واکنش ناتو به تحولات ارمنستان

سخنگوی ناتو به‌ دنبال تشدید تنش‌ها در ایروان به تحولات ارمنستان واکنش نشان داد.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز،به نقل از خبرگزاری آناتولی، به دنبال تشدید تنش ها در ایروان میان ارتش و نخست وزیر این کشور، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی از طرفین خواست به دموکراسی احترام بگذارند.

«اوانا لانگسکو» (Oana Lungesc) سخنگوی ناتو در این باره گفت: ما از نزدیک شرایط در کشور ارمنستان را رصد می‌کنیم. بسیار مهم است که از اظهارات و اقداماتی که باعث افزایش تنشها می‌شود، خودداری شود.

این مقام سازمان پیمان آتلانتیک شمالی اضافه کرد: هرگونه اختلاف سیاسی باید به صورت صلح آمیز و دموکراتیک و تحت قانون اساسی ارمنستان حل و فصل شود.

گفتنی است، ارمنستان از صبح دیروز پنج شنبه شاهد تحولات شتابزده ای است که به دنبال درخواست ارتش از دولت این کشور برای کناره‌گیری شروع شد و متعاقب آن نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان آن‌ را کودتای نظامی توصیف کرد.

ماجرا از این قرار است که ارتش ارمنستان به دنبال تشدید روزافزون بحران سیاسی در این کشور از «نیکول پاشینیان»، نخست‌وزیر و کابینه وی خواست که استعفا دهند.

ستاد کل ارتش ارمنستان با انتشار بیانیه‌ای که بیش از ۴۰ مقام نظامی برجسته از جمله «اونیک گاسپاریان» فرمانده ستاد کل و کلیه معاونان، روسای ادارات و فرماندهان یگان‌های بزرگ نظامی آن را امضا کرده‌اند، درخواست خود برای استعفای دولت را اعلام کرد. مقام‌های نظامی در بیانیه خود به اقدامات کوته‌بینانه و غیرموجه دولت از جمله برکناری «تیران خاچاتوریان» معاون اول فرمانده ستاد به شدت اعتراض کردند.

به دنبال آن نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان با برکناری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح این کشور، ارتش را به تلاش برای انجام کودتا علیه خود متهم کرد و از طرفدارانش خواست تا با هدف خنثی کردن کودتا به خیابان‌ها بیایند.

او همچنین خطاب به مردم اعلام کرد که نیروهای مسلح کشور در تلاش برای یک کودتای نظامی هستند و از هوادارانش خواست تا با حضور در ایروان، پایتخت، آنها را از رسیدن به خواستشان ناکام بگذارند.

منبع : مهر

کد خبر 650911

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =