«تهران نیوز» گزارش می‌دهد؛

اقتصاد ضرب در سیاست

تأثیر سیاست خارجی بر اقتصاد ایران
کد خبر 650349
۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۷
اقتصاد ضرب در سیاست

با توجه به وابستگی اقتصاد ایران به سیاست‌های بین‌المللی در شرایط فعلی، تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی در دوره انتظار و رکود برای به نتیجه رسیدن معادلات سیاسی اخیر هستند.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز - سرویس اقتصادی، این‌که می‌گویند اقتصاد را سیاسی نکنید و هر ضربه‌ای که به اقتصاد کشور وارد شده از سمت و سوی مسائل سیاسی و ورود مدیران اقتصادی کشور به مسائل سیاسی بوده شاید تا حدی درست باشد اما نمی‌توان به طور کلی و کامل پای سیاست را از اقتصاد و تاثیرات آن کم کرد به گونه‌ای که حالا یک سر نوسانات مختلف در بازارهای اقتصادی را باید به مسائل سیاسی روز کشور گره زد.

همچنان که در یک هفته اخیر سه مسئله سیاسی مهم سبب تاثیر بر بازار اقتصادی کشور شده است آنچنان که کارشناسان اقتصادی منتظر به نتیجه رسیدن این مسائل در حوزه‌های مربوطه و پس از آن تاثیر و واکنش بازارهای اقتصادی در این مسائل هستند.

مسائل روز سیاسی کشور

مذاکرات مجدد با دو کشور کره جنوبی و ژاپن، اخبار مربوط به میانجی‌گری اروپا میان تهران و واشنگتن و اخبار مربوط به اجرای مصوبه مجلس مبنی بر لغو پروتکل الحاقی سه مساله مهم روز است که احتمالا بر بازارهای اقتصادی کشور تاثیر بگذارند.

این در حالی است که در روزهای اخیر نرخ ارزهای دیجیتال، دلار و طلا سیر نزولی داشته و احتمالا این سه مسئله مهم سیاسی ممکن است بر روند بازارها تاثیر بگذارند.

براین اساس پیش بینی می‌شود در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات آزادسازی پول‌های بلوکه شدن ایران در کره جنوبی و ژاپن تقاضا در بازار ارز و طلا از حد فعلی نیز کمتر شده و عرضه دلار به روند نزولی می‌رسد و کاهش قیمت طلا نیز محتمل خواهد بود.

از سویی با توجه به تحولات سیاسی اخیر و اخبار مربوط به میانجی‌گری اروپا میان تهران و واشنگتن و اظهارات سخنگوی کاخ سفید که اعلام کرده بود متحدان اروپایی واشنگتن در انتظار پاسخ ایران به شرکت در مذاکرات هسته‌ای هستند، این خبر نیز ممکن است روند نزولی بازار دلار و طلا را تسریع کند البته به شرط رسیدن به نتیجه ای که بتواند بر روی این بازارها تاثیرگذار باشد.

اما سومین مسئله سیاسی کشور که ممکن است بر روند بازارهای دلار، طلا و بورس تاثیر بگذارد مسائل مربوط به تصمیم اخیر مجلس مبنی بر لغو اجرای پروتکل‌های الحاقی است هرچند دولت اخیرا با مدیر کل آژانس بین المللی اتمی توافقنامه‌ای مبنی بر تمدید اجرای این پروتکل‌ها به مدت سه ماه دیگر را امضا کرده اما قاطعیت نمایندگان مجلس از لغو اجرای این پروتکل‌ها و آغاز اجرایی شدن مصوبه مجلس در این خصوص حکایت دارد.

حال باید دید با وجود تاثیرات موقتی این تحولات سیاسی بر بازارهای اقتصادی کشور، میزان ثبات این تاثیرات با توجه به شرایط کشور و فشار تحریم‌های بین المللی بر کشور به چه میزان خواهد بود.

حسین محمودی اصل در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس اقتصادی تهران نیوز در این ارتباط گفت: باید تلاش کرد میزان وابستگی و تاثیرگذاری مسائل سیاست خارجی را بر اقتصاد کم کنیم اما اینکه به طور کامل این مسائل از هم جدا شود امکان‌پذیر نیست و باید در جهت کاهش ریسک‌ها تلاش کرد.

راهکارهای توانمندسازی اقتصاد کشور

وی با بیان این‌که آمریکا به عنوان یک قدرت نظامی و اقتصادی مطرح است، افزود: با توجه به روابط تجاری قوی که آمریکا با اروپا و دیگر کشورها دارد میزان مبادلات ایران نمی‌تواند با کشورهای دیگر بر میزان نفوذ آمریکا تأثیر بگذارد بنابراین تاثیرگذاری اقتصادی ایران به دلیل اینکه دچار کمبود صادرات هستیم و مراودات مالی ما بسیار کم است نسبتا کمتر است.

این کارشناس اقتصادی با تشریح راهکارهای توانمندسازی اقتصاد کشور عنوان کرد: نخستین گام در این راستا اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و تقویت صادرات غیر نفتی و جلوگیری از خام فروشی است.

وی با اشاره به تقابل اخیر دولت و مجلس بر سر مصوبه لغو اجرای پروتکل الحاقی بیان کرد: مطمئنا یک تقابل معقول بین مجلس و دولت می‌تواند قدرت رایزنی را بالاتر ببرد اما این تقابل نباید به سمتی برود که در جهت تحریم بیشتر یا رفع نشدن تحریم‌ها بهانه به دست دشمنان بدهد و این سخت‌گیری‌ها در صورتی که کاملا رویکرد منطقی داشته باشد می‌تواند قدرت چان زنی کشور را بالاتر ببرد و موثر باشد اما در مجموع نباید بهانه به دشمنان داده شود.

رویکرد دشمنان در لغو تحریم‌ها

محمودی اصل تصریح کرد: تلاش دشمن این بود که ایران از برجام خارج شود بنابراین برای لغو تحریم‌ها و کاهش تشنج‌ها باید از ابتدا در همه مسائل رایزنی می‌شد و نظام جمهوری اسلامی با هوشمندی کامل در این خصوص عمل کرد.

وی ادامه داد: دولت بایدن به تازگی روی کار آمده و این‌که لغو تحریم‌ها فعلا اتفاق نیفتاده منطقی است و نیاز به بررسی‌ها، تسلط و تهیه گزارش‌های بیشتر دارد و معمولا برای هر دولتی که تازه سرکار می‌آید این امر منطقی است و بنابراین تاخیر دولت بایدن در لغو تحریم‌ها منطقی است چراکه به نظر می‌رسد آنها به دنبال کاهش هدفمند تحریم‌ها و گنجاندن تحریم‌های موشکی در تحریم‌های جدید هستند و از سویی با توجه به سابقه‌ای که از کشورهای آمریکایی و اروپایی داریم به نظر می‌رسد به سادگی به لغو همه تحریم‌ها اقدام نخواهند کرد و تلاش می‌کنند این کار را به صورت مشروط و مرحله‌ای انجام بدهند.

وی با موقت خواندن شرایط فعلی در رابطه با لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران و نیز لغو اجرای پروتکل الحاقی گفت: دولت با امضای این تفاهمنامه سه ماه دیگرهم به آمریکا فرصت داده تا تحریم‌ها را لغو کند اما در سیاست، دو سه ماه زمان زیادی نیست و طبیعی است دولت جدید در حال بررسی است.

وی بیان کرد: فعلا تحریمی لغو نشده و از لحاظ منابع هم منابع کره جنوبی آزاد نشده و فعلا اتفاق خاصی نیفتاده فقط انتظارات تورمی اندکی کاهش یافته و احساس فعالان بازار اقتصادی در ایران این است که چالش‌ها در دولت بایدن ممکن است از دولت ترامپ کمتر باشد.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر عدم اطمینان در بازار موج می‌زند و این معمولا رکود را به دنبال دارد و همه فعالان اقتصادی معمولا تصمیمات و فعالیت‌ها و معاملات بزرگ را تا به نتیجه رسیدن مذاکرات سیاسی به تعویق می‌اندازند و معمولا در چنین شرایطی دوره انتظار را طی می‌کنند.

به گزارش تهران نیوز، البته نباید این امر را نادیده گرفت که تاثیر سیاست خارجی بر اقتصاد کشور ما امری قابل بحث و بررسی است و این موضوع حداقل از سال‌های بعد از انقلاب، اقتصاد کشور را به نوعی متاثر از سیاست خارجی قرار داده و در نتیجه هر تحول سیاسی بر اقتصاد ایران اثر گذار است. بنابراین بسیاری از تحولات سیاسی کشور و درنتیجه تحولات سیاسی منطقه و جهان بر اقتصاد متاثر از سیاست ایران تاثیری عمدتا منفی گذاشته و اقتصاد کشور را متاثر از این شرایط می‌کند.

انتهای پیام/*

کد خبر 650349

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =