کد خبر 652575
۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۵:۲۰
خنثی‌کردن تحریم با داخلی‌سازی پروژه‌ها

بازگشت تحریم‌ها هرچند به اقتصاد ایران آسیب‌هایی وارد کرد اما باعث شد تا شرکت های داخلی هم بتوانند خودی نشان دهند و قدرت خود را محک بزنند.


توسعه تجارت با افتتاح آزادراه غدیر

توسعه آزادراهی یکی از برنامه‌های مهم برای افزایش تجارت با کشورهای مختلف به‌خصوص در بخش ترانزیت است. تا پیش از این، ساخت آزادراه‌های کشور توسط شرکت‌های خارجی انجام می‌شد اما پس از خلف وعده طولانی چینی‌ها در پروژه ساخت آزادراه تهران- شمال شرکت‌های ایرانی نشان دادند در این زمینه هم می‌توانند بدون اتکا به خارجی‌ها طرح را پیش ببرند.

آزادراه غدیر به طول ۱۵۸ کیلومتر یکی از بزرگ‌ترین طرح‌های بزرگ کشور محسوب می‌شود. ۷۰ درصد منابع مالی این طرح توسط قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا (ص) تأمین شده است. آزادراهی شدن یکی از پرترددترین مسیرهای اطراف پایتخت، از آن رو جزو برنامه‌های اصلی بخش اجرایی قرار گرفت تا هم صرفه‌جویی نزدیک به ۷۴۰۰ میلیارد تومانی در زمان سفر و ۱۶۵۰ میلیارد تومانی در مصرف بنزین را به همراه داشته باشد و هم به افزایش ایمنی و کاهش سوانح رانندگی در کمربندی تهران منجر شود.

این‌ آزاد راه علاوه بر توسعه صنعت گردشگری و رونق اقتصادی ملی در زمینه ترانزیت کالا در حوزه فراملی با تمرکز بر کشورهای همسایه نیز تاثیرگذار خواهد بود. آزاد راه غدیر، دومین آزادراه طولانی کشور است که تا امروز به صورت یکپارچه به بهره‌برداری رسیده است.
 


تولید نرمال هگزان در پالایشگاه شازند

هگزان بخش عمده‌ای از واردات ما را تشکیل می‌داد. ۳۰میلیون دلار رقم کمی نیست که سالانه از کشور برای این ماده هزینه شود اما اکنون پالایشگاه شازند با ابتکار و نبوغ جوانان ایرانی آن را تولید کرده است.

البته کاربردهای مختلفی هم در تولیدات صنعتی و پتروشیمی دارد. هگزان‌ها بخش قابل توجهی از بنزین را تشکیل می‌دهند. پالایشگاه شازند اعلام کرده روزانه ۱۹۰هزار لیتر معادل ۵۰ هزار تن نرمال هگزان را سالانه در مدار تولید قرار می‌دهد.
 

تولید قالب‌های تارا

زمانی که خودروسازی ایران تحریم شد دو خودروساز پژو و رنو که پس از برجام راهی ایران شده بودند ایران را ترک کردند و خودروسازان ایران با مشکل تولید مواجه شدند. این شرکت‌ها وظیفه تامین قطعات خودروها را بر عهده داشتند اما از این کار سر باز زدند. البته امسال وضعیت تولید خودرو نسبت به دو سال گذشته بهتر بود اما باز هم پاسخگوی نیاز بازار نیست.

از سال گذشته قطعه‌سازان و خودروسازان یک تفاهم نامه امضا کردند تا قطعات مورد نیاز در داخل تولید شود. اکنون حدود یک میلیارد دلار سرمایه‌گذاری و داخلی سازی صورت گرفته است. نتیجه آن خودروی تارا است که حدود ۹۸ درصد قطعات آن ایرانی است. داخلی‌سازی طراحی و ساخت قالب‌های بدنه این خودرو صرفه‌جویی ارزی چهار میلیون دلاری را به‌دنبال داشته است.
 


تولید یک ماده حیاتی فولاد زیر سایه تحریم

پس از بازگشت تحریم‌های مویرگی آمریکا علیه ایران برخی کارشناسان بین‌المللی بر این باور بودند که علاوه بر محدودیت صادرات نفت، صادرات فولاد و محصولات این زنجیره نیز با مشکل همراه شود اما در همان روزهای ابتدایی تحریم، برنامه داخلی سازی پودرهای قالب ریخته‌گری که از مواد استراتژیک و مهم ریخته‌گری و تولید فولاد به شمار می‌آید کلید زده شد.

سرانجام پاییز امسال این پودرها داخلی‌سازی شد و تلاش نخبگان ایران به ثمر نشست. خنثی‌سازی تحریم در صنعت فولاد کلید خورده و شرکت فولاد مبارکه اصفهان که خود در فهرست تحریم آمریکا قرار دارد توانسته در بخشی از تولید مواد اولیه فولاد خودکفا شود. این در حالی است که قبلا این پودرها از طریق شرکت‌های اروپایی تامین می‌شد اما با بومی‌سازی این مواد ضمن قطع وابستگی و تثبیت فرآیند تأمین، از خروج مبالغ زیادی ارز جلوگیری به عمل خواهد آمد.
 


راه‌اندازی خط تولید نخ‌های پنبه‌ای

ایران ظرفیت بالایی در حوزه نساجی دارد اما مواد اولیه این صنعت مانند نخ وارداتی است. با اعمال تحریم‌ها صنعت نساجی ایران در رکود تولید قرار گرفت ‌و شرکت نساجی خسروی خراسان در بهار امسال نوید داد خط تولید نخ‌های ظریف و شانه شده راه‌اندازی شد.

با راه‌اندازی خط تولید نخ‌های ظریف پنبه‌ای و شانه‌شده توسط این شرکت، از خروج حدود ۷ میلیون یورو ارز از کشور جلوگیری می‌شود و بخشی از نیاز کشور به نخ ظریف توسط این مجموعه تأمین خواهد شد. در حال حاضر حدود ۵ شرکت در کشور این محصول را تولید می‌کنند و قرار است نخ‌های ظریف پنبه‌ای و شانه‌شده برای گردباف و بافندگی‌های تاروپودی و در واقع تهیه پارچه‌های ظریف ملحفه‌ای و باکیفیت پیراهنی مورد استفاده قرار ‌گیرد.
 


بومی‌سازی قطعات تجارت محور

زمانی که صحبت از خودکفایی می‌شود همه ذهن‌ها سمت تولیدات کشاورزی می‌رود اما برخی قطعات که ساده به نظر می‌رسد در سبد واردات کشور به منظور تامین نیاز صنعت قرار می‌گیرد. بخشی از تجارت کشورها مربوط به بنادر و پهلوگیری کشتی‌ها و همچنین ترانزیت زمینی و مسیرهای ریلی و هوایی است.

زمانی که یک کشتی در بندری پهلوگیری می‌کند تا کالاهای آن ترخیص شود نیاز به تجهیزات پیشرفته‌ای دارد که بتواند بارهای سنگین را به محوطه اصلی برساند.

کوپلینگ موتور و گیربکس هویست گنتری کرین سوپرپست پاناماکس با بهره‌گیری از دانش و تخصص یک شرکت دانش‌بنیان در مجتمع بندر شهید رجایی بومی‌سازی شد. : نیروی بالابر گنتری کرین ها (جرثقیل های غول پیکر) توسط ۲ الکترو موتور ۶۵۰کیلووات تامین می‌گردد که اتصال این الکترو موتورها به گیربکس توسط کوپلینگ انجام می‌شود. مسؤولان بندر شهید رجایی از خرابی قطعات اصلی این بندر اطلاع داده بودند که اکنون برای تولید قطعه به خودکفایی رسیدند.
 


 آذر ایرانی

میدان نفتی آذر یکی از میدان‌های نفتی ایران است که در شهر مهران استان ایلام قرار دارد. این میدان با عراق مشترک است و پیش‌بینی می‌شود دو میلیارد و ۵۰۰هزار بشکه نفت خام را در خود جای داده باشد که ۴۰۰ میلیون بشکه آن نصیب ایران خواهد شد.

طرح توسعه این میدان به شرکت‌های استات اویل نروژ و گازپروم روسیه واگذار شده بود که با اعمال تحریم‌ها ایران را ترک کردند. پس از خروج شرکت‌های خارجی شرکت مهندسی و توسعه نفت(متن) کار این میدان را پیش برد و پیمانکار آن شرکت مهندسی و توسعه سروک آذر اعلام شد. این میدان طی روزهای گذشته توسط رئیس‌جمهوری افتتاح و به بهره‌برداری رسید. هزینه‌های اجرایی طرح توسعه میدان آذر، بالغ بر ۴/۱ میلیارد یورو برآورد می‌شود که بخش قابل توجهی از آن توسط طریق صندوق توسعه ملی و بخش دیگر نیز از طریق شرکت اهداف و وام‌های بانکی تأمین شد.
 


گام ذوب‌آهن در خنثی‌سازی تحریم

اصفهان به عنوان یک شهر صنعتی توانسته گام‌های مثبتی در راستای خنثی‌سازی تحریم بردارد. شرکت ذوب‌آهن ایران درب‌های فلکسیبل سلول‌های باتری‌های کک‌سازی را بومی‌سازی کرده است. واحد تولید کُک و مواد شیمیایی ذوب‌آهن اصفهان‌، زغال‌سنگ را به کُک تبدیل می‌کند. کُک تولید شده در این واحد به عنوان مواد سوختی در کوره بلند استفاده می‌شود. کوره بلند در کارخانه‌های ذوب فلز برای استخراج فلز، به‌ویژه آهن از سنگ معدنی استفاده می‌شود. با انجام بومی سازی این کار از خروج هفت میلیون و ۵۰۰ هزار دلار جلوگیری شد.
 


کمک دانش کشور به بخش پزشکی

دستگاه دیالیز با کلیه مصنوعی که با تکنولوژی‌ های‌تک ساخته و تولید می‌شود، برای کارکرد خود نیاز به ماده‌ای به نام بی‌کربنات سدیم دارد که تکنولوژی ساخت آن پیچیده و تنها در دست چند کشور است. به این ترتیب سالانه و برای تامین نیاز بخش دیالیز در کشور بی‌کربنات سدیم وارد می‌شود.

از ابتدای امسال یک شرکت شیمیایی- دارویی ایرانی توانسته ‌است با دستیابی به فناوری تولید بی‌کربنات سدیم با گرید همودیالیز، موانع و مشکلات فراوانی را در درمان بیماران کلیوی مرتفع کند. در حال حاضر سالانه ۳۰۰۰ تن بی‌کربنات سدیم در کشور نیاز است که ۲۵۰۰ تن در بخش دیالیز و حدود ۵۰۰ هزار تن در صنعت دارویی استفاده می‌شود که تا پیش از این، تمامی نیاز کشور از طریق واردات از سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان تامین می‌شد، چراکه تکنولوژی ساخت این ماده تنها در دست این سه کشور بود.

اکنون ایران با تولید بی‌کربنات سدیم برای صنعت دیالیز، نیاز کشور را تامین می‌کند. واردات بی‌کربنات سدیم از اروپا باعث خروج سالانه سه تا چهار میلیون یورو ارز از کشور می‌شد.
 


ساخت پینیون‌ها در ایستگاه ایران

یکی از تجهیزاتی که در مجتمع مس سرچشمه کرمان بومی‌سازی شده، ساخت چرخ‌دنده پینیون آسیاب تغلیظ است که چرخ‌دنده‌ها دارای ابعاد نسبتا بزرگی هستند و ساخت آنها در داخل با محدودیت خیلی زیادی روبه‌رو بود و همه آنها وارد می‌شد.

از دو سال پیش کار روی این چرخ‌دنده شروع شد و با یک سازنده داخلی برای ساخت، تفاهم‌نامه امضا شد و پینیون در حال حاضر ساخته، نصب و راه‌اندازی شده است. پینیون‌هایی که از خارج تامین می‌شد حدود ۶۰هزار یورو یا دو میلیارد تومان قیمت داشت که یک شرکت داخلی با مبلغ ۶۰۰ میلیون تومان تولید کرد.

منبع:فارس

کد خبر 652575

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =