصوبه تمام محاسبات ایالات متحده را برهم ریخته است.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز - سرویس سیاسی: سه روز دیگر تا توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی باقی مانده است و کاظم غریب‌آبادی سفیر و نماینده دائم کشورمان در سازمان‌های بین‌المللی در وین از تحویل نامه رسمی جمهوری اسلامی ایران به مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص «توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی» خبرداد و گفت توقف این پروتکل از پنجم اسفندماه آغاز می‌شود.

پروتکل الحاقی؛ ابزاری برای جاسوسی

تا به امروز پروتکل الحاقی به‌صورت داوطلبانه و بدون هیچ‌گونه مصوبه مجلس اجرایی می‌شد، اما از این به بعد یعنی از تاریخ مذکور تا زمانی‌که طرف‌های اروپایی و آمریکایی به تمام تعهدات خود عمل نکنند، اجرای داوطلبانه آن متوقف خواهد شد. همواره پروتکل الحاقی یکی از ابزارهای جاسوسی سرویس‌های اطلاعاتی اسرائیل و آمریکا محسوب می‌شود که اطلاعات بسیاری را از مراکز هسته‌ای و نظامی کشورمان و حتی دانشمندان هسته‌ای ایران به آن‌ها ارائه می‌دهد.

برجام و پروتکل الحاقی دو بازوی نظارتی اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها برای محدودسازی فناوری هسته‌ای کشورمان به‌شمار می‌روند که در خصوص برجام باید گفت متأسفانه این توافق بدون در نظر گرفتن شروط 12گانه رهبر معظم انقلاب اسلامی به تصویب رسید؛ در صورتی‌ که قرار بر این بود از روز اجرای این توافق تمام تحریم‌ها لغو و سرمایه‌گذاری خارجی در کشورمان روان‌تر شود، اما هیچ‌کدام از این‌ها نه‌تنها اجرایی نشد، بلکه از فردای روز اجرای برجام توسط کشورمان، آمریکا یا تحریم‌های جدیدی را اعمال کرد یا این‌که از لغو برخی تحریم‌ها سرباز زد.

جریان نفوذی درصدد ترویج تفکر برون‌نگری

همچنین از سوی دیگر جریان غرب‌گرا در داخل کشور طوری وانمود کردند که قرار است با برجام تمام مشکلات کشور حل‌وفصل شود. این جریان با نفوذ در بدنه دولت همواره درصدد ترویج این تفکر در کشور و در ساختار حاکمیتی ایران است؛ بنابراین بدین خاطر تفکر برون‌نگری جایگزین تفکر درون‌نگری شد که نتیجه این نوع نگاه غفلت از توانمندی‌های داخلی، غفلت از توسعه روابط با شرق و کشورهای همسایه و از همه مهمتر غفلت از آسیب‌هایی بود که برجام در بر داشت، اما جریان غربگرا هرگز این آسیب‌ها را در نظر نگرفت و نخواست این را بپذیرد برجامی که در کنگره آمریکا به تصویب نرسیده و تنها با فرمان اجرایی باراک اوباما رئیس جمهور وقت آمریکا به اجرا درآمده است، از ضمانت اجرایی برخوردار نیست و با روی کار آمدن دولت‌های جدید در آمریکا ممکن است با یک امضا دوباره هم نقض شود و هم ملغی.

ذوق‌زدگی و عجله در کابینه دوازدهم

با روی کار آمدن جو بایدن و با توجه به سخنرانی اخیر او در اجلاس امنیتی مونیخ، جریان غربگرا و دولت دوازدهم نسبت به احیای دوباره برجام امیدوار شده‌اند و تلاش می‌کنند تا برجام دوباره در ریل و مسیر اصلی خود قرار گیرد و در این مسیر رفتارهای عجولانه بسیاری از آن‌ها سرزده است که این رفتارهای عجولانه ناشی از ذوق‌زدگی بیش از حد است.

همان‌طورکه اشاره شد، پروتکل الحاقی زیان‌های بسیاری برای کشورمان به همراه داشته و مصوبه اخیر مجلس که از پنجم اسفندماه اجرایی می‌شود، می‌تواند مانع ادامه ضرر شود و هرچند دولت در ابتدای تصویب این مصوبه مخالفت‌ها و موضع‌گیری‌های بسیاری از خود بروز داد، اما به مرور زمان با مشاهده رفتارهای غربی‌ها و نقش بازدارندگی این مصوبه به این نتیجه رسیده که مصوبه اخیر می‌تواند کارت برنده‌ای در دست ایران باشد تا در مذاکرات آتی و تغییر رفتارهای غربی‌ها اثرات مثبتی برجای بگذارد که نتیجه آن در تغییر لحن اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها به‌ویژه در سخنان بایدن در اجلاس امنیتی مونیخ کاملاً مشهود است.

غرب زبان زور را می‌فهمد نه زبان سازش

تجربه نشان داده که غربی‌ها زبان زور و قدرت را می‌فهمند و هرگاه از خود اقتدار نشان داده‌ایم، آن‌ها عقب نشسته‌اند اما هرگاه به اسم سازش با غرب تعامل کردیم، فقط از این تعامل زیان بود که حاصل کشور شد نه چیز دیگری؛ در صورتی‌که دولت تدبیروامید در این مدتی که سیاست خارجی کشور را معطل برجام و مذاکرات برجامی کرده می‌توانست به راحتی با شرق آسیا و روسیه روابط کشورمان را توسعه دهد و البته این بدان معنا نیست که به دامن غرب بیافتیم، بلکه بدان معناست توسعه روابط با چین به‌عنوان دومین قدرت اقتصادی جهان و روسیه به عنوان یکی از قدرت‌های نظامی جهان می‌تواند مواضع و جایگاه آمریکا را در جهان و در برابر ایران تضعیف کند.

حالا که با روی کار آمدن بایدن روزنه‌هایی برای مذاکرات هسته‌ای و احتمال احیای دوباره برجام مطرح شده است، دولتمردان کشورمان باید به دور از هرگونه ذوق‌زدگی و هیجان و با در نظر گرفتن منافع و مصالح ملی به خصوص با لحاظ کردن فرمایشات رهبر معظم انقلاب در دیدار فرماندهان نیروی هوایی ارتش با ایشان که فرمودند «اگر می‌خواهند ایران به تعهدات برجامی برگردد آمریکا باید تحریم‌ها را کلاً و در عمل لغو کند و ما بعد راستی‌آزمایی کنیم و ببینیم که درست تحریم‌ها لغو شده، آن‌وقت به تعهدات برجامی برمی‌گردیم.» را مدنظر قرار دهند.

به کمتر از لغو کامل تحریم‌ها قانع نیستیم

نکته اصلی که باید در این گزارش به آن اشاره کرد این است که امکان دارد، غرب و آمریکا به ایران پیشنهاداتی مانند اینستکس یا کمی بهتر از آن را ارائه دهند تا دولت جمهوری اسلامی ایران از اجرای مصوبه مجلس منصرف شود، اما طبق قانون مجلس و فرمایشات رهبر معظم انقلاب تا زمانی‌که تحریم‌ها به‌طور کامل لغو نشود، دولت نباید اجرای مصوبه مجلس را متوقف کند و یکی از مطالبات مردم از دولت، عمل به مصوبات مجلس است که تا به امروز از شواهد و قرائن و لحن دولت‌های غربی می‌توان متوجه شد که این مصوبه تأثیرگذار بوده و پیروی از آن می‌تواند ثمرات بیشتری در پی داشته باشد.

زمانی آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها، استفاده از هرگونه فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای را برای کشورمان منع می‌کردند اما امروز جرات این‌که به ما بگویند نباید از فناوری هسته‌ای برخوردار باشید را ندارند؛ زیرا این دانش در کشور بومی شده و با اتکا به توانمندی داخلی این دانش هرروز پربارتر می‌شود و از سوی دیگر آمریکا با سیلی‌های پی‌درپی که از طرف ما متحمل شده، به خوبی دریافته است که جمهوری اسلامی ایران یک نظام مقتدر در منطقه محسوب می‌شود و نمی‌توان آن را تحت سلطه درآورد؛ بنابراین ادامه مقابله با دشمنان و نفوذی‌‎های داخلی نیازمند سیلی‌های سخت است که مصوبه اخیر مجلس یکی دیگر از این سیلی‌ها بود که آمریکا و نفوذی‌ها در این چهار دهه از جمهوری اسلامی دریافت کرده‌اند؛ بنابراین از دولت انتظار می‌رود که در موضوعات مهم با در نظر گرفتن اتحاد و انسجام داخلی، تصمیم‌گیری کند.

برجام‌های موشکی و منطقه در دستور کار غرب

قطعاً غرب و آمریکای زمان بایدن به‌دنبال برجام‌های موشکی و منطقه‌ای هستند تا لغو تحریم‌ها و همچنین احیای برجام یک را به برجام‌های دو و سه گره زده‌اند؛ درصورتی‌که مواضع دولت بایدن نشان می‌دهد او برای منطقه خاورمیانه نقشه‌ای متفاوت از ترامپ دارد و این نقشه ممکن است به احیای دوباره داعش و سایر گروه‌های تروریستی منجر شود؛ بنابراین لازمه مقابله با این نقشه‌های شوم افزایش قدرت بازدارندگی کشورمان است و نباید اجازه دهد که برجام‌های موشکی و منطقه‌ای در دستورکار مذاکرات هسته‌ای قرار بگیرد.

مصوبه اخیر مجلس آمریکا را گیج کرده است

حجت‌الاسلام موسی سالمی، امام جمعه شهریار در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس سیاسی تهران نیوز با بیان این‌که برخی مصوبات مجلس شورای اسلامی در چهارچوب برجام و تحریم‌های ظالمانه باعث گیج شدن دولت آمریکا شده است، گفت: آمریکا باید تصمیم بگیرد تحریم‌هارا بردارد و به برجام برگردد یا خیر تمام معادلاتشان بهم بخورد یا نخورد، اما ذات این آمریکایی‌ها نشان از توافق با ایران را ندارد و تاکنون هیچ اقدامی بابت رفع تحریم‌ها نکرده اند و ما فقط حق شرط گذاری داریم نه آمریکا؛ زیرا ما تمام تعهداتمان را انجام دادیم ولی آمریکا خلف وعده کرده؛ بنابراین آمریکا در دولبه قیچی قرار گرفته است و می‌داند پیروزی انقلاب اسلامی قطعی شده است.

آمریکا به دنبال حیله‌ای جدید

همچنین حجت‌الاسلام حجت‌اله اسماعیلی امام جمعه قرچک در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس سیاسی تهران نیوز بیان داشت: رهبر معظم انقلاب اسلامی از روز اول ارتباط و مذاکرات فرمودند: آمریکا قابل اعتماد نیست تا به امروز که ثابت شد. این بار فقط عمل، حرف زیاد شنیدیم، آمریکا باید به برجام برگردد، تنها راه بازگشت عمل به وعده‌هاست که یعنی لغو همه تحریم‌ها به‌صورت یکجا و طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی تنها دو روز دیگر آمریکایی‌ها مهلت دادند.

وی گفت اگر تحریم‌ها لغو شد چه بهتر، اگر نشد، ایران به‌طور خودکار از پروتکل الحاقی خارج خواهد شد و جلوی بازرسی‌های آژانس گرفته خواهد شد و به فعالیت هسته‌ای‌مان ادامه خواهیم داد و دیگر پیشنهادات، خویشتن‌داری و صبر داشتن معنی ندارد.

امام جمعه قرچک تصریح کرد: آمریکایی‌ها از ما خواسته‌اند که از برجام خارج نشویم. قطعاً آنها به‌دنبال حیله‌ها و فتنه‌های جدید هستند، اما ملت شریف و ولایت‌مدار ایران اسلامی شدیداً خواهان مقاومت بر موضع مقام معظم رهبری است؛ یعنی یا لغو تحریم‌ها یا خروج از پروتکل الحاقی.

داغ شدن هشتگ #لغو_پروتکل_الحاقی در فضای مجازی

جمعی از کاربران فضای مجازی نیز در واکنش به بدعهدی‌های غرب در برجام با داغ کردن هشتگ #لغو_پروتکل_الحاقی در فضای مجازی خواستار لغو این موضوع شدند که در ادامه بخشی از این واکنش‌ها را با هم می‌بینیم:

انتهای پیام/*

کد خبر 649607

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =