کد خبر 651520
۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۷
پرداخت بخشی از بدهی‌های دولت و رتبه‌بندی معلمان

نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: در بررسی و تصویب اصلاحات بودجه 1400 مواردی مانند پرداخت بخشی از بدهی‌های دولت و رتبه‌بندی معلمان تعیین تکلیف شده است.

محمد خدابخشی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس اقتصادی شبکه خبری تهران نیوز، اظهار کرد: در جریان بررسی لایحه بودجه 1400 در کمیسیون تلفیق موارد اصلاحی به تصویب رسید.

وی عنوان کرد: بر این اساس وزارت امور اقتصادی مکلف است تمام یا بخشی از سهام و دارایی‌های دولتی دستگاه‌های اجرائی زیرمجموعه قوه مجریه و باقیمانده سهام متعلق به دولت و شرکت‌های دولتی در بنگاه‌های مشمول واگذاری را بر اساس روش‌های مندرج در قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی عرضه نماید.

نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس بیان کرد: از سویی واگذاری سهام در قالب صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس مشروط به اینکه مدیریت این صندوق ها بیش از سه سال دولتی نباشد و همچنین عرضه سهام به روش ثبت سفارش با شرایطی مجاز است.

خدابخشی ادامه داد:  بنابراین وزارت امور اقتصادی مجاز است سهام شرکت‌های تابعه در بورس اوراق بهادار تهران یا فرابورس ایران در مالکیت دستگاه‌های اجرائی، شرکت‌های تابعه و بانک‌های دولتی را در چهارچوب روش‌های مندرج واگذار کند.

وی افزود: در صورت واگذاری در قالب صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس، پس از ایجاد این صندوق‌ها انتقال سهام مذکور در قالب معاملات خارج از جلسه رسمی معاملات بین صندوق‌ها و عرضه واحدها و صندوق‌های یاد شده به عموم امکان‌پذیر است.

نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تاکید کرد: عرضه سهام شرکت‌ها به روش ثبت سفارش یا در قالب صندوق‌های سرمایه‌گذاری تا سقف 30 درصد مشمول تخفیف است.

خدابخشی گفت: رد بخشی از بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی و نیروهای مسلح، تأمین بخشی از پاداش پایان خدمت کارکنان دستگاه‌های اجرایی، رتبه‌بندی معلمان، تامین بخشی از مطالبات ایثارگران و بیمه‌های تکمیلی و تامین پاداش پایان خدمت و ذخیره مرخصی شهدا و ایثارگران بازنشسته مشمول قانون حالت اشتغال و متناسب‌سازی حقوق شهدای بازنشسته و همسان‌سازی حقوق اعضای هیات علمی از دیگر مصوبات بود.

وی اظهار کرد: در راستای مطالبات قانون حمایت از حقوق معلولان، نظام تامین اجتماعی فراگیر و متمرکز، تامین مطالبات سهم قانونی حق عضویت اعضای صندوق ذخیره بسیجیان و اجرای سیاست‌های جمعیت و تعالی خانواده به دولت اجازه داده شد تا سقف یک میلیون و پانصد هزار میلیارد ریال از محل ارائه حق‌الامتیاز، واگذاری سهام و حقوق مالکانه، واگذاری طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و طرح‌های سرمایه‌گذاری متعلق به دولت و شرکت‌های دولتی و همچنین واگذاری اموال و دارایی‌های غیر منقول مازاد تامین نماید.

نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس بیان کرد: ساز و کار اجرائی، تعیین و تخصیص موارد فوق با اولویت مطالبات بر اساس آیین‌نامه پیشنهادی سازمان برنامه و بودجه کشور و با تصویب هیات وزیران بر عهده کارگروهی متشکل از رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، وزیر اقتصاد و بالاترین مقام دستگاه اجرائی ذی‌نفع خواهد بود.

خدابخشی افزود: بر اساس مصوبات نرخ ارز محاسبه ارزش گمرکی کالاهای وارداتی در سال آینده در همه موارد از جمله محاسبه حقوق ورودی، بر اساس برابری نرخ ارز اعلام شده بانک مرکزی و سامانه مبادله الکترونیکی قانون امور گمرکی است.

وی تاکید کرد: از سویی در سال 1400 نرخ 4 درصد حقوق گمرکی مذکور در صدر بند (د) ماده ۱ قانون امور گمرکی برای کالاهای اساسی و دارو به یک درصد و برای سایر کالاها به 2 درصد ارزش گمرکی کالا تقلیل می‌یابد.

نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به اینکه در سال آینده نباید مبلغ ریالی حقوق ورودی کالاهای اساسی و دارو افزایش یابد، گفت: همچنین حقوق ورودی خودرو حداقل به میزان 86 درصد ارزش گمرکی آن تعیین می‌شود.

خدابخشی اظهار کرد: در بخش‌های دیگری از مصوبات وزارت نیرو مکلف شده متوسط بهای انرژی برق تحویلی به صنایع فولادی، آلومینیوم، مس، فلزات اساسی و کانی‌های فلزی، واحدهای پالایشگاهی و پتروشیمی را با احتساب بهای انتقال انرژی برق تا محل تحویل به مصرف‌کننده، بر مبنای نرخ خرید انرژی برق از نیروگاه‌های دارای قرارداد تبدیل انرژی محاسبه و دریافت کند.

انتهای پیام/

کد خبر 651520

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • حمید IR ۱۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
    0 0
    چیزی از طلب های ما از سال گذشته ورتبه بندی معلمان نگفت بلکه از معلولان گفته بود چرا اسم ما معلمان در همه جا تبلوست در حالیکه حقوق غیر موظف سال قبل را دریافت نکردیم امسال را هم در یافت نکردیم