نوسان نرخ ارز در اثر کاهش انتظارات تورمی مردم است

کارشناس اقتصادی با بیان این‌که ادبیات دولتی‌ها درست نبوده و آن‌ها نباید درباره کاهش نرخ ارز صحبت می‌کردند، گفت: نوسان نرخ ارز اثر کاهش انتظارات تورمی مردم است.

حسین محمودی اصل در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس اقتصادی شبکه خبری تهران نیوز با اشاره به تاثیرات مذاکرات سیاسی بر کاهش نرخ ارز اظهار کرد: کاهش تنش‌ها با دولت جدید آمریکا و پیشرفت در مذاکرات و حتی مذاکرات جدید با عربستان همه این‌ها سبب کاهش انتظارات تورمی شده است. 

وی با بیان این‌که دولت آنچنان که نشان می‌دهد نمی‌تواند عرضه کننده ارز باشد، افزود: انتظارات تورمی مردم پایین آمده و آنها احساس می‌کنند ممکن است دلار پایین‌تر هم بیاید و به همین دلیل اقدام به فروش ارزهای احتکار شده خود در خانه‌ها می‌کنند. 

این کارشناس اقتصادی با اشاره به میزان تقریبی ارزهای احتکار شده توسط مردم عنوان کرد: گمانه‌ها نشان می‌دهد به طور تقریبی 20 میلیارد دلار ارز دست مردم وجود دارد و به دلیل کاهش انتظارات تورمی عرضه ارز احتکار شده در بازار زیاد شده و به همین دلیل نرخ ارز رو به کاهش گذاشته است. 

وی ادامه داد: نقش بانک مرکزی و صرافی ملی در این بازار قابل انکار نیست اما این نقش در زمانی است که بازار التهاب ندارد و وقتی بازار اینگونه است و چشم انداز نزولی دارد صرافی ملی قیمت را تعین می‌کند. 

محمودی اصل گفت: به موازات کاهش قیمت دلار شاهد ثابت ماندن و یا حتی افزایش قیمت‌ها در بازارهای مختلف هستیم و این به دلیل این است که کالا و به خصوص کالاهای خارجی وارد نمی‌شود و فقط به میزانی که احتکار شده شاید قدری آرام‌تر قیمت ها متعادل شود و تعدیل قیمت‌ها با تاخیر صورت می‌گیرد. 

وی با تصریح بر اشتباه رئیس جمهور در بیان نرخ ارز بیان کرد: مشکل افت شدید قیمت دلار همانند رشد شدید آن آسیب زاست و باید در زمینه این افت و خیزها منطقی وجود داشته باشد چرا که این افت شدید باعث می‌شود صادرات غیر نفتی ما توجیه پذیر نباشد و دلار 21 هزار تومانی برای صادرات منطقی نیست. 

این کارشناس اقتصادی افزود: احتمال افت شدید صادرات غیر نفتی وجود دارد که این خود باعث کاهش ارزهای خارجی می‌شود اما در مجموع ادبیات دولتی‌ها درست نبوده و نباید در این باره صحبت می‌کردند و این اظهارات سبب وارد ساختن شوک به صادرات غیر نفتی خواهد شد و باید کارشناسی تر صحبت کنند. 

وی تصریح کرد: واقعیت این است که آنها گفتند دلار را در دو هفته می‌توانیم پایین بیاوریم اما نمی‌توانند آن را نگه دارند و هم اکنون قیمت‌ها با توجه به حرفهای روحانی پایین بالا نمی‌شود و این نوسان نرخ ارز اثر کاهش انتظارات تورمی مردم است. 

انتهای پیام/*

کد خبر 662811

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =