ترکتازی اَپ‌استورها در غیاب نظارت آقای حق‌الناس

در سال‌های اخیر، به‌دلیل تحریم‌های ظالمانه امکان استفاده از بسیاری از نرم‌افزارهای کاربردی از کاربران ایرانی گرفته شده، انحصاری شبیه خودروسازی‌ها در فضای ارتباطی کشور ایجاد شده و کل فضای موبایلی کشور به چند اَپ‌استور (فروشگاه‌های نرم‌افزار تلفن همراه) مشخص‌شده واگذار و البته رها شده است.

امیر حسن معصوم، کارشناس رسانه و استاد دانشگاه در یادداشتی اختصاصی برای شبکه خبری تهران نیوزر، نوشت: رعایت حق‌الناس به‌عنوان یکی از مهمترین برنامه‌های رسانه‌ای وزیر جوان ارتباطات مطرح بوده و تاکنون با شرکت‌های مختلفی در حوزه‌های متفاوت درآمدی برخورد هم شده که آخرین مورد آن جریمه اپراتورها به خاطر اختلال کلاب هاوس بوده است. با این حال ظاهراً برخی از امور از نظر وزارت ارتباطات به‌عنوان مسئول نظارت بر ارائه خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات، جزء حقوق مردم حساب نمی‌شود.

در سال‌های اخیر، به‌دلیل تحریم‌های ظالمانه امکان استفاده از بسیاری از نرم‌افزارهای کاربردی از کاربران ایرانی گرفته شده، انحصاری شبیه خودروسازی‌ها در فضای ارتباطی کشور ایجاد شده و کل فضای موبایلی کشور به چند اَپ‌استور (فروشگاه‌های نرم‌افزار تلفن همراه) مشخص‌شده واگذار و البته رها شده است. این اَپ‌استورها علاوه بر ارائه نرم‌افزارهایی که به بیان بسیاری از متخصصان حوزه آی‌تی به‌دلیل تقلبی بودن حاوی بدافزارهای زیادی هستند و آسیب زیادی به دستگاه‌ها و اطلاعات مردم می‌زنند حالا بدون هیچ مانعی در حال ارائه نرم‌افزارهایی هستند که برخلاف تمام کنوانسیون‌های حقوق کودکان و نوجوانان هیچ رده‌بندی درستی از نظر سن و یا تطابق فرهنگی با قوانین کشور ندارند. در این نرم‌افزارها که گاه در قالب بازی و سرگرمی و گاهی به‌صورت برخی برنامه‌های کاربردی ارائه شده، هیچ ضوابطی برای پولی که از مردم گرفته می‌شود و یا تبلیغاتی که به‌جای پول باید دیده شود وجود ندارد.

مکانی ناامن برای کودک ایرانی

به‌دلیل فراگیر شدن کرونا حالا اکثریت کودکان به یک دستگاه موبایل و یا تبلت دسترسی دارند و والدین ایرانی هم مطمئن هستند که در صورت استفاده از یک اَپ‌استور ایرانی، دسترسی کودکان‌شان به نرم‌افزارهای نامناسب مسدود است، اما بسیاری از این بازی‌ها و نرم‌افزارها در قالب عکس و انیمیشن و طرح، بدون هیچ مجوزی تصاویر نامناسب برای کودکان را ارائه کرده‌اند و شبکه‌های اجتماعی جانبی که در آن هیچ پلیس سایتی وجود ندارد، استیکرسازهای آن و در نهایت محتوایشان پر از محتواهای مبتذل، تهاجم به فرهنگ ایرانی اسلامی و شبکه‌های دوستیابی و ... است.

ترکتازی اَپ‌استورها در غیاب نظارت آقای حق‌الناس

گزارش‌های زیادی وجود دارد که در قالب یک نرم‌افزار نقاشی کودکانه‌ دارای قابلیت چت و کامنت (نظر دادن)، ده‌ها پیغام کودک‌آزاری برای کاربران فرستاده شده و یا ده‌ها نرم‌افزار آموزش بازی با آلات قمار و یا مثلاً منچ با پرداخت پولی (به صورتی فرد با هر بازی پولش را می‌بازد و یا پولی می‌برد که ناشی از باختن دیگران است) یا برای شرکت در یک مسابقه جدول و چهارگزینه‌ای بدون هیچ نظارتی تا ده‌ها میلیون تومان هزینه کرده است و هنگامی که به هر دلیلی از سوی توسعه‌دهنده از بازی اخراج می‌شود، هیچ مرجعی قادر به رسیدگی به مسائل مردم نیست.

ترکتازی اَپ‌استورها در غیاب نظارت آقای حق‌الناس

داخل این آشفته‌بازار هیچ نظارتی به دریافت‌ها و پرداخت‌های مردم و عکس‌ها، نمایه‌ها، بازی‌ها و احتمالاً اطلاعات مورد دسترسی در اَپ‌هایی (نرم‌افزارهایی) که هیچ سازمان صلاحیت ‌اری، نوع دسترسی‌ها و روند صیانت از اطلاعات مردم را مورد بررسی و اعلام عمومی نمی‌کند. به نظر می‌رسد، ورود به این نوع حق الناس‌ها، ورود به یک کاخ ممنوعه‌ای است که در آن انواع و اقسام تخلفات و جرائم تحت پوشش صنایع خلاق و حمایت از کسب و کار الکترونیک و ... در حال انجام است و هیچ‌کَس به آن ورود نمی‌کند یا حداقل جرئت ورود به آن را ندارد.

انتهای پیام/*

کد خبر 662406

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =