لایحه رتبه‌بندی معلمان به نیمه راه رسید

مجلس باید آستین‌ها را بالا بزند!
کد خبر 652942
۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۲
لایحه رتبه‌بندی معلمان به نیمه راه رسید

با تصویب لایحه رتبه‌بندی فرهنگیان در هیأت دولت، حالا باید منتظر بود که این لایحه به مجلس تقدیم شود و دیگر نوبت مجلس است که آستین‌ها را بالا بزند.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، سال‌هاست که از رتبه‌بندی برای فرهنگیان یاد می‌شود اما آنچه تاکنون در ارتباط با رتبه‌بندی معلمان اجرا شده است، با آنچه معلمان توقع داشتند، متفاوت است. روزی که حمیدرضا حاجی‌بابایی وزیر اسبق آموزش و پرورش، لایحه نظام رتبه‌بندی حرفه‌ای معلمان و جذب منابع انسانی آموزش و پرورش را مطرح کرد، نقطه ایده‌آلی برای رتبه‌بندی معلمان پیشنهاد کرد. او از همترازی معلمان و اساتید دانشگاه سخن می‌گفت و در لایحه پیشنهادی رتبه‌بندی حرفه‌ای معلمان، رتبه‌های «مربی معلم»، «استادیارمعلم»، «دانشیارمعلم» و «استادمعلم» را مطرح کرده بود.

اما آنچه مدنظر حاجی‌بابایی بود، به سرانجام نرسید و در نهایت نیز رتبه‌بندی بر اساس قانون مدیریت خدمات کشوری در زمان وزارت علی‌اصغر فانی وزیر اسبق آموزش و پرورش اجرا شد. آن زمان، این اجرای رتبه‌بندی، فاز اول یا گام اول رتبه‌بندی عنوان شد و قرار شد آیین‌نامه‌ای تهیه و تصویب شود اما مسیر تصویب این آیین‌نامه بسیار طول کشید و به رغم وعده‌های متعدد سید محمد بطحایی وزیر سابق آموزش و پرورش، در نهایت در زمان محسن حاجی‌میرزایی به تصویب رسید.

هر چند این آیین‌نامه تصویب شد اما این تصویب با گلایه نمایندگان مجلس مواجه شد چرا که معتقد بودند بر اساس قانون برنامه ششم توسعه باید دولت لایحه رتبه‌بندی معلمان را تهیه می‌کرد و به مجلس برای تصویب ارائه می‌کرد اما آنچه تصویب شده بود، آیین‌نامه رتبه‌بندی معلمان بود که مجلس را دخیل نکرده بود و در نهایت هم در آخرین ماه سال 98 با اجرای فصل دهم قانون خدمات کشوری برای تمام فرهنگیان، موضوعیت خود را از دست داد.

وقت رتبه‌بندی معلمان با چنین وضعیتی مواجه شد، دولت برای حل این مشکل موضوع ترمیم رتبه‌بندی را مطرح کرد اما همچنان گلایه از عدم تهیه لایحه رتبه‌بندی معلمان مطرح بود تا آنکه در نهایت با همکاری برخی تشکل‌های فرهنگیان با وزارت آموزش و پرورش، لایحه رتبه‌بندی معلمان تهیه و تصویب شد و وزیر آموزش و پرورش هشتم آبان امسال یعنی سال 99 از تقدیم لایحه رتبه‌بندی معلمان به دولت و دستور معاون اول رئیس جمهور برای تسریع بررسی آن خبر داد. 

لایحه رتبه‌بندی معلمان به نیمه راه رسید

* بررسی کارشناسی لایحه رتبه‌بندی معلمان در کمیسیون آموزش شروع می‌شود 

لایحه رتبه‌بندی معلمان از آبان ماه تا کنون در دولت در دست بررسی بود و به گفته برخی نمایندگان مجلس، قرار بود این لایحه نهایتا بهمن به مجلس ارائه شود اما این اتفاق نیفتاد و در نهایت امروز، اعضای دولت «لایحه رتبه بندی معلمان» را به تصویب رساندند تا برای سیر مراحل قانونی، به مجلس شورای اسلامی ارسال شود.

توسعه مستمر و نظام‌مند صلاحیت‌های تخصصی، حرفه‌ای و تربیتی، افزایش کیفیت عملکرد معلمان و استقرار نظام پرداخت بر اساس تخصص، شایستگی‌ها و عملکرد رقابتی، از اهداف این لایحه است.

علی کریمی فیروزجایی عضو هیأت رئیسه مجلس در خصوص تصویب لایحه رتبه‌بندی معلمان در دولت و وضعیت پیگیری آن با ارائه به مجلس، در گفت‌وگو با خبرنگار تعلیم و تربیت خبرگزاری فارس، اظهار کرد: ما دیگر جلسه‌ای تا هفته آینده نداریم و هفته آینده هم نمایندگان فقط برای بودجه می‌آیند.

وی ادامه داد: البته در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس کار کارشناسی شروع می‌شود و فکر می‌کنم اردیبهشت ماه بررسی آن در مجلس آغاز شود.

کریمی فیروزجایی با بیان اینکه تصویب لایحه رتبه‌بندی معلمان، یک گام به جلو است، گفت: ان‌شاءالله در چارچوب آیین‌نامه و در کوتاه مدت، این لایحه را به تصویب می‌رسانیم.

وی افزود: هم کمیسیون آموزش، هم هیأت رئیسه مجلس و به شخصه آقای قالیباف روی موضوع رتبه‌بندی معلمان حساس هستند و دنبال این هستند که زودتر به سرانجام برسد و این موضوع مشمول مرور زمان نخواهد شد.  

لایحه رتبه‌بندی معلمان به نیمه راه رسید

*  معلمان از محتویات لایحه رتبه‌بندی معلمان ناآگاهند

هنوز معلمان از محتویات لایحه رتبه‌بندی معلمان ناآگاهند و این سؤال پیش آمده است که آیا آنچه در دولت تصویب شده است، واقعا رتبه‌بندی واقعی معلمان است؟

احمدی یکی از معلمان شهر تهران که خودش می‌گوید نزدیک بازنشستگی است، به خبرنگار فارس گفت: به فرهنگیان چند سال پیش گفتند که رتبه‌بندی برایتان انجام می‌شود و بعداً کاشف به عمل آمد که فقط بخش کوچکی از آنچه دولت به برخی کارمندان خود بدون رتبه‌بندی و رسانه‌ای شدن در قالب فصل دهم قانون خدمات کشوری می‌داد، به بعضی معلمان تعلق گرفته است. 

وی ادامه داد: گلایه فرهنگیان از این بود که چرا باید همان قانون برای یک سری از کارمندان بدون هیچ رتبه‌بندی و بر طبل کوبیدن اجرا شود اما وقتی نوبت به فرهنگیان می‌رسد، قانون و آزمون می‌گذارند و طوری در رسانه‌ها اطلاع‌رسانی می‌کنند که انگار اتفاق ویژه افتاده است.

 این معلم باسابقه افزود: نگرانی از این است که مبادا لایحه رتبه‌بندی معلمان که انقدر دولت از آن صحبت می‌کند، چیزی شبیه همان رتبه‌بندی قبلی باشد؛ خواهش می‌کنیم برای ما جزئیات اعلام شود و واقعیت به فرهنگیان گفته شود.

لایحه رتبه‌بندی معلمان به نیمه راه رسید

* اکنون نوبت نمایندگان مجلس است که آستین‌ها را بالا بزنند!

درخواست معلمان از نمایندگان مجلس که البته نمایندگان مردم هستند این است که لایحه رتبه‌بندی معلمان را با همان حساسیتی که پیگیر ارائه آن از سوی دولت بودند، بررسی کنند و جزئیات آن به فرهنگیان اطلاع‌رسانی شود.

لایحه رتبه‌بندی معلمان با تصویب در هیأت دولت به نیمه راه رسیده است و اکنون نوبت نمایندگان مجلس است که آستین‌ها را بالا بزنند. 

منبع: فارس

انتهای پیام/

کد خبر 652942

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =