بی‌تأثیری طرح دریافت مالیات از خانه‌های خالی برروی قیمت مسکن

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: تأثیرگذاری طرح دریافت مالیات از خانه‌های خالی بر کاهش قیمت مسکن نهایتاً پنج درصد است و قیمت اجاره‌ها را هم خیلی کاهش نمی‌دهد.

علیرضا پاک‌فطرت، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس اقتصادی شبکه خبری تهران نیوز درباره وضعیت قیمت مسکن در سال 1400 اظهار داشت: من فکر می‌کنم از نیمه دوم سال 140، قیمت مسکن راکد خواهد شد و حتی مقداری هم قیمت مسکن به خصوص مسکن لوکس کاهش می‌یابد.

وی افزود: با رکود بازار مسکن و کاهش قیمت آن، پول‌های سرگردان به سمت بازار مسکن روانه می‌شود. پول‌های سرگردانی که نه جذب بازار سرمایه می‌شوند و نه جذب بازار ارز؛ بنابراین با رکود بازار مسکن انتظار می‌رود که پول‌های سرگردان به این سمت سوق پیدا کند.

نماینده مردم در مجلس یازدهم گفت: متأسفانه اقتصاد کشور دست عده‌ای خاصی است و این عده خاص می‌دانند چه زمانی باید دلار یا سهام بخرند و چه زمانی باید بفروشند و این مسئله سبب زیان مردم شده اما وقتی مردم در بازار مسکن سرمایه‌گذاری کنند هم صاحب خانه می‌شوند و هم به رونق اقتصادی کمک خواهند کرد و حداقل 30 درصد اشتغال در کشور ایجاد کند.

پاک‌فطرت درباره طرح دریافت مالیات از خانه‌های خالی بیان داشت: این طرح هنوز به مرحله اجرا در نیامده و فعلاً مشغول جمع‌آوری اطلاعات و نام‌نویسی هستند. به نظر من این طرح کمی عجولانه نوشته شده است؛ یعنی اینکه گفته‌ایم هر کسی با کد ملی خود می‌تواند یک خانه در شهر محل سکونت خود داشته باشد و یک خانه هم در شهری که فرزند دانشجو دارد یا به آن شهر رفت‌وآمد دارد، داشته باشد و اگر بیش از خانه دارد باید یا آن را اجاره دهد یا اینکه به قیمت اجاره باید مالیات دهد که دومی خیلی برای صاحب ملک سنگین خواهد بود.

او ادامه داد: اما یک ایرادی به آن وارد است که مثلاً اگر پدری چند فرزند پسر دارد و فرزندانش در شرف ازدواج هستند و پدر هم می‌خواهد آنها را نزد خود نگاه دارد و در هرکدام از این واحدهای مسکونی سکنا دهد، اما نمی‌خواهد این واحدهای مسکونی را به‌نام فرزندانش بزند، او باید چکار کند؟ این یکی از ایرادات طرح است و من پیشنهاد دادم که این طرح شامل کسانی شود که بیش از پنج خانه دارند و به خصوص افرادی که ده‌ها واحد مسکونی بدن سکنه دارند و اهداف سوداگرایانه را دنبال می‌کنند.

عضو کمیسیون عمران مجلس ایراد دیگر این طرح را این‌گونه بیان کرد: همچنین اینکه هر کسی یک واحدی را دارد و بخواهد در سامانه ثبتش کند، مشکلی را برای اداره دارایی و دولت به وجود خواهد آورد و چون این مشکل به وجود می‌آید، افراد سوداگر از این فرصت سوءاستفاده خواهند کرد و خود اداره دارایی باید وارد شود و از افراد اصلی به خصوص بانک‌ها و دولت شروع کند.

به گفته او؛ من فکر می‌کنم تأثیرگذاری این طرح بر کاهش قیمت مسکن نهایتاً پنج درصد است و قیمت اجاره‌ها را هم خیلی کاهش نخواهد داد.

انتهای پیام/*

کد خبر 659336

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =