بهبود روابط ایران و عربستان به نوع رابطه جمهوری اسلامی و آمریکا بستگی دارد

کارشناس مسائل منطقه گفت: بهبود روابط ایران و عربستان در آینده به نوع رابطه ایران و آمریکا و خواسته‌های این کشور بستگی دارد.

محمدرضا حاجیان، کارشناس مسائل منطقه در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس بین‌الملل شبکه خبری تهران نیوز درباره تمایل عربستان سعودی به کاهش تنش در روابط با ایران اظهار داشت: عربستان در حوزه سیاست خارجی هیچ اختیاری از خود نداشته و نخواهد داشت و تمام رفتارهای این کشور منطبق با خواست آمریکا و اسرائیل است و از سوی این دو کنترل می‌شود.

وی گفت: آمریکایی‎‌ها در این برهه زمانی نیازمند این هستند تا گشایشی میان روابط ایران و عربستان صورت گیرد و اگر قرار باشد عربستان به سمت تعامل با ایران و کاهش تنش با کشورمان حرکت کند، دستوری است که آمریکا به آن داده است نه براساس اختیار خود.

بیشتر بخوانید:

عربستان چون منزوی شده خواستار رابطه با ایران است

تاثیر پیش‌روی نیروهای یمنی بر تغییر مواضع عربستان نسبت به ایران

کارشناس مسائل منطقه عنوان کرد: بهبود روابط ایران و عربستان در آینده به نوع رابطه ایران و آمریکا و خواسته‌های آمریکا بستگی دارد؛ در غیر این‌صورت سعودی‌ها حق یک سلام و علیک با ایران را ندارد چه برسد به برقراری دوباره رابط سیاسی با ایران.

حاجیان معتقد است که پرونده قتل جمال خاشقجی ارتباطی با انعطاف مواضع عربستان ندارد و گفت که فشار بایدن به محمد بن‌سلمان در خصوص این پرونده با هدف باج‌گیری صورت پذیرفته است.

وی بیان داشت: در شرایط کنونی منطقه، اگر قرار باشد بهبودی در روابط عربستان با ایران رخ دهد فقط با رضایت آمریکا شدنی است؛ یعنی عربستان مجبور است که از آمریکایی‌ها کسب اجازه کند.

انتهای پیام/*

کد خبر 662173

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =