کد خبر 657725
۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۹
چهره‌های انتخاباتی 1400 را بشناسیم

با ورود به 1400 و با اعلام رسمی حضور برخی چهره‌ها در انتخابات ریاست جمهوری و البته خبرهای غیررسمی از احتمال حضور برخی دیگر، بازار گمانه‌زنی‌ها به‌شدت داغ شده است.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز - مژگان شمس در یادداشتی نوشت: سیزدهمین دوره انتخابات ریاست ‌جمهوری ایران در 28 خرداد ماه 1400 همزمان با انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا و انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود.

در این دوره از انتخابات مردم با حضور در پای صندوق‌های رای هشتمین رئیس‌جمهور ایران را انتخاب می‌کنند، همچنین با توجه به دو دوره متوالی ریاست جمهوری در دولت‌های یازدهم و دوازدهم، حسن روحانی رئیس جمهور فعلی کشورمان حق نامزد شدن در انتخابات پیش‌رو را ندارد.

با عبور از 99 و ورود به صده جدید با آغاز سال 1400 به مرور شاهد گرم شدن تنور انتخابات هستیم و برخی از چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی و اجرایی کشور آمادگی خود را برای کاندیداتوری در انتخابات خرداد ماه امسال اعلام می‌کنند.

البته منابع غیر رسمی از احتمال حضور برخی دیگر که عمدتا از چهره‌های شاخص و رجال سیاسی به نام کشور هستند، خبر می‌دهد اما این افراد هنوز به صورت رسمی حضور خود را در کارزار انتخاباتی اعلام و تائید نکرده‌اند.

در میان اسامی که اخبار رسمی و غیرررسمی از حضورشان در این عرصه انتخاباتی خبر می‌دهد، شخصیت‌های نظامی، برخی وزرای دولت‌های پیشین، نمایندگان ادوار مجلس، روسای برخی قوا، شماری از نمایندگان مجلس یازدهم، نمایندگانی از پارلمان شورای شهر، برخی وزرای دولت دوازدهم و نمایندگانی از احزاب و تشکل‌های سیاسی دیده می‌شود.

بر این اساس تاکنون حضور 55 چهره سیاسی و مدیر اجرایی در انتخابات ریاست جمهوری 1400 قطعی شده و یا احتمالی است، با این تفاسیر ترافیک و تردد در مسیر پاستور بسیار زیاد و شاید فراتر از حد انتظار است.

همچنین بعید نیست در فرصت باقی‌مانده تا زمان ثبت نام کاندیداها افراد و چهره‌های دیگری به این لیست بالابلند اضافه و یا از آن کم شوند.

البته قطعاً تعداد زیادی از این چهره‌ها قرار است نقش پوششی را برای گزینه اصلی‌تر ایفا می‌کنند، از این‌رو به احتمال زیاد در روزهای آینده و با نزدیک شدن به زمان انتخابات خبرهایی مبنی بر انصراف برخی‌ها شنیده می‌شود و آمار نهایی به مراتب بسیار کمتر از اینها خواهد بود.

رقابت اصلی البته بین نامزدهای دو حزب سیاسی اصولگرا و اصلاح‌طلب خواهد بود، البته در این کارزار کار برای نمایندگانی از جبهه اصلاحات به مراتب سخت و با احتمال ریسک بالاتر همراه است، چرا که عملکرد ضعیف دولت روحانی تهدیدی جدی برای اقبال عمومی نسبت به آن‌ها به حساب می‌آید.

دولت تدبیر و امید در فرصت 8 ساله کارنامه قابل دفاعی نداشته و بخش عمده شعارهای انتخاباتی در همان فضای تبلیغاتی مانده و رنگ واقعیت به خود ندیده‌اند که حاصل آن نارضایتی عمومی است، بنابراین کار برای گزینه‌ یا گزینه‌های نهایی جبهه اصلاحات بسیار دشوار است چرا که شاید دیگر برگ برنده همراهی مردم را در دست نداشته باشند.

با توجه به فضای بسیار نابسامان در حوزه اقتصادی و تنگناهای معیشتی به عنوان مهمترین نقطه ضعف دولت روحانی، کاندیداها عمدتا شعارهای تبلیغاتی خود را حول محور مسائل اقتصادی و رفاه مردم متمرکز کرده‌اند.

در روزهایی که دولت تدبیر کارنامه عملکردی برای ارائه ندارد و از طرفی خواهان آن است که رئیس جمهور بعدی گزینه انتخابی از  طیف اصلاحات باشد، با یک سیاست انتخاباتی بار دیگر اذهان عمومی را متوجه موضوع برجام کرده، تا از آن به عنوان دستاویزی برای پیروزی اصلاح‌طلبان در این عرصه انتخاباتی استفاده کند.

دولتی که در عمل پس از سال‌ها مذاکره، مصامحه و واگذاری امتیازات داوطلبانه در نهایت هیچ ثمره و عایدی را از برجام نصیب کشور و ملت نکرد، اکنون با چنگ زدن به طناب پوسته برجام می‌کوشد در اذهان عمومی اینگونه وانمود کند که علاقمندی‌هایی در دولت بایدن برای نشستن دوباره پای میز مذاکره وجود دارد و این یعنی کاهش تحریم‌ها و بهبود اوضاع.

در حقیقت دولت روحانی می‌کوشد با دمیدن دوباره در کالبد بی‌جان برجام از آن کارنامه عملکردی غیرواقعی برای دولت تدبیر و امید و از سویی برگ برنده‌ای برای اصلاح‌طلبان در انتخابات 1400 بسازد.

در مقابل نیروهای انقلابی و شخصیت‌های سیاسی طیف اصولگرایان با بازخوانی کارنامه خالی از دستاورد دولت روحانی و ضعف‌های بسیار آشکار و روشن آن در عرصه‌های اقتصادی و سیاسی به ویژه سیاست بین‌الملل، نگاه‌ها را متوجه واقعیت‌های جامعه کرده و مردم را از تکرار اشتباهات اینچنینی بازمی‌دارند.

انتهای پیام/*

کد خبر 657725

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =