کد خبر 661893
۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۰
حقوق کارگران سالانه ۲ بار افزایش یابد

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: به دنبال این هستیم که افزایش حقوق و دستمزد کارگران نه به صورت سالانه که هر شش ماه یک بار انجام شود.

ولی اسماعیلی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس اقتصادی شبکه خبری تهران نیوز، اظهار کرد: کمیسیون اجتماعی مجلس در برنامه کاری ۱۴۰۰ خود قرار است به موضوعات و دغدغه‌های جامعه کارگری کشور پرداخته و با اصلاح قوانین برای برخی از این مشکلات چاره‌اندیشی کند.

وی با اشاره به این‌که در دنیا قریب به ۱۲ هزار فرصت شغلی وجود دارد، گفت: این در حالی است که این آمار در کشور ایران ۴ هزار و ۶۰۰ فرصت شغلی است، بنابراین با توجه به ایجاد مشاغل جدید ضروری است بندهایی به قانون افزوده شده و از این طریق امنیت شغلی فعالان در این مشاغل تامین شود.

نائب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس عنوان کرد: با توجه به افزایش کسب و کارها در بستر استارت‌آپ‌ها، فضای مجازی و سایبری و افزایش رشد نرم‌افزاری، مشاغل جدیدی در دنیای کار ثبت شده‌اند و به تبع آن ضروری است موارد جدیدی به قانون کار افزوده شود.

اسماعیلی بیان داشت: از این‌رو کمیسیون اجتماعی در سال جاری دو اولویت اصلاح قوانین و بندهای جدید به قانون کار و مرتبط با مشاغل جدید را در دستور کار دارد، بنابراین انتظار می‌ورد از این طریق گام‌های مثبتی برای حمایت از جامعه کارگری کشور برداشته شود.

وی از قراردادهای سفیدامضاء به‌عنوان تهدیدی برای امنیت شغلی کارگران یاد و خاطرنشان کرد: گزارش‌های بسیارزیادی در این باره به مجلس واصل و به وزارت کار ارجاع و انعکاس داده شده، اما نتیجه‌ای در این باره به دست نیامده است.

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی افزود: در موارد بسیاری از بازدیدهای صورت گرفته از بنگاه‌های تولیدی و اقتصادی دریافته‌ایم که بسیاری از کارگران از موضوع قرادادهای سفید امضا رنج می‌برند و این مسئله تهدید بزرگی برای تامین امنیت شغلی آن‌ها به حساب می‌آید.

اسماعیلی تصریح کرد: از سویی با توجه به این‌که تفاوت‌های بسیاری در این باره بین گزارش‌های وزارت کار و مجلس وجود دارد، در سال جاری راسا به موضوع قراردادهای سفید کارگری ورود می‌کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مشکلاتی که در زمینه افزایش دستمزد سالانه کارگران وجود دارد، گفت: همه ساله در اسفند ماه به صورت شتابزده و در جلسات فشرده به این موضوع پرداخته شده و نرخ افزایش سالانه حقوق تعیین می‌شود.

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: به دنبال تغییر اعضای شورای کار و عضویتی نماینده‌ای از مجلس در این شورا هستیم، تا نماینده خانه ملت از حقوق غاطبه کارگران دفاع کرده و مشکلات و دغدغه‌های آن‌ها را بیان و بازگو کند.

اسماعیلی یادآور شد: سال گذشته مجلس پیشنهاد افزایش دو مرحله‌ای حقوق کارگران را ارائه داد اما محقق نشد، معتقدیم با توجه به تورم روزانه و هفتگی موجود در کشور نباید نسخه واحدی برای حقوق یک سال کارری کارگران پیچیده شود.

وی تصریح کرد: بنابراین در سال جدید و با نگاه به واقعیت‌ها و تورم افسارگسیخته در کشور، مجلس به دنبال تحقق این مهم است، تا افزایش دستمزد کارگران به‌طور شش ماهه و نه یک ساله تعیین شود.

انتهای پیام/*

کد خبر 661893

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =