فضای مجازی با محوریت فرهنگی نظام‌مند می‌شود

کمیسیون فرهنگی مجلس با تدوین طرحی با محوریت حمایت از کاربران و ساماندهی خدمات کاربردی در عرصه فضای مجازی با محوریت فرهنگی به دنبال نظام‌مند کردن این عرصه است.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز - سرویس فرهنگی: این روزها و در عصر ارتباطات و تکنولوژی به نحوی همه افراد جامعه در هر سنی به انبوه اطلاعات فضای مجازی دسترسی داشته و البته از آن‌ها تاثیر می‌پذیرند.

فضای مجازی با میلیون‌ها مخاطب در کشورمان اگر چه منبع بسیار جامع و کاملی برای دسترسی به اطلاعات تخصصی و تا حدود زیادی کار راه‌انداز است، اما در عین حال به تعبیری ساده شاید بتوان آن را فضایی بی‌در و پیکر خواند که نظارتی بر دسترسی به اطلاعات آن وجود ندارد.

برخلاف بسیاری از کشورها که استفاده از داده‌های اطلاعاتی فضای مجازی در آن‌ها قوائد و قوانین سفت و سختی دارد، یکی از آفت‌های فضای مجازی در کشور ما این است که انواع داده‌ها اعم از مفید و البته چه بسیار غیر مفید و منافی عُرف و اخلاق در دسترس همه کاربران قرار دارد.

به این ترتیب نظارت و برنامه تفکیکی برای ارائه اطلاعات دسته‌بندی شده به مخاطبان مختلف در این عرصه در ایران وجود ندارد و این خود به دغدغه‌ای بسیار بزرگ به ویژه برای خانواده‌ها تبدیل شده است.

متاسفانه باید گفت دسترسی بدون محدودیت کودکان و نوجوانان به تلفن همراه و گشت‌زنی بعضاً طولانی مدت‌شان در فضای مجازی در عین حال که آموزنده است، گاه موجب ایجاد دگرگونی‌های رفتاری و شخصیتی در آن‌ها شده و این در جای خود بسیار تامل‌برانگیز و البته خطرناک و نگران‌کننده است.

نوعی رهاشدگی در ارائه اطلاعاتی که بعضا بسیار هدفمند و به منظور آسیب زدن به فرهنگ و مبانی اعتقادی مردم کشور ما تولید و نشر یافته‌اند و اصلا بنایشان بر گسستگی فکری و فرهنگی به ویژه برای مخاطبان جوان و نوجوان است، تهدیدی بسیار جدی بوده که متاسفانه کمتر به آن پرداخته شده است.

موضوع نظارت دارای قانون و قائده بر عرصه فضای مجازی و دسترسی به اطلاعات آن بر اساس شرایط سنی و تخصصی افراد از مطالباتی بود که مدت‌ها روی زمین مانده و اقدام عملی برای آن آنجام نشده بود.

همچنین انسجام‌بخشی به فعالیت و کسب و کار تولیدکنندگان محتواهای فاخر و پلتفرم‌های داخلی در عرصه فضای مجازی و توانمندسازی آن‌ها از موضوعات دیگری است که ورود به این حوزه ضروری به نظر می‌رسید.

حال و پس از مدت‌ها مطالبه‌گری مردم و برخی مسوولان، کمیسیون فرهنگی مجلس با ورود به حوزه فضای مجازی و رصد مهمترین آسیب‌ها و آفت‌های آن برای جامعه با تهیه طرحی به دنبال حل بخشی از این مطالبات و نظام‌مندی بیشتر در این عرصه است.

طرحی برای حمایت از کاربران فضای مجازی

سیدعلی یزدی‌خواه، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی درباره ماهیت این طرح به خبرنگار سرویس فرهنگی شبکه خبری تهران نیوز اظهار کرد: طرح حمایت از کاربران و ساماندهی خدمات کاربردی در عرصه فضای مجازی یکی از اولویت‌های کمیسیون فرهنگی در سال جاری است.

وی گفت: این طرح از نخستین روزهای فعالیت مجلس سازدهم در کمیسیون مورد بحث و بررسی قرار گرفته و با انجام مقدمات کار و تهیه طرح، جلسات متعددی با کارشناسان دستگاه‌های اجرایی، وزارتخانه‌ها، نهادها و سازمان‌های مردم‌نهاد برگزار و ابعاد طرح به تفصیل بررسی و پایش شد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در این طرح به موضوع حمایت از حقوق کاربران در حوزه فضای مجازی و لزوم تفکیک دسترسی‌ها برای کودکان، نوجوانان، پژوهشگران و بزرگسالان پرداخته شده است.

وی افزود: موضوعاتی مانند هزینه اینترنت داخلی و خارجی، حمایت از تولیدکنندگان محتواهای فاخر و توانمندسازی هر چه بیشتر پلتفرم‌های داخلی در عرصه فضای مجازی در این طرح دیده شده است.

تفکیک دسترسی به داده‌های فضای مجازی

یزدی‌خواه تاکید کرد: در حال حاضر افراد با همه سنین و بدون هیچگونه محدودیتی به همه اطلاعات موجود در بستر فضای مجازی دسترسی دارند و این خود به دغدغه‌ای برای خانواده‌ها تبدیل شده است.

وی ادامه داد: در این طرح به دغدغه‌مندی خانواده پرداخته شده و بر این اساس قرار است دسترسی به محتوای اطلاعات به صورت قالب‌بندی و تفکیک شرایط سنی صورت گیرد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس درباره ابعاد حمایتی این طرح برای کاربران فضای مجازی، گفت: این حمایت‌ها شامل حفاظت اطلاعات و عدم انتشار داده‌های محرمانه و شخصی افراد و قائل شدن حق انتخاب برای آن‌ها است.

ابعاد فرهنگی محور اصلی کار است

یزدی‌خواه با اشاره به این‌که طرح حمایت از کاربران و ساماندهی خدمات کاربردی در فضای مجازی طی هفته‌های آینده به صحن مجلس می‌رود، بیان کرد: نظام‌مندی حوزه فضای مجازی، تسهیل دسترسی‌ها، تقویت تولیدکننگان محتواها و شبکه‌های داخلی و توسعه کسب و کارها از مهمترین مزایای این طرح است.

وی با تاکید بر سیطره بُعد فرهنگی این طرح بر ابعاد دیگر آن، عنوان کرد: شاید نتوان همه نیازهای اقشار مختلف را در قالب یک مصوبه تامین کرد، اما معتقدیم تصویب و اجرای این طرح پاسخگوی بخش عمده‌ای از مطالبات خانواده‌ها و دلسوزان صیانت از نسل امروز خواهد بود.

انتهای پیام/*

کد خبر 656885

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =