طمع کشورهای غربی به قراردادهای تسلیحاتی با عربستان

کشورهای غربی و ایالات متحده از یک سو بحث کمک به یمن به بهانه بشردوستانه را مطرح می‌کنند اما از سوی دیگر نمی‌توانند از قراردادهای تسلیحاتی با عربستان و امارات چشم بپوشند.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، کنفرانس کمک به یمن تلاشی از سوی کشورهای غربی و کشورهای متجاوز عربستان و امارات برای کاهش بار مسئولیت خود در قبال بحرانی است که خود از ادامه آن حمایت می‌کنند. «درخواست سازمان ملل متحد از کشورها برای ارائه کمک موجب معافیت کشورهای متجاوز از مسئولیت‌پذیری نمی‌شود.» این توئیتی بود که محمد عبدالسلام در واکنش به برگزاری کنفرانس کمک به یمن در فضای مجازی منتشر کرده است.

این کنفرانس روز گذشته به‌صورت مجازی به میزبانی مشترک سوئد و سوئیس که عصر دیروز آغاز شد، «آنتونیو گوترش»، دبیرکل سازمان ملل از اعضای متعهد این سازمان خواست به مردم فقیر و بیمار یمن کمک کنند. اکنون بعد از پنج سال است که از اولین کنفرانس کمک به یمن می‌گذرد و عربستان، امارات، ایالات متحده آمریکا و انگلیس از اعضای اصلی این کنفرانس به شمار می‌روند اما چرا این کنفرانس طبق آماری که از سوی سازمان ملل منتشر شده است، هیچ‌وقت به اهداف خود که کاهش از آلام مردم یمن است نرسیده است. اما سؤالی که در این باره باید به آن پرداخته شود این است که چرا این کنفرانس به اهداف خود نمی‌رسد؟ و آیا این کنفرانس صرفاً برای کاهش آلام مردم یمن برگزار می‌شود؟

  • فاجعه انسانی در یمن

«جنگ یمن یک نسل کامل از یمنی‌ها را درگیر خود کرده است؛ ما باید به آن پایان دهیم و بلافاصله با پیامدهای گسترده آن برخورد کنیم.» این جمله‌ای است که گوترش برای بیان عمق فاجعه انسانی در یمن از آن استفاده کرده است مردم یمن که در طی شش سال گذشته تحت شدیدترین حملات هوایی از سوی عربستان سعودی بودند امروز علاوه بر سال‌ها جنگ که خسارات جانی زیادی بر مردم این کشور تحمیل کرده، سقوط اقتصادی و سیاسی این کشور ناشی از محاصره اقتصادی، نظامی و سیاسی این کشور باعث شده این مردم در بدترین بحران انسانی جهان گرفتار شوند. طبق برآوردهای سازمان‌های امدادی بیش از 20 میلیون یمنی نیاز به کمک دارند. 500 هزار نفر در شرایط مشابه قحطی زندگی می‌کنند و حدود 5 میلیون نفر نیز فقط یک‌قدم مانده تا به شرایط قحطی برسند طبق آمارهای رسمی تجاوز عربستان و هم‌پیمانانش به یمن بیش از 130 هزار کشته بر جای گذاشته است

  • حامیان کنفرانس کمک به یمن، قاتلان کودکان یمن

پیش از 100 کشور در سطح وزیران در رویداد بین‌المللی جمع‌آوری کمک مالی برای یمن که دوشنبه به‌صورت وبینار برگزار شد، شرکت کردند. مهم‌ترین کشورهایی که در این کنفرانس شرکت کردند عبارت بودند از عربستان، امارات، آمریکا، انگلستان، سوئیس و... . عبدالله بن ربیعه ناظر بر مرکز امدادرسانی و کمک‌های بشردوستانه ملک سلمان دوشنبه یکم مارس 2021 اعلام کرد پادشاهی عربی سعودی و در راستای طرح امسال پاسخ انسانی به یمن تعهد کرده تا 430 میلیون دلار کمک را به یمن اختصاص دهد.

او گفت: «ما امروز گردهم آمده‌ایم درحالی‌که یمن با بحران بزرگ انسانی مواجه است که بر دشواری‌ها و درد و رنج اقتصادی، بهداشتی در نتیجه پاندمی کرونا و عملکرد شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران در دامن‌زدن به تنش‌ها و به‌ویژه در استان مأرب افزوده است.» عربستان در حالی به کمک‌های خود به مردم یمن استناد می‌کند و تلاش دارد مسئولیت این بحران را برگردن ایران بیندازد که هواپیماهای سعودی با حمایت ایالات متحده و با سلاح‌های آمریکایی روزانه مردم یمن را قتل‌عام می‌کنند. از سوی دیگر در این کنفرانس وزیر امور همکاری بین‌المللی امارات متعهد شد 230 میلیون دلار برای حمایت از اقدامات بشردوستانه در یمن در اختصاص دهد

طبق گزارش سازمان ملل برای کمک به آوارگان یمن 3.8میلیارد دلار نیاز دارد ولی این کنفرانس در حالی به پایان رسید که مدعیان حقوق بشر تنها 1.7میلیارد دلار برای کمک به مردم یمن اختصاص دادند. این موضوعی است که نشان از عدم اهمیت مردم یمن برای مدعیان حامی حقوق بشر دارد. آنچه در این کنفرانس به‌وضوح دیده شد این است که ادامه این نبرد نابرابر مهم‌ترین خواسته مدعیان حقوق بشر است. کشورهای غربی و ایالات متحده از یک سو بحث کمک به یمن به بهانه بشردوستانه را مطرح می‌کنند اما از سوی دیگر نمی‌توانند از قراردادهای تسلیحاتی با عربستان و امارات چشم بپوشند.

جمع‌بندی

کشورهای شرکت‌کننده در کنفرانس کمک به یمن باید این موضوع را مدنظر داشته باشند که عملکرد آنها است که وضع مردم این کشور را تا این حد اسفناک کرده است. 80 درصد مردم یمن در معرض گرسنگی هستند که نتیجه مستقیم عدم تنبیه متجاوز است. قراردادهای تسلیحاتی آمریکا و اروپا و تجهیز عربستان و امارات نتیجه‌ای جز نابودی زیرساخت‌ها و عمیق‌تر شدن فاجعه انسانی در یمن نداشته است. هرچند تمام شرکت‌کنندگان در این اجلاس بر پایان‌دادن سیاسی بحران یمن متفق‌القول هستند اما در عمل عزمی برای پایان‌دادن به این بحران دیده نمی‌شود. شاید پایان‌دادن به بحران یمن و تنبیه میباشد.

منبع: تسنیم
کد خبر 651943

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =