آمریکا تاکتیک بازگشت پوچ به برجام را دنبال می‌کند

کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: طرف آمریکایی با تفکیک تحریم‌ها عملاً درصدد پیگیری تاکتیک بازگشت پوچ به برجام است.

حنیف غفاری، کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس بین‌الملل شبکه خبری تهران نیوز درباره مذاکرات وین اظهار داشت: مذاکرات ایران و اعضای 1+4 یعنی تروئیکای اروپایی، روسیه و چین در جریان است و طرف آمریکایی به سرپرستی رابرت مالی نماینده ویژه ایالات متحده آمریکا در امور ایران به طور غیرمستقیم در این مذاکرات حضور دارد اما در جریان ریز مذاکرات قرار دارد.

تفکیک سه‌گانه تحریم‌ها توسط آمریکا

وی افزود: مسئله‌ای که در این مذاکرات وجود دارد و به یک گره‌ای تبدیل شده، بحث تفکیک تحریم‌ها توسط ایالات متحده است. مقامات آمریکایی مدعی هستند تحریم‌هایی که در راستای بازگشت به برجام باید بردارند به سه قسمت تقسیم می‌شود. نخست تحریم‌هایی که می‌توانند آنها را برداند و باید در راستای بازگشت به برجام تعلیق کنند، دوم تحریم‌هایی که می‌توانند آنها را بردارند ولی دارای مکانزیم پیچیده‌ای هستند و دلیل آن هم به دلیل اقداماتی است که دولت ترامپ انجام داده و برچسب تحریم‌ها را هم عوض کرده و سوم مدعی هستند یک سری تحریم‌هایی وجود دارند که مغایرتی با برجام نداشته و نمی‌خواهند آنها را لغو کنند.

آمریکا پیگیر تاکتیک بازگشت پوچ به برجام است

این کارشناس مسائل بین‌الملل خاطرنشان کرد: همانطورکه مشخص است، طرف آمریکایی در همین گام مهم و عملیاتی با تفکیک تحریم‌ها عملاً درصدد پیگیری تاکتیک بازگشت پوچ به برجام است. به عبارت بهتر طرف آمریکایی به بهانه اینکه لغو بعضی از تحریم‌ها مشکل است، می‌خواهد تصمیم‌گیری در خصوص آنها را به اینده موکول کند؛ یعنی بعد از اینکه ایران به تعهدات خودش در برجام عمل کرد و برخی از تحریم‌ها را هم به بهانه اینکه مغایرتی با برجام ندارد، لغو نکند.

غفاری گفت: این اقدام طرف آمریکایی کاملاً یک اقدام کاملاً تمرین‌شده با همراهی طرف اروپایی محسوب می‌شود؛ یعنی واشنگتن و تروئیکای اروپایی، در رایزنی‌های خودشان بارها اعلام کرده‌اند چه در رایزنی‌های نهان خودشان و چه در رایزنی‌های آشکار؛ می‌خواهند بخشی از تحریم‌ها را به مثابه اهرم فشار علیه ایران حفظ کنند تا به واسطه آن ایران را وادار کنند به مذاکرات موشکی و منطقه‌ای تَن دهد و پای میز مذاکره با طرف آمریکایی بنشیند.

آمریکا و تروئیکای اروپایی به‌دنبال تکمیل پازل مهار ایران قدرتمند

او با بیان اینکه طرف آمریکایی و اروپایی به سند برجام، سندی که خودشان امضا کردند، اعتقادی ندارند، تصریح کرد: آنها به سند برجام و قطعنامه 2231 به عنوان یک سند مستقل و الزام‌آور نگاه نمی‌کنند، بلکه به آن به‌عنوان یک ابزار و نقطه آغازی می‌نگرند تا بتوانند پازل مهار حداکثری ایران قدرتمند را تکمیل کنند. بدیهی است تعجیلی که تیم مذاکره‌کننده دولت تدبیروامید در به ثمر رساندن مذاکرات به هر قیمتی دارد، متأسفانه پاشنه آشیل ما محسوب می‌شود.

کارشناس مسائل بین‌الملل یادآور شد: اگر طرف غربی به شروط منطقی و حقوقی رهبر معظم انقلاب تَن دهد و تحریم‌ها را به صورت یکجا لغو کند و نیز یک بازه زمانی قابل قبولی را برای راستی‌آزمایی مشخص کند، لحظه‌ای نباید در امضای توافق درنگ کرد، اما واقعیت این است که طرف غربی اساساً نمی‌خواهد زیر بار این موارد برود و دلیلش هم این است که کماکان می‌خواهد از ظرفیت‌های مبهم برجام به مثابه اهرم فشار و عامل بازدارنده سلب و منفی علیه جمهوری اسلامی ایران استفاده کند.

غفاری در ادامه افزود: در اینجا تنها راه چاره‌ای که وجود دارد و هیچ گریزی هم از آن نیست، این است که شروط رهبری تماماً و مو به مو اجرا شوند؛ زیرا با اجرای این شروط است که منافع ما تأمین می‌شود؛ بنابراین خلق گزینه‌های سوم و چهارم از سوی آمریکا و اروپا نه‌تنها معنایی ندارد، بلکه به ضرر ایران هم خواهد بود. نباید فراموش کنیم اگر آمریکا بدون لغو تحریم‌ها به برجام بازگردد، مجدداً به یکی از اعضای ثابت برجام تبدیل خواهد شد و در آن صورت می‌تواند بدون هیچ بهانه‌ای مکانیزم ماشه را علیه ایران فعال کند.

انتهای پیام/*

کد خبر 661449

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =