میزان عرضه و تقاضای خودرو در بازار متناسب نیست

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: تقاضای خرید خودرو به هر دلیلی بیشتر از عرضه آن است و این باعث شده قیمت خودرو دو نرخی شود.

مصطفی طاهری در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس اقتصادی شبکه خبری تهران نیوز با اشاره به عوامل موثر در قیمت‌گذاری خودرو اظهار داشت: عوامل متعددی در قیمت‌گذاری خودرو موثر است و شاخص‌ترین علت و مشکلی که امروز با آن مواجه هستیم یکسان نبودن میزان عرضه و تقاضا است به این معنی که امروز تقاضا به هر دلیلی بیشتر از عرضه است و این باعث شده قیمت خودرو دو نرخی شود.

وی تفاوت قیمت خودرو درب کارخانه و بازار را از عوامل افزایش قیمت خودرو دانست و گفت: برای حل این معضل یا عرضه را به حد کافی باید بالا ببریم و یا تقاضا را کاهش دهیم اما افزایش قیمت‌ها متناسب با تورم قابل قبول به نظر می‌رسد.

بیشتر بخوانید:

نوسانات نرخ ارز تاثیری بر قیمت خودرو ندارد

معرفی پرفروش‌ترین خودروی هیبریدی شاسی بلند

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی با بیان راهکارهایی برای رفع مشکل قیمت‌گذاری خودرو عنوان کرد: عرضه خودرو در بورس می‌تواند قیمت‌ها را به تعادل برساند به این صورت که قیمت پایه توسط شورای رقابت اعلام می‌شود و با ایجاد رقابت، قیمت‌ها تک نرخی می‌شود که در این صورت افزایش قیمت پایه منجر به تولید بیشتر شود و اگر این اتفاق بیفتد قیمت‌ها تک نرخی می‌شود.

وی افزود: سیاست غلطی که در کشور ما وجود دارد این است که در همه جای دنیا از تولید حمایت می‌کنند و باید این حمایت‌ها صورت پذیرد اما این حمایت‌ها زمان دار است و تا بی‌نهایت نیست اینکه همیشه به گونه‌ای وانمود شود که باید حمایت کنیم تا سودی ببریم همواره در کشور ما بوده است.

طاهری بیان داشت: برای تک نرخی کردن قیمت خودرو، عرضه آن در بورس راهکار مناسبی است چراکه در این صورت قیمت خودرو با بازار آزاد تفاوتی ندارد و اگر بعد از خرید در بورس تا سه سال قصد فروش آن را داشته باشند باید براساس قوانین جدید مالیات سنگین پرداخت کنند و همین امر تقاضا را کاهش می‌دهد و قیمت‌ها را به قیمت شورای رقابت نزدیک می‌کند و اینگونه خودرو ساز مجبور می‌شود هزینه‌ها را کم کند نه این‌که قیمت‌ها را افزایش دهد.

وی با بیان این‌که 30 درصد قطعات خودروها وارداتی و وابسته به نرخ ارز است، تصریح کرد: تا زمانی که قیمت ارز تغییر نکرده قیمت قطعات وارداتی نیز ثابت است. قیمت 70 درصد قطعات تولید داخل نیز به دلیل واردات مواد اولیه تولید آنها از خارج از کشور وابسته به ارز است که قیمت آنها نیز با نوسان نرخ ارز بالا و پایین می‌روند بنابراین حدود. 80 درصد قیمت یک خودور بسته به قیمت دلار و تورم‌های داخلی است.

انتهای پیام/*

کد خبر 659170

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =