جایگاه هجدهم اقتصاد ایران در دنیا و تنزل آن نزد افکار عمومی

به رغم گزارش سازمان ملل متحد، جمهوری اسلامی ایران طی 40 سال گذشته بالاترین نرخ رشد توسعه را در جهان داشته اما نمود واضحی از این رشد اقتصادی در جامعه امروز و نزد افکار عمومی مشاهده نمی‌شود.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز - سرویس اقتصادی، مقام معظم رهبری در سخنرانی نوروزی با استناد به یکی از گزارش‌های بانک جهانی به رتبه 18 اقتصاد ایران از بین اقتصادهای دنیا اشاره فرمودند که این خود نشان می‌دهد جایگاه اقتصاد ایران در رتبه‌های برتر جهانی است و در این شرایط اقتصاد ایران به لحاظ اندازه و حجم  بر حسب هر دو معیار محاسبه تولید ناخالص و تولید داخلی جزو کشورهای برتر جهان محسوب می‌شود.

چندی پیش محمد باقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور نیز به رتبه برتر اقتصاد ایران در بین اقتصادهای جهان اشاره کرده و گفته بود، با همه مشکلاتی که وجود دارد و کسی نمی‌تواند رنج اقتصادی مردم را انکار کند، اما باید بپذیریم ما جزو 18 کشور بزرگ جهان در تولید ناخالص داخلی هستیم.

ابن در حالی است که اقتصاد ایران به ویژه طی یک دهه اخیر سال‌های پر فراز و نشیب زیادی را تجربه کرده است به گونه‌ای که سال‌ها درگیر تحریم بوده و سال گذشته نیز تبعات بیماری کرونا نیز به آن اضافه شد تا اقتصاد کشور را بیش از گذشته شکننده‌تر کند.

افزایش شاخص رفاه عمومی در کشور

اما سوال اساسی اینجاست که با وجود اینکه ایران در رتبه‌های بالای اقتصادی دنیا قرار دارد چرا این همه مشکلات اقتصادی در کشور موج می‌زند؟ در پاسخ باید به این نکته توجه داشت که رفاه و توسعه شاخصه‌های گوناگونی دارد و اکنون آنچه که مردم در اختیار دارند در مقایسه با دهه‌های گذشته بسیار بیشتر شده است، به عنوان نمونه در روستاها اینترنت، حمل و نقل، بهداشت و ... ایجاد شده است که در گذشته این چنین نبود و ایجاد آن‌ها هزینه دارد.

یکی از مهمترین معیارها در این زمینه، شاخص توسعه انسانی است که طبق گزارش سازمان ملل متحد، جمهوری اسلامی ایران طی 40 سال گذشته بالاترین نرخ رشد توسعه را در جهان داشته است. در این گزارش شاخص توسعه انسانی  کشورها بر اساس معیارهایی چون امید به زندگی، کیفیت نظام آموزشی، درآمد واقعی و سرانه درآمد ملی از عدد صفر تا یک محاسبه می‌شود که ایران با 0.337 درجه افزایش، طی این 4 دهه بالاترین رشد را در شاخص توسعه انسانی داشته است.

سوء مدیریت‌ها و فساد در اقتصاد کشور

البته می توان بخش قابل توجهی از مشکلات اقتصادی اخیر کشور را در سوء مدیریت‌ها و وابستگی صرف اقتصاد ایران به تحولات سیاسی منطقه و داخل کشور دانست که ایننیز در نتیجه برخی اعمال نفوذهای داخلی اتفاق افتاده است.

حسن حسن خانی کارشناس و پژوهشگر اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس اقتصادی شبکه خبری تهران نیوز با اشاره به جایگاه اقتصاد ایران نزد افکار عمومی گفت: یکی از عواملی که باعث شده ادارک عمومی مردم نسبت به اقتصاد ایران تغیر یافته و در نگاه و منظر مخاطب ایرانی اقتصاد به حداقل جایگاه تنزل یابد در وهله اول وجود مفاسد اقتصادی در ساختارهای اداری و اقتصادی کشور در برخی از سطوح است.

وی افزود: این فساد درون ساختاری اقتصاد ایران در سال‌های اخیر در فضای عمومی و ادراکی مردم بسیار پررنگ شده و جریان رسانه‌ای ضد انقلاب و دشمنان نیز در پررنگ جلوه دادن آن بی تاثیر نبوده و مانند گذشته در این زمینه فعالیت‌های زیادی انجام داده و این فساد باعث شده است که ادراک مردم از اقتصاد و نارضایتی آنها از فساد بر اقتصاد کشورغلبه پیدا کند.

این پژوهشگر اقتصادی عامل دوم را وجود مسئله تبعیض دانست و در توضیح آن عنوان کرد: وقتی که اختلاف طبقاتی درآمدی در جامعه زیاد می‌شود ناخود آگاه مردم نسبت به موقعیت‌های اقتصادی دیگران نوعی ناراضایتی پیدا می‌کنند و در این فضا هرچند رفاه مردم افزایش یابد بازهم ادارک عمومی مردم این است که آنچنان که باید به مسائل اقتصادی آنها توجه نمی‌شود.

وی تصریح کرد: در این شرایط است که با وجود دارا بودن رتبه 18 اقتصاد ایران در جهان، نگاه عمومی به اقتصاد کشور نگاهی منفی است.

انتهای پیام/*

کد خبر 656522

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =