کد خبر 660181
۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۵
اسرائیل به دنبال جاسوسی در کشور های خلیج فارس

یک رسانه آمریکایی به نقل از دو منبع مطلع از مذاکره یک شرکت اسرائیلی با اردن برای فروش فناوری جدید جاسوسی خبر داد.

 به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، به نوشته وبگاه آمریکایی آکسیوس، «اِن‌اِس‌اُ» (NSO) که یک شرکت اسرائیلی فعال در زمینه اطلاعات سایبری است، با دولت اردن طی چند ماه اخیر برای توافق بر سر فروش یک فناوری جاسوسی جدید مذاکره کرده است.

این خبر را «باراک راوید» خبرنگار ساکن فلسطین اشغالی به نقل از «دو منبع مطلع» در یادداشتی برای وبسایت آکسیوس منتشر کرد.

در یادداشت او برای وبگاه «آکسیوس» آمده است: «سرویس اطلاعاتی اردن تحرکات گروه‌های تروریستی را رصد می‌کند اما آنها علاوه بر این، فعالان معارض و مخالف را رصد و انتقادات داخلی از ملک عبدالله دوم را هم سرکوب می‌کنند».

به گفته منابع مطلع استنادی باراک راوید، مذاکرات بین شرکت «اِن‌اِس‌اُ» (NSO) رژیم صهیونیستی و دولت اردن اواخر سال گذشته میلادی (۲۰۲۰) آغاز شد و هیأتی از مدیران ارشد و کارشناسان این شرکت به امان پایتخت اردن سفر کردند.

هیات اعزامی این شرکت در سفر به امان، برای مقام‌های اردن از قبیل مدیر کل اطلاعات این کشور درباره قابلیت‌های فناوری جاسوسی جدید این شرکت توضیحاتی ارائه دادند.

به گفته یکی از منابع مطلع، فناوری مذکور در رابطه با یک نرم افزار جاسوسی جدید به منظور جمع آوری اطلاعات و دیگر فناوری ها برای نظارت و رصد سرویس‌های پیغام‌رسان است.

یک منبع استنادی باراک راوید به او گفته که بین این شرکت و دولت اردن برای فروش این فناوری جاسوسی توافق امضا شد اما منبع دوم خبر داد، مشخص نیست که آیا توافق بین دو طرف نهایی شده باشد یا نه.

سخنگوی شرکت «اِن‌اِس‌اُ» رژیم صهیونیستی در پاسخ به سوال خبرنگار اسرائیلی درباره این قرارداد به گفتن این جمله بسنده کرد: «با توجه به سیاستگذاری (شرکت ما)، ما درباره ارتباطاتمان با کشورها اظهارنظر نمی‌کنیم».

در ادامه یادداشت آکسیوس آمده است: «مذاکرات (بین این شرکت اسرائیلی و دولت اردن) در ماه‌هایی انجام شد که متعاقب آن بحران داخلی جدید در پادشاهی (اردن) صورت گرفت و در آن شاهزاده حمزه بن حسین ولی‌عهد سابق بعد از اتهام تلاش برای کودتا تحت بازداشت خانگی قرار گرفت».

طبق گزارش‌ها، سرویس اطلاعاتی اردن، طی چند ماه تماس‌ها و ارتباطات ولی‌عهد سابق را زیر نظر داشتند و حتی از دیدارهای او با رهبران و سران قبایل اردنی جاسوسی کرده بودند.

برخی رسانه‌ها پیش از این از همکاری و مراودات شرکت «اِن‌اِس‌اُ» با دولت اردن خبر داده بودند. روزنامه «هاآرتص» سال گذشته گزارش داده بود که این شرکت در اسناد داخلی خود از اسم رمز «جگوار» برای اشاره کردن به اردن استفاده می‌کند.

رسانه‌ای شدن ادعای مذاکره دولت اردن با «اِن‌اِس‌اُ» (NSO) رژیم صهیونیستی در شرایطی انجام شده که این شرکت طی سال‌های اخیر به دلیل استفاده چند تن از مشتریانش از نرم افزار جاسوسی «پگاسوس» در مناطق مختلف جهان به منظور تحت نظر قرار دادن فعالان حقوق بشر، چهره‌های اپوزیسیون، خبرنگاران و رقبای سیاسی، با انتقادات شدید مواجه شده است.

طبق گزارش یک سازمان کانادایی، عربستان سعودی و امارات با استفاده از پگاسوس، تلفن همراه ۳۶ خبرنگار، تولیدکننده، مجری و مسئول شبکه «الجزیره» و یک خبرنگار شبکه «العربی» را هک کردند.

از سوی دیگر روزنامه «هاآرتص» هم در یک گزارش خبر داده بود، رژیم صهیونیستی شرکت اِن‌اِس‌اُ را تشویق کرده که برنامه جاسوسی پگاسوس را به کشورهای حاشیه خلیج فارس بفروشد تا از آن در جهت جاسوسی از مخالفین و رقبای سیاسی خود استفاده کنند. بنا بر این گزارش، فروش پگاسوس در امارات و عربستان سعودی با واسطه‌گری رسمی تل‌آویو صورت گرفته است.

اکتبر سال ۲۰۱۹ بود که شرکت آمریکایی فیسبوک از اِن‌اِس‌اُ به اتهام استفاده از پگاسوس برای هک ۱۴۰۰ حساب‌ کاربری در «واتس‌اَپ»(WhatsApp) شامل حساب ۱۰۰ نفر از فعالان حقوق بشر و خبرنگار شکایت کرد اما این شرکت اسرائیلی اتهامات وارده را رد کرد.

روزنامه انگلیسی «گاردین»، ماه گذشته میلادی خبر داد که وزارت دادگستری آمریکا یک بار دیگر انجام تحقیقات از «اِن‌اِس‌اُ»(NSO) رژیم صهیونیستی را از سر گرفته است.

منبع: فارس

انتهای پیام/

کد خبر 660181

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =