شبکه نمایش خانگی، ابزاری فرهنگی برای بیزینس

ضعف نظارتی و عدم بهره‌مندی از مدیریت واحد موجب شده شبکه نمایش خانگی به ویژه در سال‌های اخیر با وجود پارکاری در تولید فیلم و سریال‌های داستانی، شتاب زیادی را در سقوط کیفی‌سازی تجربه کند.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز- سرویس فرهنگی: در سال‌های اخیر و به دنبال افت محسوس کیفی تولیدات رسانه ملی و گرایش آن به تکرار کلیشه‌ها، شبکه نمایش خانگی با تولیدات جذاب‌تر به رقیبی جدی برای تلویزیون تبدیل شده و بسیاری از مخاطبان آن را به سمت خود سوق داده است.

شبکه نمایش خانگی به عنوان ابزار رسانه‌ای برای تولید محتواهای فرهنگی و البته سرگرم‌کننده ظرفیت خوبی به شمار می‌رود که با وجود افزایش روزافزون جامعه مخاطب می‌تواند در قالب فیلم‌های داستانی سهمی در ارتقاء فرهنگ عمومی داشته باشد.

با این وجود اما متاسفانه به ویژه در سال‌های اخیر با وجود ترافیک تولید سریال‌های عمدتا اجتماعی، در شبکه نمایش خانگی هیچ رد و نشانی از الگوهای اخلاقی و اسلامی وجود نداشته و به نوعی (شاید هدفمندانه) در تقابل با ارزش‌های دینی در حال حرکت است.

تولید سریال‌هایی با محوریت موضوعات دم دستی مانند مسائل عاطفی و عاشقانه البته به دنبال آن طلاق و از هم‌گسستگی خانواده‌ها عملا نشان داده برخی از این تولیدات خالی از بار معنایی هدفمند برای جامعه هدف اصلی یعنی همان خانواده هستند.

از سویی نمایش زندگی‌های پر تجمل و به عبارتی اشرافی که فرسنگ‌ها از سطح زندگی عامه مردم و قشر متوسط به پایین فاصله دارد، در تناقض با حقیقت زندگی جامعه و البته ارزش‌های اسلامی حاکم بر آن است.

گویی تولیدکنندگان این سریال‌ها عامدانه می‌کوشند با رنگ دادن به نمای بصری داستان و البته استفاده از فضای هیجانی و عاطفی غالب در جامعه بی‌توجه به آسیب‌های اجتماعی

شبکه نمایش خانگی این روزها هر اندازه از رشد کگمی بالایی برخوردار بوده و در فاصله زمانی کوتاه سریال‌های جدیدی را در قاب تصویر بیننده می‌گنجاند، تا حدود زیادی از کیفی‌سازی به دور مانده  است، البته در بیان این آسیب نباید از سهم نگاه اقتصادی و درآمدزایی تولیدکنندگان غافل ماند.

تولیدات آثاری سطحی و نازل که نه تنها در حال آسیب زدن به ذائقه مخاطب و جهت دادن منفی و مخرب به آن است، خالی از آموزه‌های دینی بوده و با ترویج بدحجابی، در حال عبور از خطوط قرمز عُرف درباره موضوع حجاب و عفاف است.

وقتی رسانه به عنوان ابزاری فرهنگی تغییر ماهیت داده و مسائل اقتصادی را در اولویت کاری تولید محتوا قرار می‌دهد، دیر یا زود باید منتظر آسیب‌های ناشی از غلیه سرمایه‌محوری بر فرهنگ‌محوری در جامعه باشیم

استفاده تکراری از بازیگران در سطح متوسط به پایین حرفه‌ای که به لطف جراحی‌های متعدد زیبایی ظاهر متفاوت‌تری را خلق کرده و خود به نوعی مروج تشویق جوانان به ویژه بانوان برای انجام عمل‌های زیبایی و پوشیدن برندهای پوشاک خارجی هستند، چه عایدی فرهنگی می‌تواند برای مخاطبان و بینندگان رسانه‌ای به ظاهر فرهنگی داشته باشد؟

متاسفانه در شرایطی که هیچ نظارتی بر کیفی‌سازی تولید در شبکه نمایش خانگی نشده و اصولا ساز و کار نظارتی برای اعطای مجوزها وجود ندارد، کمتر می‌بینیم تولیدکنندگانی که خود را مقید به رعایت حداقل معیارهای اخلاقی و فرهنگی بدانند.

شبکه نمایش خانگی در حد استانداردها ظاهر نشد

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در این باره به خبرنگار شبکه خبری تهران نیوز، گفت: شبکه خانگی در نوع خود ظرفیت فرهنگی خوبی محسوب می‌شود، اما مهم این است که چه اندازه از آن در جهت رشد و بالندگی جامعه استفاده کنیم.

غلامرضا منتظری اظهار کرد: با وجود این ماهیت، متاسفانه شبکه نمایش خانگی در حد استانداردها ظاهر نشده و در مواردی با ماهیت فرهنگی و دینی حاکم بر کشور در تناقضی آشکار است.

وی عنوان کرد: با توجه به آسیب‌های مبتلابه شبکه نمایش، کمیسیون فرهنگی مجلس در سال گذشته با برگزاری جلساتی با حضور کارشناسانی از وزارت ارشاد، خانه سینما و تئاتر موضوع را در دستور کار قرار داده و مهمترین آسیب‌های این حوزه را شناسایی کرد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس خاطرنشان کرد: با ورود به 1400 و فراغت مجلس از پرداختن به مسائلی مانند اصلاح لایحه بودجه، در آینده نزدیک مجددا این کمیسیون جلساتی را با محوریت بررسی نواقص و خلاهای موجود در حوزه شبکه نمایش خانگی و دستور کار مشخص به طور مفصل‌ و کارشناسی شده‌تری برگزار می‌کند.

شبکه نمایش متولی مشخص نظارتی ندارد

منتظری در بیان راهکارهای پیش‌رو برای عبور از آسیب‌های موجود در این عرصه، تاکید کرد: هم‌اکنون اختلاف دیدگاه‌هایی بین وزارت ارشاد و صدا و سیما در این باره وجود دارد، بنابراین یکی از مباحث جدی تعیین تکلیف مسوولیت اصلی ساماندهی و نظارت بر عملکرد این مجموعه‌ها است.

وی ادامه داد: نمی‌توان به دنبال اجرای ابعاد نظارتی بر روند فعالیت فعالان شبکه نمایش خانگی بود، آن هم در حالی که گاه مجوز اولیه را وزارت ارشاد صادر می‌کند، اما تائید نهایی با نهاد و دستگاه دیگری است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: برای سر و سامان دادن به شبکه نمایش خانگی چند کار باید به طور همزمان انجام شود، در وهله اول باید وزارت ارشاد، صدا و سیما و دیگر دستگاه‌های مسوول در این زمینه باید در مدل نظارتی خود تجدید نظر کرده و آن را تقویت کنند.

اعمال مدیریت واحد؛ راه‌حل رفع خلاها

منتظری اظهار کرد: بر اساس بررسی‌های انجام شده در کمیسیون فرهنگی مجلس، ایجاد سامانه جامع نظارتی می‌تواند بخش زیادی از خلاها و کاستی‌های نظارت بر این عرصه را رفع کند، از سوی دیگر به منظور جلوگیری از پاس‌کاری و موازی‌کاری‌ها باید مدیریت واحدی تعریف و اعمال شود.

وی بیان کرد: در این راستا کمیسیون فرهنگی می‎‌کوشد جلسات کارشناسانه در این باره را تا رسیدن به مدل قابل دفاعی برای نظارت بر این مجموعه‌ها استمرار بخشد که در آن صورت با رفع نواقص موجود، کاستی‌ها در حوزه تولید محتوا نیز تا حدود زیادی حل می‌شود.

انتهای پیام/*

کد خبر 657080

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =