کد خبر 657212
۲۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۶
تولیدات دانشگاهی، بیگانه با مشکلات کشور

عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی گفت: در حالی رشد کمی تولیدات علمی در مراکز دانشگاهی کشور بالا است، اما در عمل نتوانسته‌اند دردی را در درمان کرده و گرهی را باز کنند.

مهرداد ویسکرمی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس فرهنگی شبکه خبری تهران نیوز، اظهار کرد: معتقدم در مباحث مربوط به دانشگاه‌ها و آموزش عالی بسیار جای کار وجود دارد که کمیسیون آموزش تاکنون ورود جدی به این عرصه نداشته و طرحی اساسی را برای آن ارائه نکرده است.

وی عنوان کرد: مادامی که بسیاری از تحقیقات علمی جنبه صوری به خود گرفته و عملا کار علمی جهت‌دهی مبتنی بر شناسایی نیازها و ارائه راهکارهایی برای حل مشکلات در دانشگاه‌های انجام نمی‌شود، مقالات و پایان‌نامه‌های اساتید و دانشجویان عملا دردی را درمان نمی‌کند.

عضو کمیسیون آموزش مجلس با انتقاد از عدم کارایی و تناسب تولیدات علمی و پژوهشی دانشگاه‌ها با نیازهای موجود در جامعه، بیان کرد: مطالب علمی و تحقیقی بسیار زیادی به نگارش درآمده است، اما در عمل کاری را انجام نداده‌اند.

ویسکرمی اصلاح آسیب‌ها و چالش‌های موجود در حوزه تولید محتوای علمی در مراکز دانشگاهی و جهت‌دهی به آن‌ها برای حل بخشی از مشکلات موجود در جامعه را نیازمند آسیب‌شناسی دقیق و به دنبال آن اقدامات کارشناسانه و فنی دانست.

وی تاکید کرد: علاوه بر عوامل و نواقص یاد شده، باید گفت در بسیاری از موارد راه و مسیر حرکت هموار و روشن است، اما شهامت کافی برای اقدام و عمل وجود ندارد.

عضو کمیسیون آموزش شورای اسلامی تصریح کرد: اینکه در بسیاری از مسائل مشکلات و راه‌های عبور از آن‌ها روشن بوده اما شهامتی برای چاره‌اندیشی و عبور از آن‌ها وجود ندارد، خود نقطه اتکایی برای بقای آسیب‌ها و تکرار شرایط ناصحیح است.

ویسکرمی خاطرنشان کرد: معتقدم بهترین و کارآمدترین راه‌حل برای ورود به مسائل آموزش عالی و اقدامات ماندگار و اثربخش در این حوزه را مستلزم استفاده از ظرفیت‌های مرکز پژوهش‌های مجلس است.

انتهای پیام/*

کد خبر 657212

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =