افت و خیز تجارت خارجه ایران در سایه تهدیدها

تجارت خارجه ایران در سالی که گذشت به دلیل نوسانات ناشی از تشدید تحریم‌های خارجی و شیوع گسترده بیماری کرونا با افت شدید مواجه شد و نتوانست به هدف گذاری‌های پیش بینی شده در پایان سال دست یابد.

به گزارش سرویس اقتصادی شبکه خبری تهران نیوز، بر اساس آمارها در نیمه اول سال ۹۹، ۱۵ کشور همسایه ایران ۷۰ درصد از کل صادرات ایران را به خود اختصاص دادند. همچنین مجموع صادرات ایران به این کشورها حدود ۲۴ میلیارد دلار است که برآوردها نشان می‌دهد امکان صادرات تا ۱۰۰ میلیون دلار هم به این کشورها وجود دارد و سیاستگذار هم تا پایان سال ۱۴۰۰ این رقم را برای صادرات به این کشورها هدف گذاری کرده است.

سهم تجارت ایران در سالی که گذشت

بر اساس آمارسازمان توسعه تجارت ایران مجموع تجارت ایران در ۱۱ ماهه سال ۹۹ به بیش از ۶۵ میلیارد دلار می‌رسد که از این بین سهم صادرات ۲/۳۱ و سهم واردات ۳/۳۴ میلیارد دلار است. این در شرایطی است که حجم تجارت خارجی ایران در ۱۱ ماهه سال ماقبل (۱۳۹۸) ۵/۷۸ میلیارد دلار بود. از این رقم ۵/۳۸ میلیارد دلار سهم صادرات و نزدیک به ۴۰ میلیارد دلار سهم واردات بوده است. این آمارها گویای کاهش سهم صادرات و واردات ایران در سال گذشته بود که عواملی همچون تحریم‌ها و سیاست خارجی و شیوع گسترده بیماری کرونا که موجب مسدود شدن مرزهای ایران با کشورهای همسایه شد بر کاهش آن تاثیر داشته است.

سایه تحریم‌ها بر سر تجارت خارجی کشور

وقتی سایه تحریم‌ها بر سر تجارت خارجی کشور سبب به وجود آمدن ناامنی ها و نااطمینانی‌هایی در این زمینه شد شیوع ویروس کرونا نیز عرصه تجارت خارجی کشورها را تحت تاثیر قرار داد و این در حالی است که وضعیت تجارت خارجی ایران به شرایط و کیفیت سیاستگذاری‌ تجاری، پولی و ارزی در سال پیش رو وابسته است موضوعی که نمی‌توان میزان آن را در افزایش یا کاهش میزان صادرات خارجی ایران پیش بینی کرد.

افزایش تجارت خارجی به ویژه به کشورهای همسایه نقش مهمی در رونق صادرات ایران دارد به گونه‌ای که با دردست گرفتن بازار مهم و بزرگ ۱۵ کشور همسایه و افزایش حجم تجارت به این کشورها از هدف‌گذاری‌های متولیان تجارت خارجه محسوب می‌شود.

از سویی در ۱۱ ماهه سال گذشته از مجموع ۳/۳۴ میلیارد دلار رقم واردات حدود ۲۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تن کالای اساسی به ارزش ۸/۱۰ میلیارد دلار وارد کشور شده است. همچنین ۸/۶ میلیارد دلار کالای اساسی با ارز ترجیحی یا همان دلار ۴۲۰۰ تومانی وارد کشور شده است. این کالاها شامل ۶ قلم ذرت (۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار)، دارو و تجهیزات پزشکی (یک میلیارد و ۴۰۰  میلیون دلار)، دانه‌های روغنی (یک میلیارد و ۷۰ میلیون دلار)، روغن‌های خوراکی (۸۹۶ میلیون دلار)، کنجاله سویا (۶۹۴ میلیون دلار) و جو(۴۲۲ میلیون دلار) بوده است.

برخی کالاهای اساسی هم ارز ترجیحی آنها حذف شده و با ارز نیمایی در سال ۹۹ وارد کشور شده که شامل مواردی همچون شکرخام، برنج، چای خشک، لاستیک سنگین، حبوبات، گوشت قرمز، کره، انواع بذر، کودهای شیمایی و … بوده است.

تعدد قوانین و مقررات تجارت از مهم ترین تهدیدات تجارت خارجی ایران است که تجار بسیاری را در این راه با مشکلات فراوان مواجه ساخته است. وجود بیش از ۳۵ سازمان با قوانین و مقررات پیچیده در بخش تجارت خارجی فعالیت در این زمینه را با مشکلات خاص خود مواجه کرده است. علاوه بر این تعدد مراجع سیاستگذار نیز از مشکلات این بخش است.

انتهای پیام/*

کد خبر 656751

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =