تشکیل اتاق عملیاتی جهت تامین امنیت پایدار در دریای مدیترانه

خبرگزاری اسپوتنیک روسیه خبر داد، اتاق عملیاتی بین ایران، روسیه و سوریه به منظور تامین امنیت پایدار تردد کشتی های ایرانی و روسی در دریای مدیترانه جهت ارسال مواد نفتی و غذایی به سوریه تشکیل شده است.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، خبرگزاری روسی امروز یکشنبه، در خبری که در رسانه‌های سوریه بازتاب یافت، به نقل از یک منبع آگاه افزود: در این خصوص جلسات فشرده‌ای طی روزهای گذشته بین نمایندگان ایران، روسیه و سوریه با هدف شکستن محاصره اقتصادی کُشنده آمریکا و اروپا علیه مردم سوریه برگزار شده است.  

این منبع گفته که پس از سرقت نفت سوریه توسط ارتش آمریکا و شبه نظامیان مورد حمایت آن در شمال سوریه و قاچاق آن‌ها به عراق و جلوگیری از رسیدن تانکرهای حامل سوخت به بنادر سوریه، کمبود سوخت یکی از بزرگترین بحران هایی است که سوریه طی دهه‌های گذشته شاهد آن بوده است. وی اضافه کرده که کار اتاق یاد شده در وهله اول، هماهنگی چند جانبه برای تامین نیازهای نفتی و رسیدن سوخت به بنادر سوریه است، 

منبع یاد شده همچنین ادعا کرده که بر اساس هماهنگی‌های انجام شده و مصوب توسط کمیته یاد شده، کشتی‌های جنگی روسیه به منظور تامین امنیت نفتکش‌های ایرانی در برابر هرگونه حملات و جلوگیری از دزدی‌های دریایی از این نفکتش‌ها، آن‌ها را تا رسیدن به آب‌های سرزمینی سوریه اسکورت می‌کنند.  

این منبع در مورد مکانیزم عملکرد کشتی‌های حامل نفت خام گفت: تامین واردات نفت سوریه طی دوره آینده از طریق تجمیع تعدادی از نفتکش‌های ایرانی و ارسال آن‌ها در قالب یک دسته واحد به سوریه مشروط بر اینکه ناوگان دریایی روسیه در مدیترانه حداقل تا پایان امسال امنیت دسترسی آن‌ها به بنادر سوریه را به طور مداوم بر عهده بگیرد، ادامه خواهد یافت.  

به گفته این منبع سازوکار جدید در روزهای گذشته کشتی‌های جنگی روسیه با مراقبت از چهار نفتکش ایرانی که نفت خام و گاز طبیعی حمل می‌کردند دسترسی آن‌ها به آب‌های سرزمینی سوریه را تضمین کردند. 

این منبع با خودداری از معرفی مبدا ارسال این کشتی‌ها به منظور جلوگیری از مانع تراشی و هدف قراردادن آن‌ها در آب‌های آزاد، اضافه کرد: در روزهای آینده تعدادی کشتی حامل مواد غذایی و برخی کالاهای اساسی که در صنایع دارویی کاربرد دارد وارد آب‌های سرزمینی سوریه خواهد شد.  

وی هماهنگی اخیر سه جانبه بین ایران، روسیه و سوریه را در قالب تفاهمات استراتژیک توصیف کرد و افزود: بر اساس این هماهنگی بیشتر نیازهای بازار سوریه به کالاها و مواد اساسی تامین خواهد شد و این موضوع طی چند روز آینده بصورت واقعی عملیاتی خواهد شد. 

بر اساس گزارش اسپوتنیک همزمان با آن (حرکت نفتکش‌های ایرانی) ، کشتی‌های باری روسیه در چارچوب قراردادهای منعقد شده در زمان‌های قبلی که در حال اجراست، مقادیر زیادی گندم را به سوریه حمل می‌کنند و پیش بینی می‌شود که انتقال گندم روسیه تا پایان ماه ژوئن آینده ادامه داشته باشد و این بدان معناست که سوریه نیازهای خود را از آرد تا اواسط سال 2022 تأمین می‌کند. 

ورود پی در پی منابع گندم به سوریه نشاندهنده آغاز برچیدن بحران عمیق نان در این کشور است که سوری‌ها بر اثر قاچاق ذخایر گندم این کشور به کشورهای همسایه توسط ارتش آمریکا تجربه می‌کنند. 

فصل گذشته سلسله آتش سوزی های ویرانگر در زمین‌های کشاورزی مناطق شرق سوریه که از آن به عنوان سبد غذایی سوریه یاد می‌شود، بخش بزرگی از گندم و محصولات کشاورزی این مناطق را از بین برد.  

سوریه، ارتش آمریکا و ستیزه جویان مورد حمایت آن را به آتش سوزی‌های عمدی با هدف کمبود مایحتاج عمومی مردم به منظور فشار بر دمشق متهم کرده است.   

منبع:ایرنا
انتهای پیام/
کد خبر 659289

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =