پیچ‌های خطرناکی در مذاکرات وین در حال شکل‌گیری است

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: براساس شنیده‌ها، پیچ‌های خطرناکی در مذاکرات وین در حال شکل‌گیری است و دولت مسیر اشتباه قبل را طی می‌کند.

حجت‌الاسلام احد آزادی‌خواه، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس سیاسی شبکه خبری تهران نیوز درباره مذاکرات وین اظهار داشت: در مذاکرات وین، فصل‌الخطالب فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی است؛ یعنی به شرطی مذاکرات ما باید ادامه پیدا کند که تحریم‌ها به‌صورت یکجا و یک‌جانبه برداشته شود.

وی با بیان این‌که هرچند دولت گزارش‌های کامل را در رابطه با مذاکرات وین در اختیار مجلس قرار نمی‌دهد، اما مجلس روند این مذاکرات را زیر نظر دارد، گفت: شخص آقای امیرعبداللهیان قدم‌به‌قدم از جانب مجلس این مذاکرات را دنبال می‌کند و گزارشات آن را به طور کامل در اختیار مجلس قرار می‌دهد و حتی خود رئیس مجلس هم پیگیر جزئیات مذاکرات جاری است.

بیشتر بخوانید:

امتناع آمریکا از لغو همه تحریم‌ها

اخبار متناقض از دور سوم مذاکرات وین

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی عنوان داشت: اگر مذاکرات وین به مرحله‌ای برسد که احساس کنیم نیاز در مجلس و کمیسیون بررسی شود، حتماً در کمیسیون‌های مختلف مورد بررسی و تحلیل قرار خواهد گرفت و یا اگر صحبت از یک معاهده جدید باشد که بعید است، حتماً باید در صحن علنی مجلس به تصویب برسد.

آزادی‌خواه تأکید کرد: اینکه تا الان در مجلس مطرح نشده؛ چون فعلاً در حال رایزنی هستند و اگر به نتیجه برسد قطعاً پای مجلس به این مذاکرات باز خواهد شد و وظیفه خود را به‌نحو احسن انجام خواهد داد.

او معتقد است؛ پارلمان جمهوری اسلامی ایران برخلاف شخص آقای رئیس جمهور که به مذاکرات خوش‌بین است، خوش‌بین نیست، البته علاقه‌مند هستیم که این مذاکرات به یک نتیجه مثبت برسد و گشایش اقتصادی و ارزانی به ارمغان آید، اما الزام نمی‌دانیم که ارزانی و گشایش اقتصادی از مسیر مذاکرات وین می‌گذرد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه براساس شنیده‌ها پیچ‌هایی خطرناکی در وین برای جمهوری اسلامی ایران در حال شکل‌گیری است، گفت: دقیقاً مسیر گذشته در حال تکرار است؛ یعنی براساس مسیر مذاکرات شش یا هفت سال گذشته مذاکرات کنونی در پیگیری است که این رویه خطرناک است.

به گفته آزادی‌خواه؛ آمریکا اگر می‌خواهد به برجام بازگردد باید تحریم‌ها را به صورت یکجا بردارد و انجام آن برای آمریکا نهایتاً یک ساعت طول خواهد کشید و کار سختی نیست، اما این‌که نمی‌خواهد تحریم‌ها را به صورت یکجا بردارد، این نشان می‌دهد که نقشه جدیدی در سر دارد و باید مذاکره‌کنندگان ما از آن آگاه باشند و هوشیارانه رفتاره کنند.

انتهای پیام/*

کد خبر 662629

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =