آمریکا پیشنهاد تفکیک تحریم‌ها را برروی شوروی اجرا کرده بود

نماینده ادوار مجلس گفت: طرح تفکیک تحریم‌ها که امروز از سوی آمریکا در وین مطرح می‌شود، در گذشته برروی شوروی هم پیاده کرده بود.

احمد بخشایش اردستانی، نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس بین‌الملل شبکه خبری تهران نیوز، درباره مذاکرات وین و تفکیک لغو تحریم‌ها توسط آمریکا اظهار داشت: شما سه ظرف هسته‌ای، حقوق بشر و یک ظرف مسئه مقاومت و منطقه را در نظر بگیرید که آمریکایی‌ها آمده‌اند مثلاً در چند مورد نام افراد و نهادها را در ظرف هسته‌ای گذاشته‌اند و بعد آن را به ظرف حقوق بشر برده‌اند و سپس آن را در ظرف مسائل منطقه و مقاومت قرار داده‌اند و با این سه ظرف به‌دنبال بازی با جمهوری اسلامی ایران است.

وی افزود: طرح تفکیک تحریم‌ها که امروز از سوی آمریکا در وین مطرح می‌شود، در گذشته آن را برروی شوروی پیاده کرده؛ یعنی بازی زبانی با شوروی که طبق آن به شوروی گفته بود حاضر است به آن امتیاز دهد ولی در نهایت هیچ امتیازی نداد و شوروی فروپاشید.

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در رابطه با ایران هم به دنبال پیاده کردن برنامه‌ای است که برروی شوروی پیاده کرده است. مثلاً می‌گوید شاید تحریم‌های بانک مرکزی را تعلیق کنم ولی بعداً خواهد گفت به خاطر مسائل حقوق بشری تحریم بانک مرکزی را برخواهم گرداند و از ما می‌خواهد که مسائل حقوق بشری را رعایت کنیم تا تحریم‌ بانک مرکزی را لغو کند. اما جالب اینجاست ما وقتی مسائل حقوق بشری از دید آمریکا تَن بدهیم، دوباره خواهد گفت به خاطر مسائل منطقه تحریم بانک مرکزی را لغو نمی‌کنم!

بخشایش اردستانی گفت: آنچه که جمهوری اسلامی ایران بیان می‌کند، آن است که طرف‌های مذاکره‌کننده نباید مسائل مرتبط با هسته‌ای را در ظروف دیگر قرار دهد. به‌طور کلی جمهوری اسلامی دو استراتژی برای خود تعریف کرده؛ نخست می‌گوید تمام تحریم‌ها را لغو کنید و دوم خواستار راستی‌آزمایی است، اما آمریکایی‌ها در مقابل می‌گویند ما سه نوع تحریم داریم؛ تحریم‌هایی که می‌شود روی آن مذاکره کرد، تحریم‌هایی که کنگره وضع کرده و اصلاً نمی‌توانیم آنها را لغو کنیم و سوم تحریم‌های که شاید در آینده لغو شوند.

او با بیان اینکه آمریکا با تفکیک تحریم‌ها می‌خواهد پاشنه آشیل را حفظ کند، عنوان داشت: اما جمهوری اسلامی ایران نباید زیربار چنین تفکیکی برود. دولت نباید به بهانه اینکه تحریم‌ها را لغو کرده‌ایم، ایرانیان را شرطی کند.

این نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی معتقد است که در مسئله مذاکره بار تحریم را عبور داده‌ایم و اگر قرار است که در وین تحریم‌ها برداشته شود باید تمام آن به صورت یکجا لغو شود.  

انتهای پیام/*

کد خبر 661510

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =