بازگرداندن 30 میلیون دلار از پول های بلوکه شده ایران

رییس اتاق بازرگانی ایران و کره جنوبی از آزادسازی بخشی از پول‌ های بلوکه‌ شده ایران در این کشور بابت خرید واکسن ویروس کرونا و دارو خبر داد.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، «حسین تنهایی» روز چهارشنبه اظهار داشت: به اجرایی شدن تفاهمنامه های میان دو کشور بسیار امیدوار بودیم اما تاکنون درصد اندکی از آنها انجام شده است.

آزادسازی دلارهای ایران برای خرید واکسن و دارو

وی با بیان اینکه ۳۰ میلیون دلار از کل پول های ایران بابت خرید واکسن کرونا و اقلام دارویی از کره جنوبی پرداخت شده است، خاطرنشان کرد: مقرر شده بود یک میلیارد دلار بدهی این کشور به صورت نقدی به ایران پرداخت شود اما تاکنون در عمل شاهد اجرای آن نبوده ایم.

تنهایی با بیان اینکه مذاکرات برجام از اهمیت بالایی برخوردار است، تاکید کرد: در صورت اجرایی شدن این توافقنامه روند بازگشت بدهی کره جنوبی به ایران تسهیل شده و سرعت می یابد.

تاریخچه ماجرا

از سال ۲۰۱۸ هفت میلیارد دلار پول فروش نفت ایران در دو بانک کره جنوبی بلوکه شد و از آن زمان تاکنون مذاکرات بسیاری برای پرداخت این بدهی از سوی سئول به ایران انجام شده است.

در یک ماه گذشته نخست وزیر کره جنوبی به ایران سفر کرد و در نشست مسئولان دو کشور، در زمینه نحوه جابجایی و مصرف بخشی از منابع بانکی ایران در کره جنوبی توافق شد.

میزان پول بلوکه شدن ایران در کره جنوبی، حدود هفت میلیارد دلار اعلام شده است.

منبع : رکنا
انتهای پیام/
کد خبر 659897

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =