رمزگشایی از نقشه تروییکای اروپایی در آژانس

اجلاس سه‌ماهه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین در هفته جاری آغاز به کارکرده است. آمریکا پیش از شروع کار این اجلاس سندی سه‌صفحه‌ای درباره موارد نقض تعهدات برجامی ایران تهیه‌کرده و در اختیار اعضای این شورا قرار داده بود.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، حنیف غفاری در یادداشتی نوشت: اجلاس سه‌ماهه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین در هفته جاری آغاز به کارکرده است. آمریکا پیش از شروع کار این اجلاس سندی سه‌صفحه‌ای درباره موارد نقض تعهدات برجامی ایران تهیه‌کرده و در اختیار اعضای این شورا قرار داده بود.متعاقبا، تروییکای اروپایی( آلمان، انگلیس و فرانسه) پیش‌نویس قطعنامه ضد ایرانی جدیدی را به شورای حکام آژانس بین‌المللی ارائه کرده‌اند.جمهوری اسلامی ایران و روسیه، طی روزهای اخیر بارها به تروییکای اروپایی در خصوص ارائه پیش‌نویس این قطعنامه و تلاش برای تصویب آن هشدار داده‌اند .بااین‌حال به نظر  می‌رسد قطعنامه جنجالی تروییکای اروپایی علیه ایران در روز جمعه به رأی گذاشته خواهد شد. اینکه چه تعداد از ۳۵ عضو شورای حکام آژانس با طرح این قطعنامه موافقت کنند، در حال حاضر قابل پیش‌بینی نیست.

پیش‌نویس این قطعنامه در حالی ارائه‌شده است که رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سفر اخیر خود به ایران، به توافقی دوجانبه با تهران در خصوص استمرار همکاری‌های متقابل میان کشورمان و آژانس دست‌یافته بود. این احتمال وجود دارد که جمهوری اسلامی ایران در واکنش به طرح پیش‌نویس قطعنامه تروییکای اروپایی، توافق خود را با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی لغو کند.در خصوص آنچه اکنون در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گذرد دو نکته اساسی  وجود دارد که نمی‌توان به‌سادگی از کنار آن‌ها گذشت:

نخست اینکه بازی واشنگتن، تروییکای اروپایی و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در قبال ایران و برجام، کاملا با یکدیگر هماهنگ است.

به عبارت بهتر، بایدبپذیریم که آژانس یکی از قطعات پازل دولت بایدن  در راستای اعمال  استراتژی  فشار هوشمندانه  علیه کشورمان  محسوب می‌شود. باید در این معادله «آژانس» را نه به‌عنوان یک «بازیگر مستقل»، بلکه  به‌عنوان یکی از اجزای اصلی بازی ضد ایرانی کاخ سفید و تروییکای اروپایی بپذیریم.

 بدون شک میان این قطعه پازل و دیگر قطعات آن ارتباطی مستقیم وجود دارد.

نمی‌توان رفتار آژانس را در چارچوبی غیر از بازی تروییکای اروپایی در برجام مورد تجزیه‌وتحلیل قرارداد. در جریان تصویب قطعنامه ضد ایرانی علیه ایران در سال 2020 میلادی ( سال گذشته) نیز هم‌پوشانی  استراتژیک –تاکتیکی دولت ترامپ، تروییکای اروپایی و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه ایران کاملا مشهود بود. 

نکته دوم، به بازی خاص تروییکای اروپایی در قبال کشورمان بازمی‌گردد. صورت‌بندی بازی اروپاییان در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، چندان پیچیده به نظر نمی‌رسد! سه کشور آلمان، انگلیس و فرانسه به‌خوبی آگاه هستند که صدور قطعنامه‌ای جدید علیه ایران  آن‌هم در شرایطی که مجادله بر سر نحوه بازگشت آمریکا به برجام بالاگرفته است،  تا چه اندازه‌ای می‌تواند صحنه منازعه میان ایران و غرب بر سر توافق هسته‌ای را پیچیده‌تر سازد.این پیچیدگی همان مؤلفه‌ای است که اروپاییان به دنبال آن هستند. آن‌ها معتقدند که «پیچیده سازی صحنه بازی» منجر به ایجاد فضای مجهول و مبهمی خواهد شد که در قالب آن، می‌توانند ایده‌هایی مانند «بازگشت مشروط به برجام»،بازگشت پوچ به برجام و انعقاد توافق موقت به‌جای بازگشت به برجام را پیاده سازند. ازاین‌رو رفتار اخیر اروپاییان در آژانس ، در ارتباط با متغیری مهم‌تری به نام برجام قابل تفسیر است. 

انتهای پیام/
درنهایت اینکه رمز موفقیت جمهوری اسلامی ایران در برهه کنونی، یکی علنی سازی بازی پشت پرده آمریکا- اروپا- آژانس و دیگری، اتخاذ گاردی بسته و محکم در برابر این بازی وقیحانه و تاکتیکی است. درصورتی‌که تحت تأثیر اقدام تروییکای اروپایی در آژانس، کشورمان  گارد خود را بازکرده یا اسیر پیچیده سازی صحنه بازی توسط طرف مقابل شود، در این صورت اقدامات سلبی و بازدارنده آتی جبهه غرب و آژانس علیه ما آغاز خواهد شد.
 بنابراین، فارغ از  کنش اروپاییان در آژانس، واکنش قاطعانه جمهوری اسلامی ایران، مهم‌ترین مؤلفه‌ای است که هم در سطح هشدار و هم در سطح عمل، می‌تواند مانع از شکل‌گیری اجزای بازی ضد ایرانی مشترک دولت بایدن و دولت‌های اروپایی شود. در این معادله، قطعا اعتماد به آژآنس نیز جایی نداشته و نخواهد داشت. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سال‌هاست ماهیت و کار ویژه خود را به‌عنوان یک سازمان بین‌المللی ازدست‌داده و به ابزار بازی غرب علیه کشورهای مستقل تبدیل‌شده است.

کد خبر 652191

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =