آمریکایی‌ها شارلاتان هستند / باید با این دید پای میز مذاکره نشست

عضو پیشین تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای گفت: ما به آمریکایی‌ها متعهد نیستیم و می‌دانیم آمریکایی‌ها شارلاتان هستند و باید با این دید پای میز مذاکره نشست.

ابوالفضل ظهره‌وند، سفیر سابق ایران در ایتالیا و عضو پیشین تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس بین‌الملل شبکه خبری تهران نیوز درباره مذاکرات وین و طرح پیشنهاد لغو تحریم‌ها به صورت گام‌به‌گام از سوی آمریکا اظهار کرد: انجام مذاکره امری مطلوب و پسندیده‌ای است اما اینکه در مذاکره حتماً ما باید یک شرطی را بپذیریم و آن را انجام دهیم و دستاوردی هم نداشته باشد، یک تفکر پوپولیستی است؛ درصورتی‌که مذاکره محل پذیرش و رد پیشنهادات است و هیچ اشکالی هم ندارد و جزء ذات مذاکره است.

وی گفت: مذاکره‌کنندگان کشورمان باید طرز تلقی از مذاکره را تغییر دهند. یعنی مذاکره‌کنندگان کشورمان می‌دانند آقای بایدن نمی‌خواهد تحریم‌ها را به هیچ عنوان لغو کند؛ بنابراین موظف هستند این موضوع را به همه کشورها و افکار عمومی جهان اطلاع دهند. ما به آمریکایی‌ها متعهد نیستیم و می‌دانیم آمریکایی‌ها شارلاتان هستند و باید با این دید پای میز مذاکره نشست.

کارشناس سیاست خارجی خاطرنشان کرد: آمریکا به مذاکره با ایران نیازمند است ولی ما به مذاکره نیازی نداریم. بایدن در صحنه منطقه به دنبال این است تنش‌ها را در افغانستان و محیط پیرامونی کشورمان افزایش دهد و برای اینکه بتواند به هدفش دست یابد، تلاش می‌کند فشارها را بر ایران افزایش دهد و اگر بدون لغو کامل تحریم‌ها به برجام بازگردد در رسیدن به هدفش موفق خواهد شد؛ پس ما نباید فریب بخوریم و همچنین نباید پذیرفت آمریکا بدون لغو کامل تحریم‌ها به برجام بازگردد.

ظهره‌وند گفت: اینکه ما به نوعی زیر بار بازی و تعهدات آمریکایی‌ها برویم، جهالت سیاسی است. در برجام همین اتفاق رخ داد؛ یعنی در مذاکرات برجامی، توازنی وجود نداشت؛ درصورتی‌که ایران به تمام تعهدات خود پایبند بود ولی طرف غربی به تعهداتش عمل نکرد.

وی با بیان این مطلب که مسئله برجام یک توافق نیست بلکه برای آمریکایی‌ها یک پروژه بود، اظهار داشت: دموکرات‌ها تصمیم داشتند که از طریق مذاکرات هسته‌ای به مذاکرات حقوق بشری دست یابند و در نهایت جمهوری اسلامی ایران را تسلیم کنند.

به گفته عضو پیشین تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای؛ ایران برای اینکه نشان دهد یک قدرت منطقه‌ای است با طرف‌های برجام مذاکره می‌کند و همچنین به دنبال این  است که اثبات کند دارای استقلال استراتژیک است و توان اخراج آمریکا از منطقه را دارد و از سوی دیگر می‌خواهد نشان دهد که ایران می‌تواند در کنار روسیه به یک چالش دیگر برای آمریکا تبدیل شود.

ظهره‌وند خاطرنشان کرد: دیپلماسی لبخند و باز و بسته کردن دکمه‌های کت و پذیرفتن وعده‌های دروغ غرب، شبیه به جهالت سیاسی و خیانت است.

انتهای پیام/*

کد خبر 661432

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =