کد خبر 660782
۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۶:۴۵
هجوم معتادان به مراکز ترک اعتیاد

شیوع کرونا در ایران ضمن آشکار ساختن معتادان پنهان و سوق دادن هرچه بیشتر آنها به مراکز ترک اعتیاد، الگوی مصرف را از سنتی به روان‎گردان‌ها تغییر داده است.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، کرونا به هر آن‌چه فکرش را می‌کنیم ضربه زد؛ از اقتصاد و معیشت تا فرهنگ و سیاست. حتی معتادان پنهان هم از آن در امان نماندند و با طولانی‌شدن دوره کرونا این معتادان پنهان یکی‌یکی کشف می‌شوند.

به گزارش رکنا، رضا تویسرکان‌منش، مدیرکل درمان و حمایت‌های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر دراین‌باره توضیحات بیشتری داده است: درباره کشف معتادان جدید، آمار دقیقی وجود ندارد، اگرچه برخی مشاهدات ملی و گزارش‌های بین‌المللی وجود دارد در جلسات اخیری هم که با سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای داشتیم، همه کشورها بیان می‌کردند که کرونا روی بحث اعتیاد هم از جهت درمانی و هم پیشگیری (به دلیل منع تجمعات دیگر نمی‌توان آموزش‌های حضوری برگزار کرد و دانشجویان و دانش‌آموزان از دسترس خارج و درمان‌های گروهی نیز متاثر شده‌اند) تاثیر منفی گذاشته است.

وی یکی از تاثیرات کرونا بر موضوع مواد مخدر را، افزایش قیمت مواد مخدر و به دنبال آن هجوم معتادان به سمت مراکز درمان اعتیاد برشمرد و گفت: افرادی که به مراکز ترک اعتیاد مراجعه می‌کنند، الزاما به این مفهوم نیست که می‌خواهند اعتیاد را ترک کنند؛ به دلیل این‎که افرادی تریاک مصرف می‌کردند و اکنون این ماده گران و ناخالص است، به منظور دریافت شربت تریاک از مراکز کاهش آسیب و درمان که مطمئنا ارزان و خالص است،مراجعه می‌کنند و قصد دارند تریاک را با قیمت مناسب‌تر تهیه و با خیال راحت‌تر استفاده کنند. در این زمینه مدیرکل درمان و حمایت‌های اجتماعی ستاد مبارزه با موادمخدر می‌گوید: به دلیل قرنطینه و ماندن افراد در خانه، کشف معتادان توسط خانواده‌ها زیادتر شده است.

گرایش از سنتی به صنعتی

تویسرکان‌منش در ادامه به تاثیرات دیگر شیوع کرونا بر موضوع اعتیاد پرداخت و با اشاره به این‎که شیوع کرونا موجب تغییر الگوی مصرف مواد مخدر از مواد سنتی و افیونی (مانند تریاک و هروئین که نیاز به فراوری و ترانزیت داشت)، به سمت مواد صنعتی و روان‌گردان (مانند شیشه و حشیش که تولید آن در هر کشوری راحت‌تر است)، شده است، افزود: لذا نگرانی که وجود دارد تغییر الگوی مصرف از سنتی به صنعتی است. وی یادآور شد: در اوایل شیوع کرونا نیز نگرانی‌هایی در دنیا و ایران وجود داشت که مبادا این مسئله،شیوع رفتارهای پرخطر نظیر اعتیاد تزریقی را افزایش دهد.

گران‌تر شدن مواد

مدیرکل درمان و حمایت‌های اجتماعی ستاد مبارزه با موادمخدر یکی دیگر از تاثیرات کرونا بر موضوع مواد مخدر را افزایش قیمت موادمخدر دانست و گفت: این افزایش موجب هجوم معتادان به سمت مراکز درمان اعتیاد شده است. تویسرکان‌منش در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر این‎که طی این مدت (در دوران کرونا) چه قشری به سمت مصرف موادمخدر رفته‌اند،گفت: اغلب این افراد جزو قشر آسیب‌پذیر هستند. زمانی که دسترسی به مواد کاهش می‌یابد، الگوی مصرف تغییر می‌کند و زمانی که آسیب‌های اجتماعی مانند بیکاری افراد ایجاد می‌شود، شیوع بیشتر می‌شود.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

کد خبر 660782

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =