کدخدایی: پیگیری ها درباره پرونده ترور حاج قاسم در جریان است

سخنگوی شورای نگهبان گفت: شخص رئیس قوه قضائیه مسأله حقوقی جنایت ترور سردار سلیمانی را پیگیر است و در این زمینه دولت عراق هم پیگیری‌های خوبی انجام داده و با قوه قضائیه و امور خارجه همکاری خوبی داشته است.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان امروز (شنبه 9 اسفند 1339) در اختتامیه جشنواره ملی کتابخوانی «جهانمرد» که در دانشگاه علم و فرهنگ برگزار شد، با بیان اینکه هرچه از شهید والامقام حاج قاسم سلیمانی بگوییم، بنویسیم و بخوانیم حق مطلب ادا نمی‌شود، خاطرنشان کرد: خدمات و ایثارگری‌های سردار دلها همچنان برای خیلی‌ها ناشناخته است؛ حاج قاسم سلیمانی که در مکتب اسلام درس گرفته است، به تأسی از حضرت امام (ره) و همه شهدای اسلام و در چارچوب تدابیر مقام معظم رهبری به انجام وظیفه می‌پرداخت.

وی با بیان اینکه یکی از مسائلی که مقام معظم رهبری درخصوص حاج قاسم اشاره فرمودند «اخلاص» ایشان بود، گفت: حاج قاسم را کسانی که از نزدیک با او آشنا بودند، می‌شناختند که از عنوان و نام و رسانه فراری بود و این یعنی همان اخلاصی که رهبر معظم انقلاب از آن یاد می‌کنند؛ اخلاصی که در ایشان وجود داشت مصداق یک انسان مسلمانِ انقلابیِ متدین بود.

 کدخدایی با بیان اینکه شهید سلیمانی «مرد میدان» بود، گفت: این شهید بزرگوار هیچ وقت از میدان گریزان نبود و در همین میدان‌ها بود که وظیفه خود را انجام می‌داد و امروز در ایران، کشورهای منطقه و جهان نام شهید سلیمانی به نیکی و بزرگی یاد می‌شود.

وی با بیان اینکه شهید سلیمانی مصداق «أَشِدَّاءُ عَلَی الْکُفَّارِ رُحَمَاءُ بَیْنَهُمْ» بود، خاطرنشان کرد: شهید سلیمانی در میدان جنگ با دشمنان محکم و استوار بود و برای مردم مسلمان به ویژه برای فرزندان شهید قلبش می‌تپید و هر وقت فرصتی پیدا می‌کرد به سراغ خانواده‌های شهدا می‌رفت و به آنها سر می‌زد و از هیچ خدمتی برای آنها دریغ نمی‌کرد.

رئیس پژوهشکده شورای نگهبان با بیان اینکه معرفی سجایای اخلاقی و رفتاری شهید سلیمانی به مردم و جوانان نیاز به وقت و زمانی زیادی لازم دارد که بتوان آنها را برشمرد و ایشان را به خوبی معرفی کرد، افزود: امروز از مکتب حاج قاسم باید صحبت کرد؛ ایشان همه عمر خود را در مبارزه با جبهه باطل بود، چه در دوران جوانی در هشت سال دفاع مقدس و چه در این اواخر که با داعش مبارزه کرد و توانست شر این اشرار را از منطقه کم کند.

کدخدایی با بیان اینکه قطعاً غیر از شهادت برای شهید سلیمانی هیچ چیز دیگری قابل تصور نبود، گفت: شهدا از مصادیق عند ربهم یرزقون هستند و شهدای ایران اسلامی افرادی بودند که در مکتب اسلام و حضرت امام (ره) درس آموخته بودند و در همین مسیر هم حرکت کردند.

وی گفت: تشییع شهید سلیمانی اعلام بیعت مردم ایران و جهان با اسلام، انقلاب و ظلم‌ستیزی بود؛ این تشییع حقیقتاً دشمن را به لرزه انداخت.

رئیس پژوهشکده شورای نگهبان راجع به جنایت آمریکا که منجر به شهادت حاج قاسم سلیمانی و ابوالمهدی مهندس و همراهان ایشان شد، گفت: از لحاظ حقوقی اگر این مسأله را بخواهیم بررسی کنیم، جنایتی که از طرف دولت امریکا و به دستور مستقیم شخص ترامپ صورت گرفت، در واقع جنایت بر علیه بشریت بود. کشوری که مدعی دموکراسی و حقوق بشر است و همه جا برای تأمین منافع نامشروع خودش از هیچ جنایتی رویگردان نیست دست به اقدام جنایت زد و عامل ترور حاج قاسم سلیمانی و ابوالمهدی مهندس و همراهانشان شد.

وی با بیان اینکه آیا این شهدایی که با ایستادگی و مقاومت ریشه داعش را از منطقه کم کردند، باید به این نحو با آنها برخورد می‌شد؟ گفت: قطعاً این اقدام و ترور جنایت بر علیه بشریت است و مجامع بین‌المللی باید در این خصوص وظیفه خودشان را انجام بدهند. اگر مجامع بین‌المللی ساکت باشند و پیگیری نکنند باید فاتحه حقوق بشر، انسانیت، صلح و آزادی خوانده شده است و دیگر این مجامع بین‌المللی نباید مدعی حقوق بشر، حقوق بین‌الملل، دموکراسی و آزادی باشند.

کدخدایی با بیان اینکه از سوی قوه قضائیه و وزارت امور خارجه پیگیری‌هایی در این خصوص صورت گرفته است، گفت: شخص رئیس قوه قضائیه مسأله حقوقی این جنایت را پیگیر هستند و مسأله کیفری این جنایت نیز در حال پیگیری است و در این زمینه دولت عراق هم پیگیری‌های خوبی انجام داده و با قوه قضائیه و امور خارجه همکاری خوبی داشته است.

وی با بیان اینکه این جنایت به قدری عظیم بود که گزارشگر سازمان ملل متحد هم به خلاف بودن آن اعتراف کرد، گفت: این موضوعی بود که در جهان هم مطرح شد و از همین رهگذر هم امکان پیگیری در مجامع بین‌المللی وجود دارد که دوستان در حال پیگیری هستند.

سخنگوی شورای نگهبان در پایان با بیان اینکه بهترین مجازاتی که می‌توانیم شاهد باشیم نابودی استکبار و بیرون رفتن استکبار از منطقه است، گفت: بالاترین مجازات این است که آمریکایی‌ها گور خودشان را از منطقه گم بکنند و دست از سر مردم این منطقه بردارند؛ مردمی که در طول سالیان اخیر، دچار رنج‌های زیادی بودند و عامل آن، استکبار جهانی، امریکای جهانخوار و دولت‌های غربی بوده است.

منبع: تسنیم

کد خبر 651114

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =