جزئیات دریافت کارت اعتباری سهام عدالت برای سهامداران

سهامداران عدالت که روش غیر مستقیم را برای مدیریت سهام عدالت خود انتخاب کرده‌اند می‌توانند علاوه بر دریافت کارت‌های اعتباری از مزایای این تسهیلات نیز بهره‌مند شوند.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز - سرویس اقتصادی، اعطای کارت‌های اعتباری به دارندگان اوراق بهادار به ویژه مشمولین سهام عدالت که در پرتفوی سهام عدالت آنان ۳۶ نماد بنیادی شرکت‌های بزرگ، مهم و اثرگذار با فعالیت‌های تاریخی مثبت در بورس وجود دارد از چندی پیش رسما با امضای تفاهمنامه های همکاری بین بانک های عامل و شرکت سرمایه گذاری مرکزی آغاز شده است.

بر این اساس قرار است براساس پشتوانه شرکت‌های سبد سهام عدالت برای کسانی که نیازهای فوری و ضروری در حد ۵ تا ۱۰ میلیون تومان دارند یک کارت اعتباری یا کارت خرید صادر شود و مشمولان سهام عدالت یا اوراق بهادار با مراجعه به اپلیکیشن بانک مربوطه و درخواست الکترونیکی می‌توانند این کارت را از شعبه مربوطه دریافت کنند.

برای روشن شدن جزئیات دریافت این کارت‌ها گفت‌وگو کردیم با سمیه محمدی مدیر پروژه کارت‌های اعتباری شرکت سپرده گذاری مرکزی؛ وی در این باره به خبرنگار سرویس اقتصادی شبکه خبری تهران نیوز گفت: اعطای کارت‌های اعتباری برای سهام داران سهام عدالت از سال گذشته توسط شرکت سپرده گذاری که یکی از ارکان بازار سرمایه است و  بازر پول یعنی بانک ها در دستور کار قرار گرفته و تفاهمنامه‌هایی بین بانک‌ها منعقد شده و زیرساخت‌های لازم نیز به این منظور پیاده سازی شده است.

مدیر پروژه کارت‌های اعتباری شرکت سپرده گذاری مرکزی افزود: در حال حاضر بانک‌های تجارت و ملی کارت‌های اعتباری به سهامداران عدالت اعطا می‌کنند که برای بانک ملی با نام نشان بانک و برای بانک تجارت کارت اعتباری این بانک است و دریافت کنندگان این کارت‌ها می‌توانند به فروشگاه‌ها و مراکز خرید مراجعه کنند و ضمن اینکه سهام عدالت خود را نگهداری می‌کنند از مزایای سهام عدالت نیز بهره‌مند شوند.

به گفته وی در حال حاضر حدود بیش از 6 هزار کارت در شرکت سپرده گذاری مرکزی توزیع شده و سهام داران توانسته‌اند کارت‌های اعتباری خود را دریافت کنند.

وی توضیحی نیز درباره روش‌های سهامداری و دریافت این کارت‌ها داد و گفت: آزادسازی سهام عدالت در خردادماه سال گذشته به دو روش انجام شد که در روش مستقیم سهامداران مدیریت سهام را خود به عهده می‌گیرند و در روش غیر مستقیم که سهامداران اطلاعات کمتری نسبت به سهام عدالت دارند مدیریت دارایی خود را به شرکت‌های سرمایه گذاری استانی سپرده‌اند.

محمدی در ادامه خاطرنشان کرد: سهامدارانی که در روش مستقیم دارایی خود را به فروش رسانده‌اند امکان دریافت کارت اعتباری را ندارند و در روش غیر مستقیم نیز سهامداران باید با مراجعه به درگاه سجام ثبت نام و احراز هویت خود را انجام دهند که این احراز هویت نیز به صورت حضوری و الکترونیکی است  و بعد از آن وارد درگاه‌های بانکی و اپلیکیشن‌های موجود می‌شوند و در حال حاضر دو اپلیکیشن زمرد بانک تجارت و ایوا برای بانک ملی به این منظور اختصاص یافته که سهامداران بعد از ورود به این اپلیکیشن‌ها و احراز هویت درخواست خود را ثبت کرده و بعد از اتمام مراحل کارت اعتباری خود را دریافت می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه کلیه شرایط و تعهداتی که در طول فرآیند این درخواست اعلام می‌شود باید توسط سهامداران به دقت مطالعه شود و پس از طی شدن کامل فرآیند درخواست خود را ثبت کنند، افزود: بازپرداخت منظم اقساط بعد از دریافت کارت اعتباری باید انجام شود و در صورتی که 60 درصد آزادسازی سهام عدالت به هر دلیل از سوی مراجع قضائی توقیف شده باشد امکان دریافت کارت وجود ندارد و در صورت فوت سهامدار بعد از تعین تکلیف بین ورثه می‌توانند با مراجعه به درگاه‌های بانکی به صورت غیر حضوری کارت را دریافت کنند.

مدیر پروژه کارت‌های اعتباری شرکت سپرده گذاری مرکزی همچنین توضیح داد: در صورتی که سهامداران به تعهدات خود مطابق قوانین و مقرارت بانک عمل نکنند دارایی‌های آنها توسط بانک‌ها به فروش می‌رسد.

به گفته وی سود این تسهیلات همچون سود مصوب بانک مرکزی و معادل 18 درصد است و سهامداران می‌توانند ضمن حفظ دارایی خود از تمام عایدی این طرح بهره‌مند شود.

انتهای پیام/*

کد خبر 656312

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =