مشورت آمریکا با اسرائیل قبل و بعداز جلسات مذاکره در وین

یکی از مقامات ارشد وزارت خارجه آمریکا با بیان اینکه مسیری طولانی در مقابل مذاکرات وین با تهران وجود دارد گفت: واشنگتن قصد ندارد به هر طریقی به تفاهم دست یابد.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز،  برخی رسانه‌های آمریکایی به نقل از یکی از مقامات ارشد وزارت خارجه آمریکا مدعی شده اند که گفتگوهای حاشیه کمیسیون برجام در وین بسیار آهسته صورت گرفته و دلیل آن نیز مستقیم نبودن مذاکرات میان مقامات ایران و آمریکا بوده است.

براساس این ادعا به برگزاری دور سوم گفتگوهای برجامی با ایران در وین، اشاره کرد گفت: آمریکا پیش و پس از هر دور از جلسات مذاکرات بسیاری را با اسرائیل انجام می‌دادیم.

وی با بیان اینکه آمریکا مجبور است تا تحریم‌های ایران را لغو کند، گفت: ما این موضوع را به اسرائیل اطلاع داده ایم که ممکن است به توافق هسته‌ای بازگردیم.

این مقام آمریکایی بر تداوم اختلافات مهم میان واشنگتن و تهران در وین، اشاره کرد و گفت: شاهد پیشرفت‌هایی در دور دوم مذاکرات در وین بودیم و اوضاع نسبت به یک هفته گذشته تغییر نیافته است.

وی با بیان اینکه ایران به خوبی می‌داند برای بازگشت به اجرای کامل برجام باید چه اقداماتی انجام دهد، گفت: برای بازگشت آمریکا به برجام در حال حاضر شفافیت بیشتری به اجرای کامل توافق هسته‌ای وجود دارد، اما این موضوع بدان معنا نیست که تهران و واشنگتن با یکدیگر اتفاق نظر دارند. مسیری طولانی‌تر از گذشته درجلوی روی ما قرار دارد.

خبرگزاری رویترز، به نقل از این منبع آمریکایی اعلام کرده است که، واشنگتن برخی از تحریم‌هایی که به عقیده آمریکا باید برای بازگشت به برجام برداشته شود را به تیم مذاکره کننده ایرانی ارائه داده است.

وی افزود: از سوی دیگر آمریکا مصادیق تحریم‌هایی را که باید به عنوان بخشی از توافق هسته‌ای لازم نیست حذف شود را نیز ارائه کرده است.

این مقامم آمریکایی ادامه داد: با توجه به این موارد ما باید یک به یک آن‌ها را بررسی کنیم تا ببینیم اعمال این تحریم‌ها توجیهی دارد و یا از طرفی دیگر امکان رفع آن‌ها وجود دارد یا خیر.

وی در ادامه موضوع درخواست ایران برای رفع تحریم‌ها و سپس بازگشت به برجام، را رد کرد و گفت: آمریکا این موضوع را برای ایران روشن کرده است که آمریکا تمام تحریم‌ها را رفع نخواهد کرد. نه تنها ما بلکه سایر کشورها نیز چنین موضوعی را نمی‌پذیرند.

این مقام آمریکایی با تاکید بر عدم رفع تحریم‌های بیشتر در چارچوب برنامه هسته‌ای علیه ایران، گفت: احتمال دستیابی به توافق با ایران تا اواسط ماه می‌وجود دارد، اما این موضوع کاملا به پیشرفت حاصل شده در آن زمان بستگی دارد.

وی تاکید کرد: آمریکا به هیچ عنوان عقب نمی‌نشیند. ما می‌خواهیم در زمانی مناسب به توافق دست یابیم، اما نه با هر هزینه‌ای که خواسته ما را عملی نکند.

ساعاتی پیش، روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال به نقل از منابع آگاه مدعی شد که دولت بایدن چراغ سبز را برای رفع برخی تحریم‌های مهم اقتصادی و نفتی داده است.

این منابع می‌گویند آمریکا آماده رفع تحریم‌های اعمال‌شده علیه بانک مرکزی ایران و شرکت‌های نفتی و نفتکش این کشور به بهانه «تروریسم» و چند بخش دیگر اقتصاد ایران از جمله فولاد و آلومینیوم است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز با تاکید بر تداوم اقدامات خصمانه این کشور علیه ایران  گفت: آنچه ما اکنون در حال بررسی آن هستیم، رفع تحریم‌های متناقض با توافق هسته‌ای است.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

انتهای پیام/

کد خبر 660146

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =