کد خبر 652051
۱۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۵
تصویب FATF به نفع مردم است

رئیس جمهور گفت: دولت جدید آمریکا گفته کار دولت قبلی غلط بوده و اقدام عملی هم کرده و نامه‌ای که دولت قبل به سازمان ملل داده بود را پس گرفت و در زمینه تحریم و برداشتن آن و به صراحت حق مردم را شناختن، هنوز قدم جدی از طرف دولت آمریکا برداشته نشده است.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز،  حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در جلسه امروز هیئت دولت گفت: روزهای عید باید روزهای پرنشاطی در زندگی مردم باشد ولی خدای ناکرده عواقب آن به گونه‌ای نباشد که مواجه با شیوع کرونا در کشور باشیم.

 وی در ادامه افزود: اگر یک قلدری جلوی راه مردم را برای صادرات بگیرد و یا اینکه نگذارد پول آن برگردد، این به معنای انزواست و یعنی که حق مردم از بین رفته است؛ دولت یازدهم برجام را به وجود آورد و دولت دوازدهم آن را حفظ کرد. تحریم باید برداشته بشود و این حق مردم است و اگر یک ساعت در برداشتن تحریم تعلل و امروز و فردا کنیم، حقوق مردم را پایمال کرده‌ایم و این حقوق عامه است. مهم‌ترین حقوق عامه این حق مردم است که تحریم از دوش‌شان برداشته شود و آزاد بشوند.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: همه باید در این‌باره تلاش کنیم و دولت وظیفه دارد و باز تاکید می‌کنم که قانون اساسی به صراحت می‌گوید جز در مواردی که به صراحت اجرا به مقام معظم رهبری واگذار شده است، جز آن موارد، اجرا به عهده دولت است و هیچ کسی حق ندارد در اجرا مداخله کند و این دولت وظیفه سنگینی دارد و باید آن را به خوبی انجام بدهد و ما تلاش خود را به کار می‌گیریم.

روحانی گفت: در شرایط فعلی لحن دولت جدید آمریکا مقداری تعییر کرده و به برخی مسائل اعتراف کرده و گفته که کار دولت قبلی غلط و اشتباه بوده و یک اقدام عملی هم کرده و نامه‌ای که دولت قبل به سازمان ملل داده بود را پس گرفت و اما در زمینه تحریم و برداشتن آن و به صراحت حق مردم را شناختن، ما هنوز ندیدیم قدم جدی از طرف دولت آمریکا برداشته شود؛ امر برداشتن تحریم و اجرای کامل برجام هم آسان و هم خیلی مشکل است؛ اگر اراده جدی در 7 کشور باشد و خصوصا آمریکا و ایران بخواهند که به تعهدات خود عمل کنند و آمریکا همه تحریم‌ها را بردارد و بلافاصله ایران هم تعهدات را اجرا کند که این آسان است و این‌ها در یک روز انجام می‌شود. اما اگر اراده جدی نباشد یا اینکه همان وسواس خناسی که به جان ترامپ افتاد و او را منحرف و بی‌آبروی کرد، یعنی صهیونیست‌ها او را به دام انداختند.

وی خاطر نشان کرد: صهیونیست‌ها ترامپ را گول زدند و او را به مسیر غلط بردند و دولت فعلی آمریکا قبول دارد که دولت قبلی کار اشتباهی کرده و اگر این را قبول دارد باید صریح‌تر بگوید که او اشتباه کرده و صریح‌تر عمل و آن را جبران کند. این روشن است و اگر اروپا با ما صحبت می‌کنند ما به آن‌ها همین را می‌گویم. اگر به لفاظی کردن است که ما هم با صدای بلند می‌گوییم و آمریکایی‌ها الان شعار می‌دهند که می‌خواهیم به برجام بازگردیم ولی لفظ کافی نیست. اگر دولت در این زمینه اصرار دارد، کسی به غلط تفسیر نکند که نگاه دولت به بیرون است، آن‌ها حق ما را خوردند و ما نگاه می‌کنیم که حق‌مان را بگیریم.

رئیس‌جمهور عنوان کرد: در افتتاح پنجشنبه یک مسئله مهم حق مردم بود؛ ما یک چاه و یک میدان مشترکی که اول این دولت، تولید ما از این میدان صفر بود را شروع کردیم  در افتتاح اول این میدان مشترک اواخر سال 95، توانستیم روزانه 30 هزار بشکه برداشت کنیم و پنج شنبه فاز دوم آن را افتتاح کردیم وکه میزان برداشت 65 هزار بشکه شده است  یعنی این میدانی که صفر بود و از آن هیچ استفاده ای نمی کردیم این دولت توانست روزانه 65 هزار بشکه از آن استخراج کند اما از آن طرف هم حق مردم مساله مهمی است.

روحانی افزود: هم حقوق مردم را باز می‌ستانیم هم حفظ و نگهداری می‌کنیم.  در غرب کارون هم همینطور بوده است که ما و عراق از آن برداشت می کنیم و در این دولت ما توانستیم 5 نسبت به قبل برداشت کنیم.  البته بعضی‌ها فقط به کلمه برجام چسبیده اند. اگرچه برجام یکی از مهمترین توافق‌های سیاسی تاریخ ایران است. باز هم تاکید می‌کنم در برجام کار بزرگی انجام دادیم. امروز انرژی اتمی تولید می‌کند و هیچ کس نمی‌تواند بگوید خلاف قانون است. آن روز تولید می‌کرد قطعنامه‌های سازمان ملل بالای سر ما بود به ظاهر این کار ما را  نامشروع می‌دانستند.

وی ادامه داد: ما اقدام ایران که هزینه آور بود را مشروع کردیم هر روز که اقدام می‌کردیم یک هزینه داشت ما آن هزینه را برداشتیم. در این روزها هم آنهایی که می‌گفتند صنعت هسته ای از بین رفت، دیدند که چه شد  وقتی ما اراده کنیم در عرض یک هفته تمام تولیدات را انجام می‌دهیم. چه در تولید سانتریفیوژها مدرن چه در تولید موادی مورد نیازی که ممکن است20 درصد یا بالاتر باشد.  این که ما از روز اول با مردم عهد کردیم سانتریفیوژ می‌چرخد و چرخ اقتصاد می چرخد، به آن عمل کردیم و هر روز هم عمل کردیم. امروز اقتصاد ما بهتر می‌چرخد.

رئیس‌جمهور بیان داشت: هر هفته ده‌ها هزار میلیارد تومان در سراسر کشور طرح و پروژه افتتاح می‌شود. فقط در افتتاح روز دوشنبه ما در بخش نفت چیزی حدود 78 هزار میلیارد تومان بود. البته عملیات اجرایی کار بالاتری هم شروع کردیم. و ما هر هفته افتتاح داریم و این نشان می‌دهد که اقتصاد ما آن هم در شرایط جنگ اقتصادی بهتر حرکت می‌کند. اگر جنگ اقتصادی نبود می‌دیدند که کشور چه می‌شد. یک زمانی IR1 می چرخید و امروز IR2، IR6،IR4و IT8 و IR9 هم می چرخد بنابراین هم در صنعت هسته ای که برای ما مهم است رشد بیشتری داشته باشیم و هم این صنعت را مشروع کنیم. البته مشروع بود اما به خاطر ادعای آنها در سازمان ملل این مسایل را ما برداشتیم و این تولید را بی‌هزینه کردیم و باز هم ادامه می‌دهیم.

روحانی تصریح کرد: 1+4 امروز وظیفه سنگینی بر دوش دارد و آنها باید بدانند سه سال در جنگ اقتصادی ایستادیم. این ما هستیم که در این مدت برجام را حفظ کردیم. ما ایجادکننده برجام و حافظ برجام هستیم. حالا که ما برجام را حفظ و آنها علیه ایران تحریم غیرقانونی وضع کردند، قانون را اجرا کنید. اگر قانون را رعایت کردید، ما فردایش به تعهدات‌مان عمل نکردیم حق با شماست.

رئیس‌جمهور هم‌چنین درباره لوایح FATF که مباحث پیرامون آن دوباره در محافل سیاسی و رسانه‌ای مطرح و درباره آن گمانه زنی می‌شود نیز اظهار داشت: من کاری به مقررات این گروه ندارم؛ این یک گروه ویژه‌ای است که اقداماتی درباره مسائل مالی و تراکنش‌ها انجام می‌دهد و همه کشورها از راست و چپ و شرق و غرب به آن ملحق شده‌اند و اگر بد است، چرا همه عضو آن هستند؟ مگر می‌شود چیزی که اجماع دنیا و ملت‌ها در آن باشد و همه تلاش می‌کنند که رتبه بالاتری در آن گروه به‌دست بیاورند و ما ایستاده‌ایم و تماشا می‌کنیم. البته دولت اقدامات خود را انجام داده و چهار لایحه را به مجلس فرستاد و به تصویب هم رسید و شورای نگهبان هم نظر داد و دو لایحه‌ی آن تمام شده و دو مورد از آن لوایحی است که ما به کنواسیون درباره جرائم سازمان یافته و هم‌چنین مقابله با تأمین مالی تروریسم ملحق بشویم و در این‌باره اشکالاتی بوده که به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفته است.

روحانی تصریح کرد: این لوایح برای زندگی مردم مهم است و همه باید به‌صورت واضح با مردم صحبت کنند و باید بدانیم وقتی عدد ریسک کشور بالا می‌رود، به‌خاطر همین است و مردم از جیب خود باید پول بیشتری بدهد وقتی این لوایح اجرا نمی‌شود یعنی برای نقل و انتقال پول، باید مردم پول بیشتری داده شود  تمام کشورهایی که دوست ما هستند و با ما کار می‌کنند و تا حدی کار بانکی هم انجام می‌دهند به ما می‌گویند که اگر به این کنوانسیون‌ها ملحق نشویم، ارتباط بانکی ما قطع می‌شود. این‌ها شوخی‌بردار نیست و حقوق ملت است و این‌ها با جیب تک‌تک افراد جامعه سروکار دارد؛ هرکس به جیب خود نگاه کند می‌بیند «FATF» هست یا نیست.

وی تصریح کرد: وقتی قانونی را اجرا می‌کنیم، این قانون تمام مشکلات عالم بشریت را حل نمی‌کند و ممکن است ما 1000 مشکل داشته باشیم و یک قانون می‌تواند 5 مشکل را حل کند؛ اگر به این کنوانسیون نپوستیم و این لوایح اجرا نشد، به مردم توضیح بدهیم که چقدر هزینه دارد و چه کسی باید آن را متحمل بشود.

رئیس‌جمهور گفت: ضمنا از مجلس سابق تشکر می‌کنیم که با ما همراهی کرد و با رأی خوب آن لوایح را تصویب کرد و دولت و مجلس باهم این قدم را برداشتند و از شورای نگهبان هم تشکر می‌کنم و حالا دو لایحه در اختیار مجمع تشخیص است  من معتقدم که الان شرایطی است که مجمع قدرت خود را برای حل معضلات مالی مردم باید نشان بدهد و هر روز که تأخیر بیفتد به نفع ما نیست و  هرچه زودتر تصویب شود، به نفع ماست.

روحانی یادآور شد: زمان‌بندی در آیین نامه مجمع بود و طبق آن به نتیجه نرسیدند و دولت از مقام معظم رهبری درخواست کرد که این زمان را تمدید کنند و ایشان هم محبت کردند و این‌کار را انجام و ایشان راه را باز کردند. هر چه زودتر تصویب بشود می‌تواند به نفع کشور و مردم باشد این لوایح ربطی به تحریم و برجام ندارد و تحریم و برجام باشد و نباشد، این لوایح لازم است.
منبع: مهر

کد خبر 652051

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =