دولت برنامه‌ای برای افزایش یارانه‌ها ندارد!

با گذشت 10 سال از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها مبلغ یارانه‌ها تغییری نکرده و همچنان به ازای هر نفر 45500 تومان پرداخت می‌شود.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز- سرویس اقتصادی، ۳۵ میلیون نفر از جمعیت کشور که اقشار زیر متوسط جامعه هستند، هر ماه مبلغ ۱۸۳ هزار تومان و ۲۳ میلیون نفر نیز هر ماه مبلغ ۱۳۶ هزار تومان و ۲۰ میلیون نفر نیز هر ماه مبلغ ۹۱ هزار تومان از یارانه با عنوان یارانه نقدی و معیشتی برخوردار می‌شوند.

از آذر ۱۳۸۹ که قانون هدفمندی یارانه‌ها اجرا شد تاکنون و بعد از آخرین واریز در اسفندماه 99، 121 مرحله  یارانه نقدی به ازای هر نفر  45500 تومان پرداخت شده که در طول این 10 سال افزایش نرخ شامل همه چیز از شیر مرغ تا جان آغدمیزاد شد اما شامل یارانه های نقدی نشد.

هرچند که چندماهی است به دلیل شیوع بیماری کرونا پرداخت یارانه معیشتی نیز به این میزان از یارانه‌ها برای برخی خانوارهای کم بضاعت و تحت پوشش نهادهای حمایتی افزوده شد اما مبالغ این یارانه‌ها هیچگاه با تورم موجود در کشور برابری نداشته و دولت‌ها و مجلسی‌ها به جای افزایش مبلغ یارانه‌ها در بودجه‌های سالیانه، زمزمه حذف آنها را در اذهان عمومی تقویت می‌کنند.

10 سال است همه راه های ممکن در کمیسیون های مجلس برای افزایش این چندغاز یارانه بررسی شده اما به نتیجه ای نرسیده است. استفاده از درآمد حاصل از صرفه‌جویی مصرف بنزین یکی از این راه های پیشنهادی برای افزایش یارانه‌های نقدی بود که البته در کمیسیون‌های مربوطه در همان زماین طرح آن رد شد.

هرچند بسیاری از کارشناسان اقتصادی از همان ابتدای پرداخت یارانه‌ها معتقد بودند روش و شیوه پرداخت یارانه معیشتی درست نبود و در شرایط فعلی اقتصادی که امکان خلق و پیش بینی منابع جدید وجود ندارد ترکیب یارانه نقدی با معیشتی بهترین راهکار برای افزایش یارانه نقدی است و به این ترتیب یارانه معیشتی نیز برای برخی اقشار کم درآمد نیز از یکسال پیش به میزان یارانه‌های نقدی افزوده شد.

از سویی بر اساس قانون هدفمندی یارانه‌ها قیمت حامل‌های انرژی باید پلکانی افزایش و به واسطه آن قیمت یارانه‌های نقدی افزایش می‌یافت اما تاکنون این مصوبه نیز اجرایی نشده و با وجود افزایش قیمت حامل‌های انرژی میزان یارانه‌ها افزایش نداشته و به جز افزوده شدن یارانه معیشتی برای خانوارهای کم درآمد خبری از افزایش مبلغ یارانه 45500 تومانی معروف نیست.

یکی از وعده‌های اقتصادی زمان تبلیغات انتخاباتی حسن روحانی در دور نخست دولت تدبیر و امید این جمله معروف او بود که گفته بود:« چنان رونق اقتصادی ایجاد کنم که به ۴۵ هزار تومان یارانه اصلا نیازی نداشته باشید.» اما نه تنها رونق اقتصادی ایجاد نشد به این میزان بلکه حالا اقشار کم درآمد نیازمندتر از گذشته شده و به این چندغاز یارانه محتاج تر از گذشته شده اند که حالا بسیاری از خانوارهای بی سرپرست و بد سرپرست با این مبلغ ناچیز یارانه ها ارتزاق کرده و معیشت حداقلی خود را می گذرانند.

انتهای پیام/*

کد خبر 656454

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =