کد خبر 656483
۲۶ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۷
خلاء جامعه آماری پاشنه آشیل مشکلات کشور است

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: خلاء جامعه آماری دقیق و مبتنی بر وقایع در جامعه پاشنه آشیل بسیاری از مشکلات کشور است.

حسن لطفی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس اقتصادی شبکه خبری تهران نیوز اظهار کرد: یکی از آسیب‌های اصلی در کشور ما به عنوان پاشنه آشیل بسیاری از مشکلات، نبود جامعه آماری مبتنی بر وقایع است.

وی گفت: یکی از چالش‌های اساسی در کشور نداشتن آمار دقیقی از داده‌های سطح جامعه است، از این‌رو سیاست‌گذاری‌ها، تصمیم‌گیری‌ها و بودجه‌ریزی‌ها بر مبنای آمارهایی صورت می‌گیرد که با وقایع موجود در جامعه هم‌خوانی ندارد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس از آمار به عنوان زیربنای برنامه‌ریزی یاد و تاکید کرد: مادامی که داده‌های آماری درستی در دسترس نباشد، هدف‌گذاری‌ها ناصحیح بوده و منابع مالی به درستی تخصیص داده نمی‌شود و چیزی اتفاق می افتد که هم اکنون شاهد آن هستیم.

لطفی افزود: در حالی هم‌اکنون 88 درصد بودجه کشور صرف هزینه‌های جاری می‌شود که حتی آمار دقیقی از نیروهای دولت و حقوق‌بگیرانی که از هزینه‌های جاری کشور استفاده می‌کنند، موجود نیست و شفافیتی در منابع آماری و نیروی انسانی وجود ندارد.

وی ادامه داد: بر این اساس معتقدم پاشنه آشیل مشکلات کشور خلا جامعه آماری دقیق است، در چنین شرایطی عده‌ای حقوق‌های نجوی دریافت می‌کنند و عده‌ای دیگر حداقل دریافتی‌ها را دارند و اینگونه ها عدالت در ارائه خدمات اتفاق نمی‌افتد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به اینکه آمار دقیقی از معادن، منابع نفتی و گازی و میزان تولید و سودهی آن‌ها وجود ندارد، تاکید کرد: یکی از عوامل دخیل در حجم بالای واردات بی‌رویه و بعضا غیر ضروری این است که نمی‌دانیم چه منابعی در کدام بخش‌ها در داخل کشور موجود است.

لطفی اظهار کرد: در شرایطی که برنامه‌ریزی‌ها و تخصیص منابع بودجه‌ای بر پایه داده‌های آماری ناقص و ناصحیح انجام می‌شود، بسیاری از منابع حیف و میل شده و در نهایت امکان مدیریت مسائل کلان کشور وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: دولتی که حتی توان حل همه مسائل کشور را داشته باشد، تا زمانی که آمار دقیقی از وضعیت منابع، هزینه‌ها و درآمدها در کشور نداشته باشد، نمی‌تواند عملکرد موفقی داشته و امور را سر و سامان دهد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: بر این اساس معتقدم مهمترین اولویت کاری دولت آینده تشکیل مرکز جامع آماری و حتی در صورت نیاز ایجاد وزارت امر با هدف دسترسی به منابع آمار مبتنی بر وقایع در همه سطوح است.

انتهای پیام/*

کد خبر 656483

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =