شرکت‌های خصولتی آواره و سرگردان هستند

عضو کمیسیون صنایع مجلس یازدهم گفت: شرکت‌های خصولتی به خاطر ساختار پیچیده بروکراسی، سرگردان و آواره هستند.

الهویردی دهقانی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگارسرویس اقتصادی شبکه خبری تهران نیوز اظهار داشت: متأسفانه بدترین نوع خصوصی‌سازی در کشور انجام شده است؛ یعنی شرکت‌ها و کارخانجات بزرگ به کسانی واگذار شده‌اند که اهلیت نداشته‌اند و چون سازوکاری برای آن‌ها تعریف نشده بود، نظارتی هم برروی این نوع خصوصی‌سازی صورت نپذیرفت.

وی گفت: متأسفانه شرکت‌های دولتی که واگذار شده‌اند نه می‌توان به آن‌ها شرکت‌های خصوصی گفت و نه شرکت‌های دولتی. در اصل به شرکت خصولی تبدیل شده‌اند که بخشی از سهامشان در اختیار دولت است و بخش دیگر در اختیار مردم.

بیشتر بخوانید:

سئوال ۵۲ نماینده از وزیر تعاون

خنثی‌کردن تحریم با داخلی‌سازی پروژه‌ها

ابراز امیدواری برای آغاز واکسیناسیون عمومی از خرداد

نماینده مردم ورزقان در مجلس شوری اسلامی با بیان این مطلب که شرکت‌های خصولتی به شرکت‌های سرگردان و آواره تبدیل شده‌اند، عنوان کرد: براساس اصل ۴۴ نه دولت می‌تواند دوباره آن را تحت مالکیت خود در بیاورد و نه بخش خصوصی قادر به اداره آن است؛ چون سهام غالب را در اختیار ندارد.

وی با اشاره به این مطلب که شرکت‌های خصولتی از سرمایه‌های کلانی بهره می‌برند، از زمین‌گیر شدن برخی از این شرکت‌ها نام برد و افزود: علی‌رغم اینکه چنین شرکت‌هایی از توانایی بالایی در حوزه اشتغال‌زایی برخوردارند اما چون مدیریت صحیحی برروی آنها صورت نگرفته، امروز زمین‌گیر شده‌اند و نمی‌توانند فعالیت کنند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: غالب شرکت‌های خصولتی با مشکلات فراوانی مواجه هستند و اکثر این شرکت‌ها از بدهی‌های سنگین رنج می‌برند؛ بنابراین برای اینکه دولت از شر این شرکت‌ها رها شود به هر نحوی حاضر است آن را واگذار کند و این رویکرد سبب شده تا اصل مهم یعنی اهلیت در این خصوص رعایت نشود.

دهقانی به ضرورت گمارده شدن مدیران جهادی در رأس امور شرکت‌های دولتی و خصولتی اشاره کرد و بیان داشت: اتخاذ تصمیات خارق‌العاده فقط از مدیران جهادی بر می‌آید تا بتوانند این قبیل شرکت‌ها و کارخانجات را به مدار تولید بازگردانند.

وی گفت: متأسفانه آنچه که در کشور ما بخش‌های صنعتی را با مشکل مواجه ساخته پیچیدگی‌های بروکراسی است و علی‌رغم اینکه مجلس تلاش کرده تا کارها آسان‌تر و دولت چابک‌تر شود، اما پیچیدگی‌های بروکراسی بیشتر شده است.

نماینده مردم ورزقان تصریح کرد: شرکت‌های خصولتی ازظرفیت‌های بالایی که در شرکت‌های دانش‌بنیان وجود دارد، بی‌بهره مانده‌اند و به نوعی خودتحریمی صورت گرفته است.

انتهای پیام/*

کد خبر 651407

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =