نیم نگاهی به بوکس در سال ۹۹ / پایان طلسم ۱۱ ساله و حسرت افزایش سهمیه‌ المپیک

سال ۹۹ برای بوکس ایران در حالی سپری شد که سرانجام طلسم ۱۱ ساله عدم برگزاری مسابقات لیگ بوکس شکسته شد و شهر اراک شاهد جدال بوکسورهای کشورمان در قالب مسابقات لیگ بود.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، بوکس ایران در سال گذشته یکی از آرام‌ و بی‌حاشیه‌ترین سال‌های فعالیت خود را پشت سر گذاشت. در سال گذشته خبری از مصاحبه‌ها و اعتراضات سالیان گذشته وجود نداشت و تیم‌های ملی بزرگسالان و جوانان در آرامش خود را برای حضور در مسابقات المپیک و قهرمانی جهان آماده کردند.

قبایی‌زاده دبیر فدراسیون بوکس شد
پس از اینکه حمیدرضا قبایی‌زاده در بهمن ماه سال 98 جایگزین شهریار رحمانی در پست دبیری فدراسیون بوکس شد و حکم سرپرستی خود را دریافت کرد، در نهایت در خرداد ماه سال گذشته با حکم حسین ثوری به‌عنوان دبیر فدراسیون انتخاب شد.

آغاز فعالیت بوکس در نیروهای مسلح
فدراسیون بوکس در ادامه برنامه‌های خود برای ورود بوکس به نهاد نظامی کشور، با همکاری ستاد کل نیروهای مسلح و انتخاب امیر صارمی به‌عنوان رئیس هیئت بوکس نیروهای مسلح، فعالیت این رشته را در نیروهای مسلح رسماً آغاز کرد. در ادامه نیز امیر صارمی طی حکمی از سوی حسین ثوری به عضویت هیئت رئیسه فدراسیون بوکس در آمد.

تیم بوکس منتخب ارتش نیز نیز برای آماده‌سازی جهت حضور در مسابقات نظامیان جهان (سیزم) که در سال 2021 برگزار می‌شود، برای اولین بار در تاریخ ورزش‌های نیروی مسلح در قالب یک دیدار تدارکاتی به مصاف تیم ملی سوریه رفت تا نخستین دیدار تدارکاتی خود را نیز در سال گذشته پشت سر گذاشته باشد.

پرداخت پاداش نفرات المپیکی در اولین فرصت
پس از پرداخت پاداش 50 میلیون تومانی سیامک صالحی نایب رئیس فدراسیون بوکس به شاهین موسوی و دانیال ‌شه‌بخش پس از بازگشت تیم ملی از مسابقات کسب سهمیه المپیک در اردن، فدراسیون بوکس نیز در اردیبهشت ماه سال گذشته در مراسمی به دو ملی‌پوش المپیکی و سرمربی تیم ملی بوکس به دلیل کسب سهمیه المپیک 30 میلیون تومان پرداخت کرد. 

بوکس شاگرد اول رشته‌های رزمی در شروع تمرینات
تیم ملی بوکس به‌عنوان اولین رشته رزمی در سال کرونا تمرینات و اردوهای آمادگی خود را در 20 شهریور ماه آغاز کرد. اردویی در ابتدا با حضور چهار بوکسور آغاز شد و در ادامه رفته رفته به تعداد نفرات حاضر در اردو نیز اضافه شد.

تمرینات شاگردان علیرضا استکی بعد از شروع اردوها تا پایان سال به صورت منظم ادامه داشت تا علاوه بر آمادگی دو ملی‌پوش المپیکی بوکس کشورمان، سایر بوکسورها نیز خود را برای حضور در مسابقات جهانی کسب سهمیه المپیک در پاریس آماده کنند.

آماده‌سازی شاگردان مهدی‌پور برای حضور در مسابقات جهانی
در سالی که فعالیت‌های تیم‌های پایه اکثر رشته‌های ورزشی از جمله رشته‌های رزمی تعطیل بود، تیم ملی جوانان بوکس تمرینات خود را از مهرماه سال گذشته با حضور 20 بوکس در سنندج آغاز کرد. اردویی که برای آماده‌سازی تیم ملی جوانان برای حضور در مسابقات قهرمانی جهان لهستان آغاز شد و در طول سال نیز با برگزاری مسابقات انتخابی درون اردویی و برگزاری اردو در شهرهای مختلف ادامه داشت.

مسابقات قهرمانی جوانان جهان در فروردین ماه سال جاری در لهستان برگزار خواهد شد و طبق تصمیم فدراسیون و رضا مهدی‌پور سرمربی تیم جوانان قرار است این تیم در این مسابقات حضور داشته باشد. بوکسورهای جوان کشورمان در ادامه مسابقات قهرمانی آسیا را نیز در سال جاری پیش رو خواهند داشت.

همچنین فدراسیون بوکس در راستای آماده‌سازی این تیم برای حضور در مسابقات قهرمانی جهان زمینه حضور تیم جوانان آذربایجان را در ایران فراهم کرد تا بوکسورهای جوان کشورمان اردوی مشترکی با این تیم برگزار کنند.

نامگذاری سالن شماره 9 به نام «حاج احمد ناطق نوری»
فدراسیون بوکس در سال گذشته و پس از تقسیم سالن شماره 9 میان رشته‌های بوکس و کاراته، در راستای تکریم و احترام به احمد ناطق نوری که به مدت 28 سال ریاست این فدراسیون را برعهده داشت، سالن شماره این مجموعه را به نام ناطق‌نوری کرد تا از سال‌ها زحمات و تلاش رئیس سابق فدراسیون تجلیل انجام داده باشد.

تعویض بردبار با صادق‌پور
حسین ثوری پیش از آغاز برگزاری رقابت‌های لیگ برتر بوکس در سال گذشته، طی حکمی فرزاد صادق‌پور داور سه ستاره بوکس ایران را به‌عنوان رئیس کمیته داوران منصوب کرد. پیش از صادق‌پور، بابک بردبار ریاست کمیته داوران فدراسیون بوکس را بر عهده داشت.

شوک بزرگ بوکس ایران با لغو مسابقات انتخابی المپیک پاریس
تلخ‌ترین خبر برای بوکس ایران در سال گذشته در اواخر بهمن ماه و با اعلام لغو کامل مسابقات جهانی انتخابی المپیک بود. مسابقاتی که قرار بود از 15 خرداد ماه سال جاری در پاریس برگزار شود و نفراتی که در مسابقات قاره‌ای فرصت کسب سهمیه المپیک را نداشتند، در این مسابقات شانس خود را برای حضور در المپیک توکیو امتحان کنند. اتفاقی که باعث شد تنها مسابقات قاره‌ای ملاک فدراسیون جهانی برای حضور در مسابقات المپیک باشد و بوکس ایران نیز فرصت افزایش تعداد سهمیه‌های خود را با وجود برگزاری مراحل مختلف اردوهای آماده‌سازی و دیدارهای تدارکاتی از دست بدهد.

شاهین موسوی و دانیال شه‌بخش دو بوکسور کشورمان هستند که در مسابقات قاره‌ای در اسفندماه سال 98 موفق به کسب دو سهمیه المپیک شدند.

با لغو مسابقات گزینشی المپیک در پاریس، قرار است 53 سهمیه باقیمانده میان نفراتی که در لحظات آخر مسابقات قاره‌ای  از کسب سهمیه بازماندند، تقسیم شود. احتمالی که با توجه به شکست امید احمدی‌صفا بوکسور وزن 52 کیلوگرم ایران در دیدار رده‌بندی مسابقات قاره‌ای مقابل حریف استرالیایی بارقه‌های امید را برای المپیکی شدن این بوکسور افزایش داده است.

پایان طلسم 11 ساله

سرانجام و پس از 11 سال عدم برگزاری مسابقات لیگ در بوکس ایران، طلسم این اتفاق در 4 اسفند ماه سال گذشته و با به صدا درآمدن زنگ آغاز مسابقات شکسته شد و بوکسورهای کشورمان در قالب 10 تیم و در استان مرکزی و شهر اراک به مصاف هم رفتند. اتفاقی که قطعاً مهمترین دستاورد فدراسیون بوکس در سال گذشته و در شرایط کرونایی بود و باعث شد تا شور و هیجان زیادی میان بوکسورها و مربیان کشورمان در استان‌های مختلف ایجاد شود.

تیم پلیمر خلیج فارس در نهایت و پس از هفت روز رقابت در 10 اسفند ماه با برتری مقابل هیئت بوکس خوزستان به مقام قهرمانی رسید و جام قهرمانی این مسابقات را بالای سر برد. تیم باران پل اراک نیز با انصراف تیم کرمانشاه از حضور در دیدار رده‌بندی در جایگاه سوم ایستاد.

مشخص شدن تاریخ رقابت‌های قهرمانی آسیا

در حالی که پیش از این قرار بود مسابقات قهرمانی آسیا بعد از رقابت‌های المپیک توکیو برگزار شود، طبق برنامه جدید این رقابت‌ها از اول خرداد سال آینده در شهر دهلی‌نو کشور هند برگزار خواهد شد.

طبق اعلام کادر فنی تیم ملی بوکس قرار است ترکیب تیم ملی کشورمان برای حضور در این مسابقات تا اواخر اردیبهشت ماه مشخص شود و تیم ملی ایران در هفت وزن این مسابقات به میدان برود.
انتهای پیام/*

کد خبر 656138

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =