کد خبر 660028
۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۴:۰۰
مجلس تعطیل نیست

طبق روال هرساله، جلسات علنی مجلس شورای اسلامی در ماه مبارک رمضان با یک ساعت تأخیر از ساعت ۹ آغاز و با یک ساعت تأخیر نیز ساعت ۱۳ به پایان میرسد چرا که طبق قانون »آییننامه داخلی مجلس«، جلسات علنی مجلس چهارساعته است.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، طبق روال هرساله، جلسات علنی مجلس شورای اسلامی در ماه مبارک رمضان با یک ساعت تأخیر از ساعت ۹ آغاز و با یک ساعت تأخیر نیز ساعت ۱۳ به پایان میرسد چرا که طبق قانون »آییننامه داخلی مجلس«، جلسات علنی مجلس چهارساعته است. البته بعضا بخشی از این جلسات غیرعلنی برگزار میشود. جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی نیز ساعت حدود ۹ به ریاست محمدباقر قالیباف آغاز شد.

سؤالهای احمدعلی رضا بیگی نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو )یک فقره( و روح اله نجابت نماینده شیراز و زرقان و تعداد دیگری از نمایندگان )یک فقره( از  وزیر امور اقتصادی و دارایی مهمترین دستور کار این جلسه بود. البته اظهارات برخی نمایندگان نیز موردتوجه رسانهها قرار گرفت. قالیباف:مجلستعطیل نیست قالیباف در نطق پیش از دستور جلسه علنی روز سه شنبه مجلس گفت: ازآنجا که کشور در شرایط سخت کرونایی به سر میبرد و ا کثر قریب بهاتفاق شهرها و شهرستانها ازلحاظ گسترش ویروس کرونا به رنگ قرمز درآمدهاند، از دولت محترم و دستگاههای ذیربط میخواهیم در موضوع کنترل، قرنطینه و محدودیتها تالش مضاعفی انجام دهد تا روند صعودی گسترش این ویروس متوقف و کاهشی شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه از مردم عزیز و اقشار مختلف میخواهیم برای سلامتی خود و جامعه به رعایت پروتکلها توجه بیشتری داشته باشند، ادامه داد: از شرایط سخت اقتصادی آ گاهیم و همه توان مجلس و دولت، حمایتهای الزم از اقشار مختلفی است که به دلیل گسترش ویروس کرونا ناچار به تعطیلی کسبوکار خود شده و به همین دلیل آسیبدیدهاند. وی اضافه کرد: بر همین اساس ما در مجلس شورای اسلامی پیشقدم شده و از برگزاری برخی تجمعات مانند جلسات کمیسیونهای مختلف که هرچند پیشازاین نیز بر اساس پروتکلهای بهداشتی مقابله با کرونا برگزار میشد، جلوگیری کردیم، زیرا شرایط سخت کرونایی فعلی به توجه بیشتری نیاز دارد. قالیباف با اشاره به برخی خبرهای منتشرشده در رسانهها مبنی بر تعطیلی مجلس در هفته آتی تصریح کرد: مجلس هیچوقت تعطیل نیست، در حقیقت در هفته آینده به دلیل شرایط کرونایی، جلسات علنی خانه ملت برگزار نمیشود، اما نمایندگان نیز به حوزه های انتخابیه خود نیز نخواهند رفت. رئیس قوه مقننه کشور افزود: ر وسا و اعضای هیئتر ئیسه کمیسیو نها ی ا منیت ملی و سیاست خارجی، اقتصادی، صنایع و معادن، انرژی و بهداشت به دلیل شرایط کنونی کشور در حوزه بازار، موضوعات هستهای، بورس و بهویژه کرونا و بهداشت همچنان به فعالیت خود ادامه میدهند، اما جلساتی که در صحن علنی و کمیسیونها پیشازاین بهصورت رسمی تشکیل میشد، برگزار نخواهد شد.

وی بابیان اینکه ا گر شرایطی به وجود آید که در هفته آینده نیاز به تشکیل جلسه علنی باشد، حتما این کار را انجام میدهیم، ادامه داد: هفته دوم اردیبهشتماه که همزمان با شبهای لیلهالقدر است، نمایندگان برای سرکشی به حوزههای انتخابیه میروند. قالیباف با اشاره به شهادت سردار سرافراز اسالم محمد حجازی ادامه داد: به همه ملت عزیز، محضر فرمانده معظم کل قوا و خانواده معزز این شهید تسلیت و تعزیت عرض میکنم. رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان بابیان اینکه از سال ۱۳۶۲ از نزدیک با شهید حجازی آشنا بودم، افزود: ایشان فردی متدین و انقالبی بود؛ عزیزی که در مبارزات قبل از انقالب حضور داشت و پس از پیروزی انقالب اسلامی نیز وارد سپاه پاسداران انقالب اسلامی شد و تمام دوران دفاع مقدس را در جبهه های نبرد حق علیه باطل حضور داشت.

سازمان بسیج امروزرا مدیون زحمات سردار حجازی هستیم وی اضافه کرد: ایشان پس از اتمام دوران دفاع مقدس و در اوایل  دهه ۷۰ در شکلگیری نیروی مقاومت بسیج، چه زمانی که به  عنوان رئیس ستاد خدمت کرد و چه زمانی که جانشینی فرماندهی نیروی مقاومت بسیج را بر عهده داشت، عملکرد درخشانی از خود برجا گذاشت و سازمان بسیج امروز را مدیون زحمات این شهید هستیم.قالیباف تصریح کرد: شهید حجازی پس از دوران فوق، وارد نیروی سپاه قدس شد و در کنار سردار حاج قاسم سلیمانی یک دهه تالش کرد. ایشان توفیق مبارزه قبل از انقالب با رژیم ستمشاهی، حضور در ۸ سال دفاع مقدس و پیشرفت کشور را داشتند. رئیس مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه پیکر پا ک این شهید واالمقام امروز در شهرستان اصفهان تشییع خواهد شد، افزود: به مردم شهیدپرور و والیتمدار اصفهان تسلیت عرض میکنم.

جزئیات لغو جلسات علنی مجلس همچنین محمدحسین فرهنگی در حاشیه جلسه علنی سه شنبه با حضور در جمع خبرنگاران گفت: در ارتباط با جلسات مجلس و کمیسیونها مطالبی در روزهای اخیر در رسانهها مطر ح شد و رئیس مجلس هم امروز توضیح مختصری در جلسه علنی ارائه کرد. الزم است توضیح بدهم که تعطیلی برای نماینده، عمال معنایی ندارد، زیرا نمایندگان درگیر مسائل مختلف مرتبط با مجلس چه با جلسه و چه با تلفن هستند.وی افزود: آنچه باعث شد ما جلسه علنی را محدود کنیم این بود که پیشازاین، هفتهای که از ۱۱ اردیبهشتماه شروع میشد را برای حضور نمایندگان در حوزه های انتخابیه پیش بینی کرده بودیم، اما به دلیل اینکه در پیک کرونا قرار داریم و ما فضای کافی برای جلسات کمیسیونها نداریم و در صحن هم ارتباطات به گونهای است که نمایندگان نمیتوانند فاصله داشته باشند، مقرر شد هفته آینده جلسات صحن برگزار نشود. فرهنگی یادآور شد: البته کمیسیونهایی مانند، امنیت ملی و سیاست خارجی به دلیل ارتباط با مذا کرات هستهای، اقتصاد به دلیل ارتباط با تولید و صنعت، انرژی به دلیل ارتباط با مسائل هستهای و بهداشت به دلیل ارتباط با موضوع شیوع ویروس کرونا برای پیگیری مسائل مرتبط و مهم روز مشخص شدند که هیئترئیسه آنها پیگیر مسائل باشند و رئیس مجلس نیز با آنها در ارتباط خواهد بود، لذا جای نگرانی نیست که مسائل حساس کشور از رصد و پیگیری مجلس دور بماند. سخنگوی هیئترئیسه مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: بر همین اساس امروز تأ کید شد که مجلس هفته آینده جلسه علنی نداشته باشد، اما ا گر ضرورتی باشد جلساتی بهصورت آنالین و یا حضوری تشکیل خواهد شد.

منبع: رسالت

انتهای پیام/

کد خبر 660028

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =