مذاکره با آمریکا درباره پروژه اف ۳۵ به زودی آغاز خواهد شد

رئیس صنایع دفاعی ریاست جمهوری ترکیه گفت: به منظور جلوگیری از تضییع حق ما در خرید جنگنده های اف ۳۵ و نیز مشارکتمان در این پروژه، همچنین برای یافتن راه حلی که با روح اتحادمان متناقض نباشد، یک روند مذاکراتی با آمریکا آغاز خواهد شد.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، اسماعیل دمیر رئیس صنایع دفاعی ریاست جمهوری ترکیه در خصوص آخرین وضعیت ترکیه در پروژه اف 35 با بیان اینکه اخراج ترکیه از این پروژه هیچ مبنای حقوقی نداشته است، اظهار داشت: گفته بودیم که هیچ کشوری را نمی توان بصورت یکطرفه از  این پروژه خارج کرد که آخرین یادداشت ارسال از آمریکا در این خصوص نیز حق را به ما داده است.

وی در این خصوص به تفاهمنامه امضا شده بین طرفین درباره پروژه اف 35 اشاره کرد که در آن ذکر شده، خارج کردن یک عضو تنها با رای همه اعضا یا خواست خود آن کشور میسر خواهد بود.

رئیس صنایع دفاعی ترکیه ادامه داد: به منظور جلوگیری از تضییع حق ما در خرید جنگنده های اف 35 و نیز مشارکتمان در این پروژه، همچنین برای یافتن راه حلی که با روح اتحادمان متناقض نباشد، یک روند مذاکراتی با آمریکا آغاز خواهد شد.

اوایل اردیبهشت ماه بود که وزارت دفاع آمریکا(پنتاگون) اعلام کرد، موضوع خارج کردن ترکیه از پروژه تولید و ساخت جنگنده اف 35 را به طور رسمی به آنکارا ابلاغ کرده است.

ترکیه پیش از این در کنار آمریکا، انگلیس، ایتالیا، هلند، استرالیا، دانمارک، کانادا و نروژ در ردیف تولید کنندگان قطعات جنگنده اف 35 بود.

آنکارا در ابتدا خرید 100 فروند از این جنگنده را تعهد کرده بود و 4 فروند نیز برای تحویل به این کشور آماده شده بود و کادر پروازی آن نیز در سال 2018 آموزش های لازم را گذرانده بود. پس از  آن نیز 2 فروند دیگر از این جنگنده آماده تحویل شد.

اما ماجرای خرید سامانه موشکی روسی اس 400 از سوی ترکیه باعث شد که واشنگتن در تصمیم خود تجدید نظر کرده و این کشور را از پروژه خارج کند و جنگنده های خریداری شده که پول آنها نیز پرداخت شده بود را به ترکیه ارسال نکند.

از سوی دیگر ترکیه 1005 قطعه این هواپیما را در داخل تولید می کرد. پیش بینی می شود که اخراج ترکیه از این پروژه حدود 12 میلیارد دلار ضرر در سال به شرکتهای تولید کننده قطعات جنگنده در این کشور وارد کند.

منبع:خبرگزاری تسنیم

انتهای پیام/

کد خبر 662920

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =