تلاش ایران برای تولید و بازپس‌گیری سهم خود از بازار نفت

تشدید تحریم‌های نفتی ایران و در پی آن شیوع ویروس کرونا سبب تقلیل بازارهای نفتی ایران و کاهش تولید و فروش آن در میان کشورهای تولید و صادرکننده نفت شد.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز - سرویس اقتصادی، در طول یک سال و نیم گذشته بازار نفت جهان به شدت دچار مشکل عدم توازن ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا و کاهش رشد اقتصادی بر سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی به‌ویژه در بخش‌های نوظهور اقتصادی است که بیشترین میزان مصرف نفت را به خود اختصاص می‌دهند.

در همین مدت زمان بسیاری از پروژه‌های اقتصادی مهم دنیا به‌دلیل شرایط ناشی از این بیماری به تعطیلی کشیده شده و هیمن امر میزان تقاضا برای خرید نفت را کاهش داده و سبب ترافیک تولید در بازارهای نفتی و عدم فروش کافی و در نتیجه کاهش تولید در کشورهای تولید کننده شد.

کرونا و کاهش تقاضا برای خرید نفت

تقاضا برای نفت در بازار جهانی کاهش پیدا کرده و این مسئله باعث شده کشورهای تولید کننده نفت در موضوع تولید و عرضه دچار مشکل شوند. این در حالی است که براساس پیش‌نویس سندی دولتی از روسیه، این کشور انتظار دارد آثار ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا در مصرف جهانی نفت و فرآورده‌های نفتی تا سال‌های ۲۰۲۳ - ۲۰۲۴ ادامه داشته باشد.

تولید جهانی نفت و سوخت‌های مایع در سال ۲۰۲۰ کاهش یافت و به ۹۴ میلیون و ۲۵۰ هزار بشکه در روز رسید، زیرا همه‌گیری ویروس کرونا سبب قرنطینه کشورها، توقف ۸۰ درصد از ترافیک هوایی و یک‌چهارم ترافیک جاده‌ای در اوج خود و کاهش مصرف سوخت شد. این رقم در سال ۲۰۱۹، ۱۰۰ میلیون و ۶۱۰ هزار بشکه در روز بود.

علیرضا رحمانی، کارشناس نفت و انرژی در این خصوص به خبرنگار سرویس اقتصادی شبکه خبری تهران نیوز گفت: پیش از همه گیری ویروس کرونا کشورها صادر کننده نفت به‌ویژه اوپک و نهادی که اخیرا در کنار اوپک تاسیس شده به نام اوپک پلاس سازوکاری را برای مدیریت بازار نفت و ایجاد تعادل و توازن در حوزه عرضه و تقاضا ایجاد کردند که بتواند به تثبیت قیمت نفت کمک کند که این سازوکار همان فریز نفتی بود.

کاهش تولید در نتیجه توافقات اوپک

وی افزود: کشورهای تولید کننده عمده نفت در اوپک و غیر عمده مانند روسیه موافقت کردند که به میزان مشخص و در فواصل مشخص تولید خود را افزایش ندهند و چه بسا کاهش دهند و این عدم افزایش تولید نفت به مدیریت عرضه نفت در بازار کمک کرد و تا حدی به تثبیت قیمت نفت انجامید البته همه گیری کرونا مجددا بازارهای نفت را دچار عدم توازن و کاهش قیمت کرد و باز هم کشورهای تولید کننده نفت در مبنای اوپک پلاس این سیاست را دوباره در پیش گرفتند و جالب اینکه در دولت ترامپ هم که سیاست افزایش تولید را به شدت دنبال می‌کرد و در مواجهه با اوپک و اوپک پلاس گام بر می‌داشت با سیاست‌های فریز نفتی اوپک همراه شد تا قیمت نفت بیش از حد کاهش پیدا نکند.  

این کارشناس نفت و انرژی بیان کرد: خوشبختانه قیمت نفت ماه‌های گذشته با توجه به پایبندی کشورهای عضو اوپک پلاس نسبت به سهمیه‌های تعین شده در حد معقولی تثبیت شده و حتی با توجه به آغاز واکسیناسیون عمومی در سطح جهانی و افزایش امیدها به مهار ویروس کرونا قیمت نفت روند افزایشی را در ماه‌های اخیر به خود گرفته و امروز کشورهای تولید کننده نفت به وضعیتی تثبیت شده در بازار نفت رسیده‌اند.

معافیت ایران از فریز نفتی

وی توضیح داد: ایران، ونزوئلا و لیبی که در سال‌های اخیر تحت تحریم‌های نفتی آمریکا قرار داشته‌اند براساس توافقی که در اوپک و اجلاس فوق العاده اوپک پلاس در سال‌های اخیر صورت گرفته معمولا از فریز نفتی معاف بوده‌اند و کشورهایی که در شرایط عادی تولید نفت قرار داشته‌اند مشمول فریز نفتی بوده‌اند. اگر این سه کشور به وضعیت قبل تولید و عرضه خود در بازار نفت برسند که در مورد ایران این میزان در حدود تولید ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه نفت در روز است، می‌تواند مشمول این طرح قرار بگیرد و حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار بشکه نفت کمتر سهمیه تعین شده و عادی خود داشته باشد اما معمولا در سال‌های اخیر که طرح فریز نفتی انجام شده ایران به صورت اجباری و تا حدی تفاهمی در سطح اوپک از شمول این طرح پیروی کرده است.

تجربه موفق ایران در بازگشت به بازارهای نفتی

رحمانی با بیان اینکه صنعت نفت ایران مشکل زیادی در بازگشت به بازارهای نفتی ندارد، عنوان کرد: به دلیل اینکه تجربه ایران در سال‌های اخیر بعد از اجرای برجام که تحریم‌های نفتی برداشته شد بر خلاف همه پیش بینی‌ها و همه کارشکنی‌هایی که در سطح بازار جهانی نفت مانند عربستان صورت می‌گرفت، خیلی زود به بازار برگشت و تولید خود را به سطح ۴ میلیون بشکه در روز رساند و این قابل پیش بینی نبود به این دلیل که ایران از ماه‌ها قبل از برجام آمادگی سخت افزاری و نرم افزاری خود را برای افزایش تولید ایجاد کرده بود و برخلاف همه فشارها و کارشکنی‌ها که بعضا در داخل هم شاهد آن بودیم، این کار را ظرف مدت دو ماه انجام داد و مشتریان و بازار خود را پس گرفت.

وی با تصریح بر اینکه کارشکنی‌های گذشته امروز کمتر شده و حتی کشورهای تولید کننده نفت رویکرد گذشته را اندارند، گفت: فضای اوپک پلاس فضای تفاهم آمیزی است و ایران می‌تواند امیدوار باشد که همراهی نسبی کشورهای تولید کنندده نفت در اوپک و اوپک پلاس را داشته باشد و فضا را باز کنند از سویی بازار نفت نیز برای ایران احترام یژه‌ای قائل است و نقش ایران در تولید نفت و تعین قیمت آن بسیار اثرگذار است.

انتهای پیام/*

کد خبر 659907

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =