یکصدمین پایگاه ملی میراث فرهنگی راه‌اندازی شد

فرماندار پیشوا گفت: یکصدمین پایگاه ملی میراث فرهنگی در قلعه ایرج پیشوا راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، حسین‌ عباسی فرماندار شهرستان پیشوا عصر امروز در دیدار مدیرکل پایگاه های میراث فرهنگی کشور از قلعه ایرج این شهرستان اظهار داشت: یکصدمین پایگاه ملی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در قلعه ایرج شهرستان پیشوا راه‌اندازی می‌شود.

وی گفت: آثار باستانی و میراث فرهنگی، هویت ملی کشور بوده و نشان‌دهنده تمدن، نبوغ و خلاقیتی است که اجداد و نسل‌های گذشته داشته‌اند.

فرماندار پیشوا عنوان کرد: شهرستان پیشوا به واسطه پیشینه تاریخی و فرهنگی بسیار غنی، آثار و محوطه‌های تاریخی فراوانی را در خود جای داده که‌ یکی از مهم‌ترین آثار، قلعه ایرج است که مربوط به دوره ساسانیان و از بزرگ‌ترین قلعه‌های خشتی جهان محسوب می‌شود.

وی گفت: با راه‌اندازی پایگاه ملی قلعه ایرج، زمینه حفاظت و صیانت از اثر فراهم شده و فعالیت‌های پژوهشی و کاوش به صورت مداوم‌ انجام‌ می‌شود.

عباسی بیان کرد: تاکنون کاوش چندانی برای این اثر انجام نشده و چندین مرحله مستندسازی، گمانه زنی و لایه برداری صورت گرفته که خیلی محدود است این پایگاه به صورت متمرکز بر روی قلعه ایرج کار می‌کند و این امکان را فراهم می‌آورد تا ارتباط فرهنگی قلعه ایرج را با سایت‌های اطراف در شهرستان و خارج از شهرستان بررسی نماید همچنین به تعیین حریم و حفاظت از سایر آثار شهرستان و شناسایی و معرفی بهتر آنها کمک می‌کند.

وی ادامه داد:با فعالیت این پایگاه شرایط برای ثبت جهانی اثر آماده می‌شود و می‌تواند به عنوان اثر منتخب استان تهران برای ثبت جهانی یونسکو انتخاب گردد که فرصت بسیار ارزشمندی است در گام‌ اول و با توافق میراث فرهنگی و سازمان برنامه و بودجه مبلغ ۵۰ میلیارد ریال برای پایگاه ملی قلعه ایرج در نظر گرفته شده است این اقدامات موجب توسعه گردشگری و جذب توریست شده و به توسعه اقتصادی شهرستان کمک شایانی می‌کند.

انتهای پیام/*

کد خبر 662107

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =