دولت و مردم، عاملان موج چهارم کرونا

متاسفانه در حالی آمارها از افزایش مبتلایان و فوتی‌های کرونا در کشور خبر می‌دهد که مردم و مسئولان عاملان اصلی ایجاد شرایط این روزها هستند و هر یک سهمی در شیوع پیک چهارم بیماری دارند.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز سرویس اجتماعی: تعطیلات نوروز 1400 که خیلی‌ها منتظرش بودند اینک سپری شده و پس از تعطیلی‌های دو هفته‌ای چند روزی می‌شود که مردم کار و زندگی را از سر گرفته‌اند.

نوروز امسال همان اندازه که برای خیلی‌ها خوشایند بود و بسیاری از هم‌طنان به دور از فضای کاری به مسافرت رفته و حسابی خوش گذراندند، زنگ خطر ورود به موج جدید و تکرار تجربه پیک دیگری از همه‌گیری ویروس حسابی آن را نگران‌کننده کرده بود.

البته همان شد که انتظارش می‌رفت، چرا که با عبور از روزهای نخست سال نو به یک باره آمار شهرستان‌های نارنجی و قرمز افزایش یافت و تعداد مبتلایان و به تبع آن فوتی‌ها بیشتر و بیشتر شد، البته این تازه شروعی برای روزهای دشوارتر بهار امسال است.

در روزهای پایانی سال و پیش از آغاز تعطیلات نوروزی بارها و بارها در رسانه‌ها دیدیم که مسوولان وزارت بهداشت و درمان از توصیه و هشدار گذشته، دست به دامان مردم شدند که برای حفظ سلامت خود و دیگران بیخیال سفرهای نوروزی شوید.

اما این تنها یک هشدار بود و به دنبال آن خبری از لغو پروازها و تورهای خارجی و داخلی و ممنوعیت خروج خودروها از شهرها نبود، حال به اینها بی‌مسوولیتی مردم را اضافه کنید تا بشود همان که امروز شاهدش هستیم.

گذشته از بی‌تفاوتی بسیاری از مردم به هشدارهای وزارت بهداشت و سهم بسیار بالایشان در آغاز پیک چهارم همه‌گیری در کشور، اما به اعتقاد خیلی‌ها موضع دوگانه ستاد ملی مقابله با کرونا نیز در ایجاد این شرایط سهیم و دخیل بوده است.

اگرچه این ستاد مرتبا درباره عواقب سفرهای نوروزی و خیز دوباره بیماری در کشور هشدار می‌داد که در آن طرف ماجرا عملا نقشی در کنترل اوضاع نداشت که اگر اینگونه می‌بود می‌بایست اعمال محدودیت‌های بسیار جدی و بازدارنده مانع شلوغی جاده‌ها شود.

در حالی برای همگان واضح و روشن بود که پایان تعطیلات نوروزی با شروع شلوغی دوباره مراکز درمانی و ابتلا و مرگ‌ومیر بسیاری از هموطنانمان همراه خواهد بود که دولت و ستاد ملی مقابله با کرونا در عمل اقدام جدی و عملی برای جلوگیری از ابتلا به این شرایط انجام ندادند.

جمعیت میلیونی مسافران از جمله مبتلایان بهبودنیافته کرونا، تردد انبوه خودروهای در حال سفر در محورهای مواصلاتی به ویژه به مقصد شهرهای شمالی کشور همگی حکایت از این خبر تلخ داشت که روزهای سخت و نفس‌گیر در راهند.

از طرفی سفرهای هوایی به کشورهایی مانند ترکیه آن هم با حجم بالای ابتلای روزانه با وجود همه هشدارها برقرار بود و چه بسیار مسافرانی که چمدان بسته و همه‌گیری این ویروس را برای مردم کشورمان سوغات آوردند.

از طرف دیگر دولت و ستاد ملی مبارزه با کرونا هیچ برنامه‌ای برای پایان تعطیلات نوروزی و شروع فعالیت کاری مردم به ویژه در کلانشهر تهران نداشتند و اینگونه به یک باره ایستگاه‌های مترو مملو از جمعیت مسافرانی است که هر کدام تعطیلات بهاره را در شهری گذرانده‌اند و خدا می‌داند چه اندازه در انتشار و اپیدمی ویروس سهم دارند.

ستاد ملی کرونا در عمل هیچ نکرد

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در این باره به خبرنگار تهران نیوز، گفت: با توجه به بی‌تفاوتی اغلب مردم نسبت به رعایت پروتکل‌های بهدتاشتی و سفرهای نوروزانه آن‌ها از یک سو و سهل‌انگاری ستاد کرونا از سوی دیگر آمار ابتلای این روزها از قبل برایمان روشن بود.

یحیی ابراهیمی اظهار کرد: متاسفانه با وجود هشدارهای چندین و چند باره مجلس، مسوولان وزارت بهداشت و ستاد کرونا خیلی‌ها قید سفرهای نوروزی را نزدند.

وی عنوان کرد: از سویی اگر چه ستاد ملی مبارزه با کرونا مصوباتی را از تصویب گذراند، اما در عمل خبری از اقدامات بازدارنده نبود و برنامه‌های این ستاد تنها در حد شعار باقی ماند، همچنین مصوباتی مانند اعمال جرائم ابدا تاثیرگذاری در کاهش سفرها نداشت.

روزهای دشوارتری در راه است 

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تاکید کرد: در چنین شرایطی طبیعی است که آمار ابتلا و فوتی‌ها به یک باره اوج بگیرد و متاسفانه‌تر اینکه در روزهای اخیر اوضاع به مراتب وخیم‌تر و بغرنج‌تر خواهد شد.

ابراهیمی خاطرنشان کرد: با این تفاسیر ستاد ملی کرونا نه تنها به وظایف خود عمل نکرده، بلکه سهم بسیار بالایی در ایجاد شرایط فعلی در کشور و ورود به پیک چهارم همه‌گیری ویروس دارد.

وی با اشاره به اعتراض کمیسیون بهداشت مجلس نسبت به عملکرد ستاد ملی کرونا، افزود: قرار است با طرح این موضوع در کمیسیون، تحقیق و تفحص درباره عملکرد ستاد از مجلس کلید خورده و پیگیری شود.

مردم حداقل‌ها را هم رعایت نمی‌کنند

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از عدم همکاری و مشارکت مردم در رعایت پروتکل‎ها و پرهیز از سفر به عنوان یکی دیگر از عوامل مهم شیوع پیک بیماری یاد و عنوان کرد: متاسفانه با وجود هشدارها و آموزش‌های لازم، بسیاری‌ها دیگر حتی حداقل‌ اصول خودمراقبتی را نیز رعایت نمی‌کنند.

ابراهیمی ادامه داد: مادامی که مردم در این باره احساس مسوولیت نکرده و پای کار نیایند، نمی‌توان نسبت به کنترل و مهار بیماری کرونا در کشور خوش‌بین و امیدوار بود.

انتهای پیام/*

کد خبر 656692

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =