پیامدهای مثبت و منفی افزایش نرخ تضمینی گندم

نرخ خرید تضمینی گندم هرچند دیرهنگام و در فصل برداشت برای سال 1400 به قیمت هر کیلو 5 هزار و 500 تومان تعین شده است.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز سرویس اقتصادی، دولت هر سال طبق قانون برای سال بعد باید نرخ خرید تضمینی گندم برای کشاورزان را اعلام کند تا گندمکاران بتوانند برای کشت‌های سال بعد خود با این نرخ برنامه ریزی کنند. امسال این نرخ همان نرخ سال گذشته یعنی 4هزار تومان اعلام شده این در حالی است که تجربه نشان داده هرجا میزان نرخ خرید تضمینی گندم معقول‌تر و براساس تورم روز بوده میزان تولید گندم‌کاران نیز افزایش یافته و به نوعی نرخ خرید تضمینی گندم به مشوقی برای گندم‌کاران تبدیل شده است.

از سویی بر اساس آمار آنجا که نرخ خرید تضمینی گندم توسط دولت منطقی نبوده و نتوانسته انتظارات گندم‌کاران را برآورده سازد واردات این محصول استراتژی افزایش یافته است.

با توجه به تورم حدود 50 درصدی در سال 99 و در ادامه آن سال 1400، نرخ خرید تضمینی گندم بر اساس این معیار حتی از نرخ سال 90 نیز کمتر است و این سبب کاهش انگیزه گندم‌کاران در تحویل گندم‌هایشان به سیلوهای کشور شده است.

بر این اساس آمارها همچنین نشان می‌دهد حمایت دولت از تولید داخلی از سال 97 سقوط چشمگیری داشته به‌گونه‌ای که رغبت کشاورزان در این سال‌ها برای تولید بیشتر گندم کاهش یافته است و این می‌تواند به روند تولید محصولات کشاورزی به ویژه گندم صدمه جبران ناپذیری وارد سازد و به مصداق دریافت مالیات از کشاورزان داخلی طی این سال‌ها است.

بر اساس محاسبات تعین میزان نرخ گندم، نرخ این محصول برای امسال با احتساب همه هزینه‌های تولید باید 4 هزار و 537 تومان باشد که البته این نرخ مربوط به شهریور سال گذشته است و این در حالی است که نرخ تورم سال گذشته 40 درصد بود که با احتساب نرخ تورم قیمت خرید تضمینی گندم به 5 هزار و 500 تومان می‌رسد اما دولت اعلام کرده که گندم را به بهای همان 4 هزار تومان از گندم‌کاران خریداری می‌کند.

آسیب‌های پایین بودن نرخ خرید تضمینی گندم

از مشکلات تولید گندم در کشور این است که همواره نرخ خرید تضمینی گندم از نرخ‌های جهانی پایین‌تر است و اینکه این قیمت‌ها دیرهنگام اعلام می‌شود در حالی که باید در زمان مناسب اعلام شود تا کشاورزان بتوانند برنامه ریزی مناسب داشته باشند. از دیگر معضلات این گونه قیمت‌گذاری این است که قیمت گندم در کشورهای همسایه بالاتر از این نرخ است بنابراین همواره گندم تولید داخلی به این کشورها قاچاق می‌شود.

همچنین بالا بودن قیمت کشت‌های جایگزین مانند دانه‌های روغی در کشور سبب می‌شود گندم‌کاران به جای کشت گندم به کشت این محصولات که سود بیشتری برای آن‌ها دارد رو بیاورند. علاوه بر این‌ها مشکلات و ضعف‌های ناشی از مکانیزاسیون صنعت کشاورزی در کشور نیز از دیگر مشکلات تولید گندم است.

از سویی تعین قیمت خرید تضمینی گندم نیز بر اساس سیاست‌هایی باید منطقی باشد چرا که اگر بالاتر از نرخ گندم خارجی باشد سبب سودجویی دلالان و فروش گندم خارجی به اسم تولید داخلی شده و این امر سبب کاهش کیفیت تولیدات داخلی می‌شود.

رئیس بنیاد ملی گندم‌کاران با اشاره به اعتراض گندمکاران به قیمت‌های سال گذشته از اصلاح قیمت‌ها بر اساس اعلام تشکل‌های شش‌گانه بخش کشاورزی خبر داد و گفت: این قیمت 5 هزار و 500 تومان مشخص شده است.  

به گفته وی گندم‌کاران با وجود اعلام دیرهنگام این قیمت‌ها به‌دلیل تصویب طرح دوفوریتی مجلس در لغو قیمت‌های قبلی موافق این نرخ گذاری جدید هستند.

انتهای پیام/*

کد خبر 658484

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =