ظرفیتی که مغفول ماند / انفعال عملکرد تعاونی‌ها در سایه بی‌توجهی مسئولان

با وجود ظرفیت فوق‌العاده‌ای که در بخش تعاونی‌های کشور وجود دارد اما همواره در دولت‌ها اراده‌ای برای استفاده از این ظرفیت‌ها وجود نداشته و فعالیت این بخش با نوعی رخوت و بی حاصلی مواجه بوده است.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز - سرویس اقتصادی، زمان زیادی از قطع وابستگی اقتصاد دنیا به دولت‌ها و به جای آن، مشارکت بخش خصوصی و مردم در قالب شرکت‌های تعاونی می‌گذرد و تجربه جهانی موفقی نیز در این زمینه قابل استناد استو به این ترتیب تعاونی یا همان اقتصاد مردم نهاد را به یکی از سه ضلع اصلی هر اقتصاد تبدیل کرده است.

در کشور ما به رغم ظرفیت بالای تعاونی‌ها این بخش محجور مانده و نتوانسته سهم خود را از شاخص‌های اقتصادی به درستی کسب کند در حالی که مطابق با اصل ۴۴ قرار بوده تا پایان برنامه ششم توسعه سهم بخش تعاون از تولید ناخالص داخلی از ۵ به ۲۵ درصد برسد اما رشد قابل توجهی در این مدت نداشته و در جایگاه قبلی همچنان سیر یکسانی دارد.

سهم تعاونی‌ها از شاخصه‌های اقتصادی کشور

این در حالی است که طی سال‌های اخیر به دلیل بروز برخی مشکلات اقتصادی سهم فعالیت تعاونی‌ها در اقتصاد کشور به نصف رسیده به گونه‌ای که هم اینک نیمی از تعاونی‌های ثبت شده در کشور فعال هستند و سهم بخش تعاون در اقتصاد کشور به ۷ درصد رسیده و در همین حال سهم تعاونی‌ها از مجموع صادرات کشور ۴ و نیم درصد و از بخش اشتغال حدود ۷.۴ درصد است. از سویی ۹۴ هزار و ۱۵۱ تعاونی فعال ایران در مجموع توانسته‌اند رقمی معادل یک میلیون و ۷۷۱ هزار اشتغال ایجاد کنند که از رقم تناسب تعداد تعاونی‌ها و ایجاد اشتغال جهانی بسیار کمتر است و این نشان دهنده منفعل بودن و عدم بهره وری کامل تعاونی‌ها در کشور است.

این در حالی است که نسبت سهم تعاون در تولید ناخالص داخلی دیگر کشورها بسیار بیشتر از ایران است به گونه‌ای که در کشورهای توسعه یافته به بیش از ۳۰ درصد رسیده و در ایران این سهم در بهترین شرایط ۷ درصد ثبت شده است.

روح اله ایزدخواه عضو کمیسیون صنایع مجلس با اشاره به سابقه ایران در بخش فعالیت تعاونی‌ها گفت: فرهنگ تعاونی و قوانین خوبی در این زمینه به لحاظ حمایت از نقش آفرینی تعاونی‌ها در اقتصاد کشور وجود دارد همچنان که در بخش کشاورزی و روستایی حدود ۱۷ هزار تعاونی وجود دارد اما مشکل عدم فعالیت آنها در اجرای قوانین مربوط به این بخش است و در قانون مشکلی وجود ندارد و بهترین قوانین فعالیت تعاونی‌ها در کشور ما وجود دارد.

بی اعتقادی دولتمردان نسبت به فعالیت تعاونی‌ها

وی با انتقاد از عدم واگذاری نقش به تعاونی‌ها در چرخه تولید تا توزیع افزود: ۱۷ هزار تعاونی کشاورزی و روستایی هیچ نقشی در نظام تولید و توزیع محصولات کشاورزی ندارند و همچنان به سبک دلالی و مدل‌های کهنه و قدیمی این نظام اداره می‌شود.

این عضو کمیسیون صنایع مجلس با اشاره به فعالیت تعداد زیادی تعاونی مرز نشین در کشور عنوان کرد: با این حال هیج نقشی در زمینه تجارت مرزی به این تعاونی‌ها واگذار نشده و علت اصلی آن این است که دولتمردان به خصوص بعد از جنگ تا کنون اعتقادی به فعالیت تعاونی‌ها نداشته‌اند.

وی با بیان اینکه اراده نقش سپاری به تعاونی‌ها در بین مسئولان وجود ندارد، گفت: طبق سیاست‌های کلی اصل ۴۴، باید ۳۰ درصد از منابع واگذاری‌ها مستقیما به تعاونی‌های فراگیر داده می‌شد اما این میزان تا امروز نزدیک به صفر بوده در حالی که این یک سیاست کلی قابل اجرا بوده است.

ایزدخواه تصریح کرد: دولت‌هایی که معتقد به بازار آزاد بوده و هستند و فعالیت‌هایشان بیشتر به سمت سرمایه داری نزدیک بوده تعاونی را قبول ندارند و به سمت مسئولیت سپاری به تعاونی‌ها حرکت نمی‌کنند.

وی ادامه داد: در بسیاری از کشورها کشاورزان با عضویت در تعداد بالایی از تعاونی‌ها هیچ دغدغه‌ای ندارند و به دلیل اینکه خود نیز در سود و زیان محصولات ذینفع هستند فعالیت مثمر ثمری دارند.

ضرورت جرم انگاری توسط مجلس

این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه مجلس باید نقش نظارتی قوی در این زمینه ایفا کند، بیان کرد: مجلس باید در این زمینه اقدام به جرم انگاری کند چراکه عدم تخصیص ۳۰ درصد منابع واگذاری تخلف و جرم است و در حوزه روستایی و کشاورزی که بیشترین تعاونی‌ها وجود دارد باید موانع فعالیت تعاونی‌ها برداشته شود.

وی تصریح کرد: این تعاونی‌ها تا زمانی که تامین مالی نشده‌اند دلال‌ها سود اصلی را در نظام توزیع به خود اختصاص می‌دهند و باید کاری کرد که تعاونی‌ها مستقیما در بازارهای عمده‌ای همچون میادین تره بار غرفه داشته باشند و چرخه تولید به مصرف را مدیریت کنند.

به گزارش تهران نیوز، در صورتی که چرخه تولید تا توزیع محصولات کشاورزی به تعاونی‌ها سپرده شود می‌توان از بروز بسیاری از دلال بازی‌های رایج در این زمینه که سبب به وجود آمدن صف‌های مرغ، روغن و بروز مشکلاتی در زمینه توزیع انواع مواد غذایی در سال‌های اخیر شده است، جلوگیری کرد اما این اراده جمعی در مسئولان امر دیده نمی‌شود.

انتهای پیام/*

کد خبر 661856

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =